Инфоурок Другое Другие методич. материалыЖаратылыстану.Жер ғаламшарының көрінісі.1сынып

Жаратылыстану.Жер ғаламшарының көрінісі.1сынып

Скачать материал

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: жаратылыстану

Мерзімі: 01.02.

Ортақ тақырып:  Саяхат

Мектеп: Ғани Мұратбаев атындағы мектеп-гимназиясы

Сабақ: 4

Мұғалімнің аты-жөні: Абдиходжаева К.У.

Сабақтың тақырыбы: Жер ғаламшарының көрінісі

Сынып: 1

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.4.1.1 Жердің пішінін оның жасанды моделі негізінде анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Жер ғаламшары шарға ұқсайтынын біледі

Оқушылардың басым бөлігі: жасанды моделіне сүйене отырып, Жердің пішінін анықтайды

Кейбір оқушылар:  зерттеу жұмысын жүргізеді, талдау және жинақтау жасайды.

Бағалау критерийлері

1. Жер ғаламшары шарға ұқсайтынын біледі.

2. Жер қандай екенін жазады.

3. Жердің пішінін таңбамен белгілейді .

Тілдік мақсат

Оқушылар жер шарға ұқсайтыны туралы өз ойын айтады

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: шар - ball, Жер – Земля - Earth

Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі: ауызша, жазбаша

Талқылауға арналған сұрақтар:

-          Жердің пішіні қандай?

-          Шарға ұқсас заттарды ата.

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық, өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыстар

Математика. Шар – көлемді геометриялық пішін.

Акт қолдану дағдылары

Слайд, бейнежазба «Жердің көрінісі», «Старик Хотабыч» бейнежазба

Бұған дейінгі меңгерілген білім

-          Ғарышты зерттейтін құралдар – дүрбі мен телескоп.

-          Расытханалар арнайы ғимараттарда орналасады.

-          Ғарышты зымыран мен Жер серіктерімен бақылайды.

-          Байқоңыр – әлемдегі алғашқы және ең үлкен ғарыш айлағы.

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

ресурстар

Сабақтың басы

1 минут

 

 

 

5 минут

1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Психологиялық дайындық:

             Ортақ мекен жер шары,

             Төбемізде бір аспан.

             Бір сыныпқа жиналып

             Достығымыз жарасқан.

2. Үй жұмысын қайталау. «Пинг-понг» - суреті және атауы әдісімен қайталанады. Оқушыларға сурет және атауы жазылған парақтар таратылады. Олар өз жұбын табады және сөздің мағынасын түсіндіреді: телескоп, зымыран, жер серігі, Байқоңыр, дүрбі, расытхана (кәсіп туралы айту)

Дескриптор:

1. Тірек сөздерді қайталайды

2. Суреттерін табады

3. Сөздердің мазмұнын айтады.

 

 

 

 

 

 

Суреттер, жазулар

 

 

Ортасы

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

5 минут

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

Жаңа тақырып:

 Ерте заман адамдарын Жер ғаламшарының пішіні қандай екені жөніндегі ой толғандырған.

Ежелгі гректер біздің ғаламшарды жауынгер қалқаны сияқты дөңес деп есептеген. Ал оның шетін Мұхит шайып тұрады деп ойлаған.

Ежелгі Қытайда Жерді тегіс тіктөртбұрыш ретінде қабылдаған. Ал астында аласұрған айдаһар бар деп ойлаған.

Ежелгі Үндістан халқы Жерді үш піл көтеріп тұрған жартылай сфера ретінде елестеткен. Ал пілдер тасбақаның үстінде орналасқан, ал тасбақа мұхитта жүзіп келе жатыр деген тұжырым болған.

Ежелгі адамдар Жер  үш киттің үстінде орналасқан деп есептеген.

-          Ал мен болсам, Жер жайпақ, тегіс деп ойлаймын. Сондықтан тәжірибе жасап көрейік. Жалпақ табақтың үстіне жануарларды қояйық. Егер олар шетіне шығып кетсе, онда басқа аймаққа өтіп кетеді.

-          Кім менімен келіседі?

«Келісемін, келіспеймін» деп екі топқа бөлінеміз. Келіспейтін оқушылар зерттеп, Жер басқа пішін екенін дәлелдейді, ал келісетіндер оларға сұрақ қояды.

-          Өз ойымды ділелдеу үшін «Старик Хотабыч» деген фильмінен үзінді көрейік.

-          Не байқадыңдар?

-          Аспан мен жер қалай түйісіп тұр?

1 тапсырма:

Зерттеу. «Ойлан» айдары – кемені партаның үстімен жүргізіп көріңіздер.

-Кеме қозғалғанда оны тұтас көруге бола ма?

Енді сол кемені доптың үстімен жүргізіңіз. Попс әдісімен дәлелдеңіз.

Дескриптор:

1. Оқушылар алдымен кеменің жоғары жағын көреді.

2. Жер – шар тәрізді екенін дәлелдейді.

Кері байланыс «Жұдырық, алақан»

 

2 тапсырма:

Зерттеу. Глобус пен допты салыстырыңыз.

-          Доп пен глобус бір-біріне ұқсайды ма?

-          Қандай айырмашылықтары бар?

