Тексерілді: Калиниченко
Л.С
Пәні: әдебиеттік оқу
Күні: 02.03.2017
Сыныбы: 2 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла
М.М
Сабақтың тақырыбы:
Қ. Жұмаділов. Ұзынсары.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға өздігінен
оқу арқылы мәтін мазмұнын меңгерту, «ұзынсары» сөзінің мәнін ұғындыру, АКТ-ны
пайдалана отырып бірлескен жұмысты ұйымдастыру, танымын, өзіндік пікірін,
зерттеушілігін, сындарлы ойлауын дамыту.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар өздігінен оқу арқылы мәтінді түсінеді, АКТ-ны пайдалану арқылы
бірлескен жұмыс жасайды, өзіндік пікірін білдіре алады, зертеушілігі, сындарлы
ойлауы, сөйлеуі дамиды.
Сабақтың типі: Аралас
сабақ
Сабақтың түрі: жаңа
сабақ
Сабақтың әдісі:
түсіндіру,оқыту,талдау ,іздену,
Көрнекілігі: оқулық,
суреттер
Сабақтың барысы: І.
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық кезең:
Біз қандаймыз,
қандаймыз?
Шұғылалы таңдаймыз.
Күлімдеген күндейміз,
Еш уайымды білейміз
ІІ. Үй тапсырмасын
сұрау: Топқа бөлу: Оқушыларды гүлдердің түстеріне қарай бөлу «Бәйге» ойыны
арқылы сұрау.
1.Еркіннің Атасының
шөп шапқаны туралы айтылған тұсты есіңе түсір.
2. Еркіннің шөп
шабуды үйренгені туралы әңгімеле
3.Атасының ақылы
4. Мәтіннің негізгі
идеясы не?
ІІІ. Жаңа сабақ
Қ. Жұмаділов. Ұзынсары.
.І. «Қағып ал да,
жауап бер»
- Оқушыларға допты
лақтыру арқылы сұрақтар қою:
- Жыл мезгілдерін
ата?
- Қазір қай мезгіл?
- Көктем айларын ата?
- Көктемнің нешінші
айы? Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, допты кері лақтырады. Екі топ кезекпен
– кезек.
ОҚУЛЫҚПЕН ЖҰМЫС: Қ.
Жұмаділов. Ұзынсары.
Қабдеш
Жұмаділов туралы мәлімет
Қабдеш Жұмаділов
(24.04.1936 ж. т.) - жазушы, Қазақстанның халық жазушысы. Оның «Жас
дәурен»өлеңдер, «Қаздар қайтып барады», «Сары жайлау», «Шарайна», «Сәйгүліктер»
әңгіме, повесть жинақтары, «Көкейкесті», «Бақыт жолында», «Атамекен» т. б.
романдары, «Соңғы көш» оқырман қауымға жақсы таныс. Жұмаділовке Шығыс
Түркістандағы қазақтардың өмірі мен азаттығы жолындағы күресі суреттелген
«Тағдыр» романы үшін Қазақстан Республикасының Абай атындағы Мемлекеттік
сыйлығы берілген.[1]"Қазақ әдебиеті" газетінде (1965 - 67), "Жазушы"
баспасында (1967- 76), Қазақстанның Баспа, полиграфия және кітап саудасы істері
жөніндегі мемлекеттік комитетінде (1976 - 81) қызмет істеген. 1981 жылдан
шығарманың жұмыста. Жұмаділовтің алғашқы өлеңдері 1954 жылдан жергілікті
баспасөз беттерінде, ал "Жамал" тырнақалды әңгімесі 1956 жылы
Үрімшіде шығатын "Шұғыла" журналында жарияланған. Жұмаділовтің бір
олеңдер жинағы, сегіз роман, бес повесть, ондаған әңгіме, мақалалар жинақтары
жарық корген. Олардың негізгілері "Қаздар қайтып барады" (1967) атты
әңгімелер жинағы, "Көкейкесті" (1969), "Соңғы қош" (1974 -
81,), "Атамекен" (1985), "Тағдыр" (1988,) романдары,
"Соңғы көш" (1-кітап 1974; 2-кітап 1981) және "Дарабоз"
(1-кітап 1994; 2-кітап 1996) дилогиялары. Жұмаділовтің соңғы жылдардағы көлемді
шығармасы - "Таңғажайып дүние" (1998) ғұмырнамалық, "Қылкөпір"
(2003) романдары.[2]
Шығармалары
«Жас дәурен». Өлеңдер
жинағы: «Жазушы».— Алматы, 1966.
«Қаздар қайтып
барады». Әңгімелер жинағы: «Жазушы», 1968.
«Көкейкесті». Роман.
«Жазушы», 1969.
«Зов» — «Көкейкесті»
романының орысшасы: «Жазушы», 1972.
«Соңғы көш». Роман,
І-кітап: «Жазушы», 1974.
«Бақыт жолында».
Роман, әңгімелер: «Жазушы», 1976.
«Саржайлау». Повестъ,
әңгімелер: «Жазушы», 1978.
«Последнее кочевье» —
«Соңғы көштің» бірінші кітабы. Орыс тілінде: «Жазушы», 1980.
«Соңғы көш». Роман-дилогияның
екінші кітабы: «Жазушы», 1981.
«Шарайна». Роман.
повесть, әңгімелер: «Жалын», 1982.
«Көштен соңыра» -
«Соңғы көштің» бірінші кітабы. Түрік тілінде: Стамбул, 1983.
«Сәйгүліктер».
Повестер топтамасы. «Жазушы», 1984.
«Атамекен». Роман.
«Жалын», 1985.
«Тағдыр». Роман.
«Жазушы», 1988.
«Екі томдық таңдамалы
шығармалар». Повесть, әңгімелер: «Жазушы», 1989.
«ҰЗЫНСАРЫ» мәтінді
мәнерлеп оқып, мазмұнын түсіндіру
2.Топтарға мәтінді
бөліктер бойынша бөліп беремін.2.Бөлімдердегі таныс емес сөздерді тауып, түсініктеме
бер.
3.Ұлттық тағам
түрлерін жазу.(тағам түрлерін көп жазған топқа фишкалар таратылады)1. Мәтінмен
танысады, топішілік және топаралық жұмыстар жасайды. түсінгендерін мазмұндайды.
*мәтіндегі таныс емес
сөздерді жұмыс дәптерге жазады
Қорытынды
Рефлексия Не білдім?
Не ұнады? Не қиын болды?
оқушылар бүгінгі
сабақтан алған білімдерін жазып тілек ағашына іледі
Үйге тапсырма:
Мәтінді түсініп оқып, мазмұндау
Наурыз мерекесіне байланысты материалдар жинақтау