Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса. ПОДАТЬ ЗАЯВКУ НА КОНКУРС.
Главная / География / Өзендер мен көлдерді қорғау.

Өзендер мен көлдерді қорғау.

Скачать материал

Батыс Қазақстан облысы

Теректі ауданы

Юбилейный ауылы

Госплемстанция негізгі орта мектебі

География-биология пәнінің І санатты мұғалімі

Альмуханбетова Гульжамал Жардемхановна

Сабақтың тақырыбы: Өзендер мен көлдерді қорғау.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Табиғатта кездесетін өзен, көлдер туралы білімдерін кеңейту, олардың ерекшеліктерімен және құрылымымен таныстыру, халық шаруашылығындағы маңызын көрсету.

Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін және ойларын жеткізе білу, өздігінен жұмыс істеу дағдыларын дамтыу. Білім алуға қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: Табиғатты сүюге, қамқор болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың типі: жаңа білім беру

Сабақ қөрнекілігі: слайд, сызбалар

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ой туғызу

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

-Жер бетінде ең көп таралған зат? (су)

-Су қандай түспен боялған? (көк)

-Дүние жүзілік су бөліктерін ата, картадан көрсет (көлдер, өзендер, теңіздер, мұхиттар)

-Жер асты суларын ата

ІІІ. Жаңа сабақ

1.Оқулықтағы мәтінді оқып, тақтадағы суреттерді көрсете отырып, түсіндіру

Жылға

Өзен

Бастауы

Арна

Саласы

Сағасы

2. Оқушыларға мәтінді оқыту.

3. Өзен құрылымы туралы алған білімдерін сызба арқылы бекіту.

Өзен құрылымының сызбасы сандармен белгіленген. Сол сандарды ретімен қойып, өзен құрылымын атап шығу.

4. Дәптермен жұмыс

Ауыз суы

Мал суару

Балық аулау

Егін суару

Кемелер қатынасы

Электр қуатын шығару

5. Өздік жұмысы

-Көлдер туралы оқып , олардың айырмашылығын және ерекшелігін айқындау

-Көлдердің көлемі

-Ащы және тұщы көлдер

- Жасанды көлдер

Тұз өндірісі

-Неге өзенде тұз өндірілмейді

-Көлдердің суы неге ластанады? (оқушылардың пікірлері тыңдалады)

Арал теңізі туралы мәлімет

IV. Қорытынды.

Адам суды дұрыс пайдалана білу керек

V. Үйге тапсырма: «Су атасы - бұлақ» эссе жазу

Өзендер мен көлдерді қорғау.
Скачать материал
  • География
Описание:

 

Батыс Қазақстан облысы

 

Теректі ауданы

 

Юбилейный ауылы

 

Госплемстанция негізгі орта мектебі

 

География-биология пәнінің І санатты мұғалімі

 

Альмуханбетова Гульжамал Жардемхановна

 

Сабақтың тақырыбы: Өзендер мен көлдерді қорғау.

 

Сабақтың мақсаты:   Білімділік: Табиғатта кездесетін өзен, көлдер туралы білімдерін кеңейту, олардың ерекшеліктерімен және құрылымымен таныстыру, халық шаруашылығындағы маңызын көрсету.

 

Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін және ойларын жеткізе білу, өздігінен жұмыс істеу дағдыларын дамтыу. Білім алуға қызығушылығын арттыру.

 

Тәрбиелік: Табиғатты сүюге, қамқор болуға тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі: аралас сабақ

 

Сабақтың типі: жаңа білім беру

 

Сабақ қөрнекілігі: слайд, сызбалар

 

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ой туғызу

 

Сабақтың барысы:

 

І.Ұйымдастыру кезеңі.

 

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

 

-Жер бетінде ең көп таралған зат?    (су)

 

-Су қандай түспен боялған? (көк)

 

-Дүние жүзілік су бөліктерін ата, картадан көрсет (көлдер, өзендер, теңіздер, мұхиттар)

 

-Жер асты суларын ата

 

ІІІ. Жаңа сабақ

 

1.Оқулықтағы мәтінді оқып, тақтадағы суреттерді көрсете отырып, түсіндіру

 

Жылға

 

Өзен

 

Бастауы

 

Арна

 

Саласы

 

Сағасы

 

2. Оқушыларға мәтінді оқыту.

 

3. Өзен құрылымы туралы алған білімдерін  сызба арқылы бекіту.

 

Өзен құрылымының сызбасы сандармен белгіленген. Сол сандарды ретімен қойып, өзен құрылымын атап шығу.

 

4. Дәптермен жұмыс

 

Ауыз суы

 

Мал суару

 

Балық аулау

 

Егін суару

 

Кемелер қатынасы

 

Электр қуатын шығару

 

5. Өздік жұмысы

 

-Көлдер туралы оқып , олардың айырмашылығын және ерекшелігін айқындау

 

-Көлдердің көлемі

 

-Ащы және тұщы көлдер

 

- Жасанды көлдер

 

Тұз өндірісі

 

-Неге өзенде тұз өндірілмейді

 

-Көлдердің суы неге ластанады?  (оқушылардың пікірлері тыңдалады)

 

Арал теңізі туралы мәлімет

 

IV. Қорытынды.

 

Адам суды дұрыс пайдалана білу керек

 

V. Үйге тапсырма: «Су атасы - бұлақ» эссе жазу

 



Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 11 октября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru

Скачать материал
Автор Альмуханбетова Гульжамал Жардемхановна
Дата добавления 28.03.2015
Раздел География
Подраздел Конспекты
Просмотров 1017
Номер материала 58770
Скачать свидетельство о публикации