-          Бұл пішіндердің бұрыштары бар ма?

-          Олар неге ұқсайды?

 Дескриптор:

1. Глобус пен допты салыстырады.

2. Неге ұқсайтынын анықтайды.

Кері байланыс «Иә, жоқ»

Иә, жоқ» әдісі. «Иә» болса қолдарыңды көтересіңдер, «жоқ» болса отырасыңдар.

- Жер ғаламшары шар пішінді. (иә)

- Ежелгі адамдардың тұжырымдары дұрыс (жоқ)

- Жер ғаламшары алмұртың пішініне ұқсайды (жоқ)

- Алма шар пішінді (иә)

 

Сергіту сәті «Паравозик Бобтың Ғаламшарлар туралы » әніне қимыл жасату.

 

3. Жер ғаламшарының көрінісін бейнежазбадан көрсету.

Дескриптор:

1. Жер ғаламшарын спутниктен көреді.

2. Жер ғаламшарының түнгі көрінісін көреді.

3. Жер ғаламшарын Ай серігінен көреді.

 

4. Тірек сөздермен таныстыру: шар - ball, Жер – Земля - Earth

Шар – көлемді геометриялық пішін. Жазық қағаз бетінде көлемді фигураларды көрсете алмағандықтан, шар пішіні дөңгелек болып беріледі.

 

4.  Дәптермен жұмыс, 39 бет. Жер ғаламшарының көрінісі қандай? Күннің шуақтарына бір-бір сөзден жазып, ойыңды білдір.

  Мысалы: әдемі, көгілдір, шардай, қызық, үлкен, сопақ, 

Дескриптор:

1. Жер ғаламшарын елестетеді.

2. Сөздерді жазады.

 Кері байланыс «Үлгердім, үлгермедім»

 

5. Дәптермен жұмыс, 40 бет. Негештің хатындағы жасырылған сөзді тап. Сөйлемді аяқтап жаз.

Жер – бұл ғаламшар.

Жер неге ұқсайды? Таңбамен белгіле.

Дескриптор:

1. Сөйлемді аяқтап жазады.

2. Таңбамен Жер неге ұқсайтынын белгілейді.

Кері байланыс .Әр оқушы өз ойын ПОПС әдісімен дәлелдейді.

Көзқарас – менің ойым........

Дәлел – өйткені ........

Фактілер – мысалы .......

Қорытынды – сондықтан ........

слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жайпақ табақ, ойыншық жануарлар

 

 

 

 

бейнежазба

 

 

 

 

ойыншық кеме, доп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Глобус, доп

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

бейнежазба

 

 

бейнежазба

 

 

 

 

 

жазылған сөздер

 

 

 

жұмыс дәптері

 

 

 

 

 

 

 

Соңы

5 минут

     

 

Қалыптастырушы бағалау – ауызша жүргізіп отырамын

Суретте шар пішінді заттар көрсетілген. Артық суретті сыз: қарбыз, алма, сағат, шие.

 

Жұптық жұмыс: оқушылар шар пішіні бар суреттерді салады.

 

 

қима қағаздар

Қосымша мәліметтер

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

А оқушы – Жер ғаламшары шарға ұқсайтынын біледі

В оқушы – жасанды моделіне сүйене отырып, Жердің пішінін анықтайды

С оқушы – зерттеу жұмысын жүргізеді, талдау және жинақтау жасайды.

Пәнаралық байланыс – математика, АКТмен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма?

 Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған сарау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс еңгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1.

2.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?

1.

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

критерий

дескриптор

бал

1

 «Мектеп» сөзіне топтастыру жасайды

1. «мектеп» сөзінің мағынасын түсінеді

2. «мектеп» сөзіне қатысты сөздерді айтады

2

2

Суреттегі көріністі өз мектебімізбен салыстырады

1. мектептің маңыздылығын түсінеді;

2.  кабинетте болатын жиһаздарды салыстырады;

3. мұғалім және оқушының рөлін анықтайды

3

3

Мектептің әнұранын тыңдайды

1. мектептің әнұраны бар екенін біледі

2. мектептің адам өміріндегі маңыздылығын 

     түсінеді

3. мектебін мақтан етеді

3

4

«Мектепте кімдер жұмыс істейді?» әңгіме құрастырады.

 

1. мектепте кімдер жұмыс істейтінін атайды

2. олар қандай жұмыс атқаратынын анықтайды

3. әр қызметкерге құрмет көрсетуді түсінеді

3

5

Сурет пен сөзді сәйкестендіреді

1. сөздерді оқиды

2. суреттерді анықтайды

3. сурет пен сөзді сәйкестендіреді

3

6

«Сен білесің бе?» Ыбырай Алтынсарин туралы бейнежазба көреді

1. Қазақстанда алғашқы мектеп ашқан Ыбырай Алтынсарин екенін біледі;

2. алғашқы мектептер қандай болғанын көреді;

3. сол кезеңде білім алу қаншалықты қиын болғанын түсінеді

3

7

Кітапханаға саяхат

 

1. кітапхана қайда орналасқанын біледі;

2. кітапханашының жұмысын түсінеді

2

 

Жалпы бал

 

19

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жаратылыстану.Жер ғаламшарының көрінісі.1сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель научной организации

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
