Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Göygöl rayon Ə.Məmmədov adına Üçtəpə kənd tam orta məktəbin riyaziyyat və informatika müəllimi Quliyeva Nurlan Səəddin qızı
2 слайд
Təhsil millətin gələcəyidir!
Heydər Əliyev
3 слайд
nurlan.quliyeva@mail.ru
http://nuraz.ucoz.ru/
VI SİNİf – RİYAZİYYAT
MÖVZU: Faiz
Dərsin məqsədi: Faiz anlayışını möhkəmləndirmək. Faizə aid bilikləri məsələ həllinə tətbiq etmək. Şagirdləri çalışmaların həlli zamanı optimal üsulların seçilməsi vərdişlərinə alışdırmaq.
Dərsin tipi: deduktiv
İş formaları: kollektiv, fərdi və qrupla iş
Üsulları: suallar, beyin həmləsi
İnteqrasiya: Vergi, fizika – 2.1.2, 2.1.3, informatika – 3.1.2, 3.3.2 , astronomiya, biologiya
Resurslar: dərslik, iş vərəqləri, kompyuter, proyektor.
Standart: 1.2.5. Faizə aid məsələləri həll edir.
Təlimin nəticəsi: Faizə aid sadə məsələləri həll edir.
Dərsin fəaliyyət xətləri: problem həlli, mühakiməyürütmə və isbatetmə, təqdimetmə, əlaqələndirmə, ünsiyyətqurma
Qiymətləndirmə üsulu: şifahi və yazılı təqdimat
Qiymətləndirmə vasitəsi: meyar cədvəli
4 слайд
Qruplar
I qrup – Faiz
II qrup – Onluq kəsr
III qrup – Adi kəsr
IV qrup – Vergi
5 слайд
Faiz
Motivasiya (video var)
6 слайд
Faiz - %
Sözün özü mənşəcə latın sözü olub (pro centum), mənası “yüzün hissəsi” deməkdir. 1885-ci ildə Parisdə Matye de la Porta “Kommersiya hesabına rəhbərlik” kitabını nəşr edir. Həmin kitabda faiz hissəsindən danışılır ki, bu da “cto” kimi işlənirdi (cento-nun qısaldılmış forması) və nəşriyyatçı çap xətası nəticəsində bu sözü “%” kimi yazmışdır. O zamandan da faiz işarəsi kimi bu cür istifadə olunmağa başlanılmışdır.
1) Faiz haqqında nə deyə bilərsiniz?
Yönəldici suallar
7 слайд
8 слайд
2) İnsan beyninin 80%-i sudursa, beynin hansı hissəsi sudur?
9 слайд
Tədqiqat sualı
Faizə aid çalışmaların həlli zamanı hansı optimal üsullardan istifadə etmək olar?
10 слайд
Unutmayın!
11 слайд
Tədqiqat aparılması
http://portal.edu.az/lessons/az/mathematics/Faizler/lo/uc_m4_l048.html
12 слайд
13 слайд
14 слайд
I qrup - Faiz
Məsələ 1: Sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan huquqi şəxs gəlirinin 20% - i məbləğində mənfəət vergisi ödəməlidir. Ödəmə onun gəlirinin hansı hissəsini təşkil edir?
Məsələ 2: 20 kq qarpızın 95% su olarsa, qarpızın neçə kiloqramı su olar?
Həlli: 20 ∙ 95 / 100 = 19
Cavab: qarpızın 19 kiloqramı sudur.
15 слайд
16 слайд
III qrup – Vergi
1) Məsələ: Kənddə kiçik biznezlə məşqul olan sahibkar 2% məbləğində vergi ödəməlidir. Onun illik gəliri 12500 manat olarsa, neçə manat vergi ödəməlidir?
Qeyd: ƏDV qeydiyyata alınmayan və ardıcıl gələn 12 aylıq dövr ərzində vergi tutulan əməliyyatların həcmi 120000 manatdan az olan vergi ödəyiciləri sadələşdirilmiş vergi ödəyicisi ola bilərlər.
2) 4,56 km-in 50% - ni tapın.
17 слайд
Mövzunun müzakirəsi
18 слайд
Nəticələrin çıxarılması
B
E
C
A
35 / 100 = 0,35
20 / 100 = 1/5
75 / 100 = 75%
1 / 100
100
F
D
19 слайд
Yaradıcı tətbiqetmə
1) Dairəvi dioqramı bir neçə bərabər hissəyə bölün. Bölünmüş hissələrdən bir neçəsini rəngləyin. Rəngli və rəngsiz hissələrı kəsrlə göstərin. Kəsrləri faizə çevirin.
2) Ədədin faizinin tapılmasına aid sadə məsələ tərtib edin.
20 слайд
Ev tapşırığı
http://portal.edu.az/index.php?r=eresource/index&lang=az – saytından istifadə edib faiz, ədəddin faizinin tapılması, ədədin faizi –məsələlər, ƏDV bölmələrindəki interaktiv tapşırıqları həll edin.
21 слайд
Qiymətləndirmə
22 слайд
Qiymətləndirmə
23 слайд
Riyaziyyat vı
Orta məktəb dərslikləri
https://www.google.az/
http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page
www.wikipedia.az
http://portal.edu.az/
http://www.ixl.com/
http://skoool.edu.az/main.htm
Mənbələr
24 слайд
TƏŞƏKKÜRLƏR!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Dərsin məqsədi: Faiz anlayışını möhkəmləndirmək. Faizə aid bilikləri məsələ həllinə tətbiq etmək. Şagirdləri çalışmaların həlli zamanı optimal üsulların seçilməsi vərdişlərinə alışdırmaq.
Dərsin tipi: deduktiv
İş formaları: kollektiv, fərdi və qrupla iş
Üsulları: suallar, beyin həmləsi
İnteqrasiya: Vergi, fizika – 2.1.2, 2.1.3, informatika – 3.1.2, 3.3.2 , astronomiya, biologiya
Resurslar: dərslik, iş vərəqləri, kompyuter, proyektor.
Standart: 1.2.5. Faizə aid məsələləri həll edir.
Təlimin nəticəsi: Faizə aid sadə məsələləri həll edir.
Dərsin fəaliyyət xətləri: problem həlli, mühakiməyürütmə və isbatetmə, təqdimetmə, əlaqələndirmə, ünsiyyətqurma
Qiymətləndirmə üsulu: şifahi və yazılı təqdimat
Qiymətləndirmə vasitəsi: meyar cədvəli
6 663 820 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Quliyeva Nurlan Seeddin. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
4 ч.