Қазақстан
Республикасы білім және ғылым министрлігі
Анвар
Исмаилов атындағы кәсіптік колледжі
Бекітемін
Колледж әдіскері:
Алменбетова
П.А.
« » « » 2018
Ашық
сабақ
Тақырыбы:
Жыл мезгілдері туралы түсінік.
Пәні: Қарапайым
математикалық ұғымдарды қалыптастыру әдістемесі.
Тобы: МДО-162
Күні: 12.04.2018
Қарапайым
математикалық ұғымдарды қалыптастыру әдістемесі пәні оқытушысы: Ахмедова Р.А.
Аксукент
2018 ж
Сабақ
жоспары
Пәні:Қарапайым
математикалық ұғымдарды қалыптастыру әдістемесі.
Тобы:МДО-162
Күні:12.04.2018
Оқытушы:Ахмедова
Р.А.
Сабақтың
тақырыбы:
Жыл мезгілдері туралы түсінік.
Сабақтың
мақсаты:
Оқыту: студенттерді
балаларға жыл мезгілі, жыл аттары атауларымен таныстыру, жыл мезгілдерін
ажырата білуге үйрету әдіс-тәсілін үйрету.
Дамытушылық: студенттерге
логикалық ойлауын, зейінін, сөйлеу тілдерін дамыту жолдарын уйрету.
Тәрбиелік:
студенттерге
ұқыптылыққа, еңбек сүйгіштікке және табиғатты қорғауға тәрбиелеуді үйрету .
Сабақтың
түрі: жаңа
білім игеру сабағы.
Сабақ
барысында қолданылытын әдіс-тәсілдер: ойын, жаңа технология
элементтері.
Пәнаралық
байланыс: тіл
дамыту, қоршаған орта.
Сабақты жабдықтау:
интерактивті
тақта, кеспе қағаздар, жыл мезгілдерінің суреттері, жемістер,көкөністер.
Блингвальды
компонент: күз
- осень - autumn
Қыс - зима -winter
Көктем – весна - spring
Жаз - лето - summer
Жыл мезгілдері - времена годы – seasons
Сабақтың барысы
1. Сабақты
ұйымдастыру:Сәлемдесу,
студенттерді түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.
II. Жаңа
сабақты түсіндіру.
Жоспар:
1. Мотивациялық
– қозғаушылық кезеңі
Төрт жыл
мезгіліне тақпақтар.
2.Ұйымдастырушылық-
ізденістік кезеңі
Төрт мезгілге
арналған сүреттер.
Төрт мезгілге
арналған киімдердің сүреттері.
Жыл
мезгілдеріне арналған адамдардың еңбектері .
Алақан сүреті.
3.Рефлекциялық
– түзетушілік кезеңі
- Ал,болашақ тәрбиешілер, біз сіздермен өткен сабақта тәулік бөліктері-таңертен,
күндіз, кеш, түн тақырыбын ересектер тобында қалай өту керектігін үйрендік,
солайма? Олай болса, бүгінгі өтетін сабағымызда балаларға «Жыл мезгілдері
туралы түсінік» ті қандай үйрету әдіс – тәсілдерін үйренеміз. Ол үшін , оқу
іс-әрекетін жұмбақ жасырумен , тақпақ және өлең айту мен бастауға болады.
Мысалға:
Гүл-гүл
жайнап жер беті,
Гүрілдейді
сайда өзен.
Гүлжазира
жарасқан
Гүлдерімен
қай кезең? (көктем)
Күннің
көзі шуақты,
Балалар
жүр шомылып.
Көбелек
қуып ойнайтын
Қай
мезгіл деп ойлайсың? ( жаз)
Жиын-терін
болатын,
Қамбаға
астық толатын.
Жапырақтар
сарғайып,
Жер
бетіне түсетін
Қай
мезгіл деп ойлайсың? (күз)
Шана
зырғып желетін,
Шаңғы,
коньки тебетін,
Аққала
жасап ойнайтын,
Қай
мезгіл деп ойлайсың? (қыс)
- Балалар жұмбақтардың жауаптарын табұға әрекет жасайды, табалмаса
көмектесеміз. Қалай көмектесеміз, жауабын айта саламыз ба? Жоқ, сол мезгілдін
бір сипатын айтып жауабын табұға көмектесеміз.
- Жұмбақтардың жауаптарын тапқан сөң , суреттер көрсетіледі.
Ұйымдастырушылық
– ізденістік кезеңі.
Балалармен
суретке қарап әңгіме құрастырылады.
Мезгілдерге арналған киімдер суреті.
Сергіту сәті.
Музикалық сергіту
сәті- 2-3 минуттық.
Жыл мезгілдеріне
арналған адамдардың еңбектері суреті.
Қыста қар тазалайды.
Көктемде жер жыртады.Егін егеді.
Жазда жәңіл киімде
жұреді,суда шөмылады. Күзде егінді жинап жатқан
суреттер.
Дидактикалық ойын.
«Шатасқан көкөністер мен жемістерді жинау» ойыны. Балаларға көкөністерді бір
себетке, жемістерді бір себетке жинау ұсынылады.
Балалардың орнына
студенттер көкөністерді бөлек ,жемістерді бөлек жинайды.
Алақан суреті.
( саусақ аттары, 3 буыны 3 ай екенін түсіндіру.)
Сұқ
саусақ - көктем
Ортаңғы
саусақ - жаз
Аты
жоқ саусақ - күз
Шынашақ
саусақ - қыс
Блингвальды
компонент – сөздік жұмыс.
Күз
осень autumn
Қыс
зима winter
Көктем
весна spring
Жаз
лето summer
Жыл
мезгілдері времена годы seasons
Рефлекциялық – түзетушілік кезеңі.
Жаңа
тақырыпты бекіту үшін дәптермен жұмыс жүргіземіз.
Дәптердегі №1 тапсырманы
орындау ұсынылады. Суретке қара. Жыл мезгілдерін ата және жыл мезгіліне сәйкес
ағаштарды таңда. Оларды жапсыр.
( студенттерге суреттер беріледі, жыл
мезгіліне қарай ағаштарды жапсырады.)
№2 тапсырма.
№3 тапсырма.
Оқу іс-әрекет
кезінде жақсы қатысқан балаларды мадақтап , сыйлық береміз.
3. Жаңа сабақты
бекіту.
Күтілетін нәтиже
бойынша студенттермен сұрақ –жауап.
Ал, болашақ
тәрбиешілер, өтілген оқу іс-әрекетімізден қандай нәтиже күтеміз?
1.Балалар нені
біліу керек?
-жыл мезгілдері
мен ай аттарын, жыл мезгілінің белгілерін;
2.Балалар нені
игереді?
-әр жыл
мезгіліндегі киім және адамдар еңбегі туралы түсінікті;
3.Балалар нені
меңгереді?
-жыл мезгілдері
мен ай аттарының ретін қоя білу, жыл мезгілінің белгілерін түсіндіре білуді;
4.Сіз менің
орнымда болғанда осы оқу іс-әрекетін қандай өткен болатын едінгіз?
4.Студенттерді
бағалау.
Сабақта сұрақтарға
жақсы жауап берген студенттер бағаланады.
5.Үйге тапсырма.
Тақырыпка сай
көрнекіліктер жасау, технологиялық карта жазу.
Оқытушы:
Ахмедова Р.А.
ПБ
төрайымы: Исматуллаева Ә.М.