Сабақтың
мақсаты:
«Әдеп» адамгершілік құндылықтары
туралы түсініктерін кеңейту
Міндеттері:
- әдептілік туралы адам өміріндегі мәні туралы түсінік беру
- әдепті,үлгілі болуға қызығушылықтарын арттыру
- мейірімділікке,қамқорлай білуге,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
|
Ресурстар :
Оқулық, дәптер,музыка,тақырыпқа сай көрнекіліктер.
|
Сабақ барысы:
1.
Ұйымдастыру кезеңі
Тыныштық сәті «Нұрға бөлену».
Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар.
Аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады.
Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.
Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге
қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің
түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр
ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек-қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің
қауызын ашты.
Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын
елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға
түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы,
ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады.
Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы
жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды.
Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде отыра тұрыңыз...
Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем
сіздің жүрегіңізде. Оны осындайәсемқалыптасақтаңыз.
Жайменкөзіңіздіашуғаболады.
|
Сабақ барысын талдау:
-Сәлеметсізбе!
-Жақсы.
- Ия.
Тыныштық сәті арқылы оқушыларды сабаққа
дайындау,белсенділіктерін артыру.
|
2.Әңгімелесу:
1 Өмірде қандай әдеп қағидаларын ұстанасыздар?
2.Әдептің жас ерекшелігіне байланысты болуы
мүмкін бе?
3.Адамға дұрыс өмір сүру үшін алдымен не керек?
|
Оқушыларға сұрақтар беріледі, өз ойларын еркін
айтуына және сыйласымды қарым-қатынас жасау адамның өзіне байланысты екенін
түсіндіреді.
|
3.Жаңа ақпарат
Адамдармен үлкендермен,құрбылармен,жасы кішілермен сөйлесумәнері
қоғамдық орындарда,көліктерде,қонақтарда,сапарларда,өзін ұстау әдебі,сондай
ақ сыртқы сипаты,білімділігі оның мәдениеттілігін танытады.Әрбір адамның
әдебі оның инабаттылығы,сыпайылығы.
Сергіту
сәті:
Әдепті де өнерлі,
(қолдарын көтереді)
Еңбек сүйгіш
баламыз.(қолдарын созады)
Жаңа істің шебері
(қолдарын қимылдатады)
Жасаушысы боламыз!
(қолдарын түсіріп күлімдейді)
4.Дәйексөз
«Біз
бойымыздағы әдепті дамытуға тиіспіз.Өйтпесек адамдардың ілтипатынан оп-оңай
айырылып қалуымыз мүмкін»
И.Гете
|
Оқушылар берілген жаңа ақпаратты тек оқып қана қоймай,оны
қабылдап сонымен бірге әңгімелесу әдісіндегі өз шешімдері мен ойларынын
дұрыстығын,өз жауабын тереңірек қарастыра бастайды.
Дәйексөздің мағынасын ашып түсіндіреді.
|
5. Мәтінмен жұмыс.
Студент қыздың әңгімесі
Қ.Тұрманжанов
-Жігіттердің
іс-әрекеттері дұрыс па?
-Әдептің қандай түрі
туралы айтылған?
-Қоғамдық орындарда
әдеп сақтау туралы не білесіз?
6.Шығармашылық
жұмыс.
1-топ:Әдеп туралы мақалдар айтып мағынасын
түсіндіру
2-топ:Сурет құрастыру қорғау
3топ:Ребус құрастыру.
.
|
Оушылар мәтінді кезекпен оқып шығып,
түсініктерін айтып, сұрақтарға жауап береді. Әңгімені оқып, талдау барысында
адамның әр ісінде, жүріс-тұрысын да сыйластық қажет екенін ұғындырады.
|
8.Соңғы тыныштық сәті:
Баяу әуен қойылады. Оқушылар денесін, басын тік
ұстап, көзін жұмып отырады.
Мұғалім жәй дауыстап:
- Әрқайсымыз оң қолымызбен жүрегімізді ұстап
көрейік. Өз жүрегіміздің жылылығын сезініп, жүрек жылуымызды адамдарға,
айналамызға жеткізу үшін іштей оларға жақсы тілектер тілейік.Жақсы ой
ойлайық, жақсы сөз сөйлейік, жақсы іс жасайық! Бүгінгі сабақтан алған
әсерлеріңізді жүректеріңізге түйіп алыңыздар.
Рахмет! Көздеріңді ашуға болады.
|
-Сабақ аяқталды!
- Сау болыңыздар!
|