- Учебник: «Математика», Виленкин Н.Я., Жохов В.И. и др.
- Тема: Глава 1. Натуральные числа
- 01.10.2020
- 774
- 1
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Қызылорда облысы, Қазалы ауданы, Әйтеке би кенті, Б.К.Мергенбаев атындағы №226 гимназияның математика пәнінің мұғалімі Қабақбаева Гүлдана Көмекбайқызы
Тақырыбы: | Жай бөлшектерді және аралас сандарды салыстыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты: | Бөлімдері бірдей және бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді салыстыру туралы түсінік беру, есеп шығару дағдыларын қалыптастыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже: | Жай бөлшектер мен аралас сандарды салыстыруға берілген есептерді шығара алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі идеялар: | Бөлімдері бірдей және алымдары бірдей жай бөлшектер, бөлімдері әртүрлі жай бөлшектер, аралас сандарды салыстыру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар | Бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру 1минут | Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды (смайликтерге жай бөлшек, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды жазу арқылы) 4 топқа бөлу. | Оқушылар мұғаліммен амандасады, сабаққа дайындалады, өз топтарын табады, рольдерге бөлінеді. | смайликтер | бағалау парақтары
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы 3минут | Кері ой қозғау (үйге берілген есептің жауабын презентациямен көрсетіп оқушылардың есептерін тексерту) №469, 470 есеп. Жай бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіріңдер
| оқушылар орындап келген үй тапсырмасын дәптерден ашады, дәптерлерін сағат тілінің бағытымен алмастырып, көрсетілген презентациядан тексереді, оқушылар смайликтерге ұпайын жазып дәптерлерін қайтарады | Презентация, үлестірме қағаздар | бағалау парағына ұпай қояды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Көпір» 2минут
| Суретте ұзындықтары бірдей үш кесінді берілген. Бірінші кесіндінің сі, екінші кесіндінің -сі, үшінші кесіндінің -сі боялған. Кесінділердің ұзындықтарына сәйкес бөлшектерін салыстырыңдар. Қай бөлшек үлкен, қай бөлшек кіші? Бөлшектерді өсу ретімен жазыңдар.
| Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақты мұғалімнің түсіндірмесі 7 минут
| -бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қайсысының алымы кіші болса, сол жай бөлшек кіші, ал қайсысының алымы үлкен болса, сол жай бөлшек үлкен болады. , 5˃3 олай болса -Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының бөлімі кіші (үлкен) болса, сол бөлшек үлкен (кіші) болады.
-бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді салыстыру үшін, оларды ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыру ережесін қолданамыз.
Аралас сандарды салыстыру ережесі: 1)Егер аралас сандардың бүтін бөліктері әртүрлі болса, бүтін бөлігі үлкен аралас сан үлкен, ал бүтін бөлігі кіші аралас сан кіші болады;
2)егер аралас сандардың бүтін бөліктері бірдей болса, онда бөлшектерді салыстыру ережесі бойынша олардың бөлшек бөліктері салыстырылады.
ЕКОЕ (3;8)=24 және , олай болса Жай бөлшектерді салыстыру кезіндегі теңсіздіктердің оқылуы:
-елу бірдер сегіз үлкен қырық үштен бестен; -елу бірден сегіз бөлшегі қырық үштен бес бөлшегінен үлкен; -қырық үштен бес кіші елу бірден сегізден; -қырық үштен бес бөлшегі елу бірден сегіз бөлшегінен кіші. Бөлшектерді салыстырыңдар:
| Оқушылар мұғалімді тыңдайды, дәптерге жазады | Электронды оқулық, презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық жұмыс 20 минут №477, 480, 483 есеп (140-141 бет) | 1-топ | 2-топ | 3-топ | 4-топ | Оқушылар топтық жұмыс орындайды | 5 сынып математика оқулығы, үлестірме қағаздар, презентация, плакаттар, маркерлер | бағалау парағына ұпай санын қояды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Салыстырыңдар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1) 2) 3) | 1)2) 3) | 1) 2) 3) | 1) 2) 3) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жұптық жұмыс 7минут | Қарлы көшкін: Оқушылар жұпта ойласып ақ парақ бетіне жай бөлшекті және салыстыру таңбасын жазады, сөйтіп келесі топқа лақтырады, келесі топтағы жұп ойласып жалғастырады. Мысалы: | Оқушылар жұптық жұмыс орындайды | Ақ парақтар, презентация | бағалау парағына ұпай санын қояды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау 2минут | Оқушылар білімін бағалау (Бағалау парақтарында жинаған ұпай сандарын санап баға қою) Оқушының аты-жөні: _____________________________
| Күнделіктеріне баға қою | Суммативті бағалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма 1минут | §25 оқу, ережелерді ереже дәптеріне жазу, №479, 481, 482 есеп (140-141 бет) | Үйге берілген тапсырманы күнделікке жазады | 5 сынып математика оқулығы |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 2минут | Білдім Түсіндім Қолданамын Сұрақ Стикерге берілген төрт сөзге байланысты толтырады | Оқушылар өз ойларын стикерге жазып жәшіктерге салады. | стикер |
|
6 665 120 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Олжакеш Аскар Анатолийулы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
6 ч.