Главная / Другое / Жазушының суреткерлік шеберлігі. жоспар

Жазушының суреткерлік шеберлігі. жоспар

Такого ещё не было!
Скидка 70% на курсы повышения квалификации

Количество мест со скидкой ограничено!
Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок"

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок" 20 мая 2016 г. бессрочно).


Список курсов, на которые распространяется скидка 70%:

Курсы повышения квалификации (144 часа, 1800 рублей):

Курсы повышения квалификации (108 часов, 1500 рублей):

Курсы повышения квалификации (72 часа, 1200 рублей):
Скачать материал

hello_html_m5817142a.gifСабақ тақырыбы:Жазушының суреткерлік шеберлігі

Сабақ мақсаты:а) білімдік: Мертіккен Құлагердің және Ақанның

трагедиялық жай күйін суреттеуде жазушының тіл

шеберлігін аңғарту,

әдеби- теориялық ұғымдарына түсінік беру.

ә) дамытушылық: Жазушының қазақ халкының атқұмарлы-

ғын суреттеуде қолданған эпитет,теңеу,метафораларды

дұрыс таба білуге, талдай білуге әрекеттендіруге ұштау.

б) тәрбиелік: Қазақтың ұлттық өнерінің тереңдігіне ой

салу.Оқушыларды атқұмарлыққа, ұлтжандылыққа, әдептілікке

тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Көрнекілігі:интерактивті тақта,тест парақшалары, оқулық, интернеттен

алынған қосымша материалдар.

Оқыту- әдіс- тәсілі: Жинақтау,түсіну,таныту,қорыту,талдау,қолдану,ой-пайым

Сабақ барысы:1.Сәлемдесу.Түгендеу. 2.Үй тапсырмасын тест тапсырмасы

арқылы жинақтау және анықтау.

Жаңа сабақ.

Мұғалім сөзі.С. тақырыбы: Жазушының суреткерлік шеберлігі

С. Мақсаты: Жазушының тіл шеберлігін аңғартуда көркемдеуіш сөздерді (эпитет, метафора, теңеу) ажырата біліп,шығарма идеясын ашуда ажарлау тілін талдату.

1.Түсіну.

1.Слайд. Эпитет – бір заттың түр- түсін басқа заттың түр – түсімен салыстырып көрсету.Эпитет заттың қандай екенін анықтап, анықтайтын сөзінің алдында келеді.

2. Слайд.

Метафора- сөздің ауыстыру мағынасында келіп, сыртқы, не ішкі бір ұқсас-

тығына қарап, бір затты екінші бір затқа балауды айтамыз.

3.Слайд.

Теңеу – затты тура мағынасында емес,ауыспалы басқа мағынамен салыстырып айту.



Теңеу жасайтын:

  • дай, -дей, - тай, - тей, - ша, -ше, -дайын, -дейін жұрнақтары мен секілді

сияқты сөздерді қосу арқылы жасалады.



2 бөлім. Мағына ашу.

Терісі қандай: жұқа – көзел етіктің былғарысындай мап- майда.Қандай сөз?

Быртық бақай, ит жіліншек, тазы тізелі,бөкен санды,сіңірі бура тілерсек.Көр-

кемдеуіштің қайсы?

Майда жал,жеңіл құйрық қандай сөз ?

Күреңбай сыншының құлагерге берген сипаттамасынан көркемдеуіш сөздерді

тауып оқы.

  • Шіркіннің тұрқын қарашы,он екі таспадан өрен ұзын бишіктей.

  • Тынысы тарылмайтын құлаш кеңірдек, талыс танау.

  • Аяғы қаққан қазықтай тік, тұяғы мүжілмейтін Оқжетпестің қайрақ тасындай.

  • Қасқыр жауырын,түлкі төс,қоян жонды.

3 бөлім. Талдау.

«Ат шаппайды бап шабады» деген Күреңбай сыншының айтуынан көркем-

деуіш сөздерді анықта.

  • Терінде сықпа құрттың дәміндей дәм жоқ,жеті тері алынған,бір қасық ащы тері қалмапты.Құмалағында да қоянның көз жасындай бір тамшы су жоқ....



4.бөлім. Салыстыру.Құлагер мен Құлайкөкті.

Құлагер.

Жермен- жексен болып,кешкі қосаяқша зымыраған құлагер құлағын

жымпитып,бір-ақ уыс боп құйындай ұшты.Құлагер ерекше тұлпар.

Бәйгеге түскен аттар.

Төрт ат та бұл кезде қара терге малынған екен.Құйыскан,айыл астынан

сабынданған ақ көбік көрінеді.Болдыраған аттар.

5. бөлім.Қолдану. Шағын шығарма жазу.

«Ақан сері мен атбегілік өнер» «Ақан трагедиясы – ел қайғысы»

6. бөлім. Жазушы суреткерлігіне түйін сөз.

Ұжымдық жұмыс.Жазушының өнері шығарма тілінде.Құлагер –

Ақан қанаты,сырласы. Ата кәсібі – сыншылдық, атбегілік халық

мұрасы.

