Инфоурок Биология Рабочие программыЖаратылыстану "Ғылым әлемі" 5-сынып

Жаратылыстану "Ғылым әлемі" 5-сынып

Скачать материал

Сабақ жоспары

Бөлім: 5.1А Ғылым  әлемі

Мектеп: «Сыңғырлау мектеп- балабақша кешені» КММ -сі

Күні: 4.09.2017

Мұғалім: Лесбаеава Жайнагүл Бектұрғанқызы

Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ғылым қызметтері

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

5.1.1.1 ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау

Сабақтың мақсаты

Ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау

Бағалау критерийі

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

*Ғылыми білім мысалдарын, оларды мәселелерді шешудегі қолданыстары мен жаңа тауарларды шығару мысалдары мен дұрыс сәйкестендіреді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар жазбаша және ауызша түрде ғылым қызметтерін түсіндіреді.

Тақырып лексикасы мен терминологиясы: Ғылым, Ғылымның қызметтері, зерттеу жоспары, гипотеза, тәжірибе, зерттеу сұрағы, мәліметтерді өндеу.

Пайдалы сөйлемдер:

Бұл … түсіндіріледі.

Менің түсіндірмем .. негізделеді.

 

Алдыңғы білім

 

Қажет етпейді

Жоспар

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақ кезіндегі жоспарланған жұмыс  

Ресурстар 

Сабақ басы

 

 (К) Оқушылар «Ассоциация ағашы» жаттығуын орындайды. Бұл үшін әр оқушы стикерге «ғылым» сөзін естігендегі естерінде туындайтын сөздерді немесе сөзтіркестерін жазады. Стикерлер тақтаға немесе ағаш сабағы мен бұтақтары бейнеленген плакатқа жабыстырады. Нәтижені оқушылармен талқылаңыз, «ғылым» сөзінің ғылыми анықтамасымен салыстырыңыз.

Ағаштың суретін үйдің суретімен алмастыруға болады. Онда оқушыларға үйді кірпіш-кірпішпен қалауға ұсыныс беріңіз.

Стикеры, плакат с изображением дерева или дома.

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ ортасы

(Т,Э) Оқушылар доптың бірнеше түрін зерттейді: Футбол, Волейбол, Теннис, пинг-понг ойындарына арналған.

Зерттеу барысында келесі сұрақтарға жауап береді:

    Неліктен берілген доптарды тек белгілі спорт түрлерін де қолданылады?

    Берілген доптар бір бірінен қалай ерекшелінеді?

Зерттеу аяқталғаннан соң оқушыларға кішкентай зерттеу жүргізгендері туралы түсіндіріңіз.

(Т) Оқушылар ғылымның негізгі қызметтерімен танысады:

·         Ғылым жаңа білімдерді тудырады

·         Ғылым мәселелерді шешеді

·         Ғылым жаңа заттарды шығарады

Талқылаудан кейін оқушылар топтарда мысалдарды ғылым қызметтерімен сәйкестендіреді.

(Т, О) Оқушылар ғылыми білім мысалдарын, оларды мәселелерді шешудегі қолданыстары мен жаңатауарларды шығару мысалдарымен сәйкестендіреді. Оқушыларға келесі мысалдарды ұсыныңыз.

Ғылыми білім мысалдары:

•          Балапан жұмыртқаны жарып шығады

•          Мұз жылығанда ериді

•          Қант суда ериді

Мәселерді шешу мысалдары:

•          Инкубаторда ауа температурасы құстың дене температурасына сәйкес

•          Мұз ерімес үшін оны термосқа салды

•          Қант суда тізер еру үшін, суды оттың үстінде қыздырады

Жаңа тауарларды шығару мысалдары:

•          Еуропада электрондық сандық ИБМ-30 Э инкубаторы шықты. Ол жұмыртқаларды автоматты түрде айналдыра ,алады

•          1892 жылы Д.Дьар мұзға арналған ең алғаш термосты ойлап тапты

•          Профессор Лесли Хьюидің басшылығымен  Лондон корольдік колледжінде алғаш қанталмастырғыш ойлап табылды

Доптың бірнеше түрі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ғылымның негізгі қыметтері мысалдары бар карточкалар.

Ғылымның негізгі қыметтері туралы мәліметтер: http://science_philosophy.academic.ru

 

 

Орыс тіліндегі сайт «Мир идей» http://miridei.com/interesnye-idei/izobreteniya/

 

 

Сабақ соңы

 

Сабақтың аяғында оқушылар рефлексия жүргізеді:

         Нені білдім?

         Түсініксіз болып қалды

         Жетілдіретін не бар?

 

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз ба? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау  – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік.

АКТ-мен байланыстар.

Құндылықтармен байланыстар (тәрбие элементтері).

Барлық оқушылар «ғылым» туралы өз ойларымен бөлісе алады. Оқушылардың көбісі әртүрлі доптарға зерттеу жүргізіп, ғылыми білім мысалдарын, оларды мәселелерді шешудегі қолданыстары мен жаңатауарларды шығару мысалдарымен сәйкестендіре алады. Қабілеттіліктері төмен оқушыларға дәптерге жазып алуға дайын мәліметтерді ұсынуға болады.

Қалыптастырушыбаағалау(мұғалімніңбағалауы)

Жеке жұмыс (өзіндіөзібағалау)

Топтық жұмыс (өзінді өзі бағалау мен сыбайлас бағалау)

Сабақ барысында ҚТ сақтау.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Жаратылыстану "Ғылым әлемі" 5-сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по занятости населения

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