7. Белсене қатысқан оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма.І. Жансүгіровтың «Құлагер» поэмасын оқу.







  • Другое
Описание:

 

Сабақ тақырыбы:Жазушының суреткерлік шеберлігі

Сабақ мақсаты:а) білімдік: Мертіккен Құлагердің және Ақанның

трагедиялық жай күйін суреттеуде жазушының тіл

шеберлігін аңғарту,

әдеби- теориялық ұғымдарына түсінік беру.

ә) дамытушылық: Жазушының қазақ халкының атқұмарлы-

ғын суреттеуде қолданған эпитет,теңеу,метафораларды

дұрыс таба білуге, талдай білуге әрекеттендіруге ұштау.

б) тәрбиелік: Қазақтың ұлттық өнерінің тереңдігіне ой

салу.Оқушыларды атқұмарлыққа, ұлтжандылыққа, әдептілікке

тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ

Көрнекілігі:интерактивті тақта,тест парақшалары, оқулық, интернеттен

алынған қосымша материалдар.

Оқыту- әдіс- тәсілі: Жинақтау,түсіну,таныту,қорыту,талдау,қолдану,ой-пайым

Сабақ барысы:1.Сәлемдесу.Түгендеу. 2.Үй тапсырмасын тест тапсырмасы

арқылы жинақтау және анықтау.

Жаңа сабақ.

Мұғалім сөзі.С. тақырыбы: Жазушының суреткерлік шеберлігі

С. Мақсаты: Жазушының тіл шеберлігін аңғартуда көркемдеуіш сөздерді (эпитет, метафора, теңеу) ажырата біліп,шығарма идеясын ашуда ажарлау тілін талдату.

1.Түсіну.

1.Слайд. Эпитет – бір заттың түр- түсін басқа заттың түр – түсімен салыстырып көрсету.Эпитет заттың қандай екенін анықтап, анықтайтын сөзінің алдында келеді.

2. Слайд.

Метафора- сөздің ауыстыру мағынасында келіп, сыртқы, не ішкі бір ұқсас-

тығына қарап, бір затты екінші бір затқа балауды айтамыз.

3.Слайд.

Теңеу – затты тура мағынасында емес,ауыспалы басқа мағынамен салыстырып айту.



Теңеу жасайтын:

  • дай, -дей, - тай, - тей, - ша, -ше, -дайын, -дейін жұрнақтары мен секілді

сияқты сөздерді қосу арқылы жасалады.



2 бөлім. Мағына ашу.

Терісі қандай: жұқа – көзел етіктің былғарысындай мап- майда.Қандай сөз?

Быртық бақай, ит жіліншек, тазы тізелі,бөкен санды,сіңірі бура тілерсек.Көр-

кемдеуіштің қайсы?

Майда жал,жеңіл құйрық қандай сөз ?

Күреңбай сыншының құлагерге берген сипаттамасынан көркемдеуіш сөздерді

тауып оқы.

  • Шіркіннің тұрқын қарашы,он екі таспадан өрен ұзын бишіктей.

  • Тынысы тарылмайтын құлаш кеңірдек, талыс танау.

  • Аяғы қаққан қазықтай тік, тұяғы мүжілмейтін Оқжетпестің қайрақ тасындай.

  • Қасқыр жауырын,түлкі төс,қоян жонды.

3 бөлім. Талдау.

«Ат шаппайды бап шабады» деген Күреңбай сыншының айтуынан көркем-

деуіш сөздерді анықта.

  • Терінде сықпа құрттың дәміндей дәм жоқ,жеті тері алынған,бір қасық ащы тері қалмапты.Құмалағында да қоянның көз жасындай бір тамшы су жоқ....



4.бөлім. Салыстыру.Құлагер мен Құлайкөкті.

Құлагер.

Жермен- жексен болып,кешкі қосаяқша зымыраған құлагер құлағын

жымпитып,бір-ақ уыс боп құйындай ұшты.Құлагер ерекше тұлпар.

Бәйгеге түскен аттар.

Төрт ат та бұл кезде қара терге малынған екен.Құйыскан,айыл астынан

сабынданған ақ көбік көрінеді.Болдыраған аттар.

5. бөлім.Қолдану. Шағын шығарма жазу.

«Ақан сері мен атбегілік өнер» «Ақан трагедиясы – ел қайғысы»

6. бөлім. Жазушы суреткерлігіне түйін сөз.

Ұжымдық жұмыс.Жазушының өнері шығарма тілінде.Құлагер –

Ақан қанаты,сырласы. Ата кәсібі – сыншылдық, атбегілік халық

мұрасы.

7. Белсене қатысқан оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма.І. Жансүгіровтың «Құлагер» поэмасын оқу.



 

 

 

 



Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 8 ноября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru

Скачать материал
Автор Садуова Әдемі Сәлімқызы
Дата добавления 03.02.2015
Раздел Другое
Подраздел Планирования
Просмотров 1381
Номер материала 55501
Скачать свидетельство о публикации
