Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Göygöl rayon Ə.Məmmədov adına Üçtəpə kənd tam orta məktəbin riyaziyyat və informatika müəllimi Quliyeva Nurlan Səəddin qızının
Vb sinfində tədris edəcəyi “Fəza fiqurları” mövzusundakı açıq dərsin icmalı
14 mart 2013-cü il
2 слайд
Xalq həmişə öz ziyalıları, öz mədəniyyəti, öz elmi ilə tanınır.
Heydər Əliyev
3 слайд
Vb SİNFİ – RİYAZİYYAT
MÖVZU: Fəza fiqurları
nurlan.quliyeva@mail.ru
nurlan.quliyeva@box.az
http://nuraz.ucoz.ru/
Dərsin məqsədi:
1) fəza fiqurlarını təpələrinin, tillərinin, üzlərinin sayına görə bir-birindən fərqləndirir,
2) düz prizmanın müxtəlif növlərinin təpələrinin, tillərinin və üzlərinin sayını müəyyən edir,
3) pramidanın müxtəlif növlərinin təpələrinin, tillərinin və üzlərinin sayını müəyyən edir.
Dərsin tipi: induktiv
İş formaları: kollektiv, fərdi və cütlərlə iş
Üsulları: suallar, beyin həmləsi
İnteqrasiya: Həyat bilgisi – 3.3.1, 2.3.1, azərbaycan dili – 4.1.4, informatika – 3.1.2, 3.3.2
Resurslar: dərslik, iş vərəqləri, kompyuter, proyektor, xətkeş
4 слайд
Standart: 2.3.1. Düzbucaqlının, üçbucağın perimetrini,düzbucaqlı paralelepipedin səthinin sahəsini və s. tərəflərlə ifadə edir.
3.1.4. Paralelepipedin və kubun səthinin sahəsini və həcmini hesablayir.
Təlimin nəticəsi : Sadə müstəvi və fəza fiqurlarının xassələrini və onlar arasındakı əlaqələri müəyyənləşdirir.
Fəaliyyət : problem həlli, əlaqələndirmə, mühakiməyürütmə və təqdimetmə
Qiymətləndirmə üsulu: şifahi və yazılı təqdimat
Qiymətləndirmə vasitəsi: meyar cədvəli
5 слайд
Motivasiya
http://az.wikipedia.org/wiki/K%C9%99b%C9%99
6 слайд
Dərsin gedişi :
Motivasiya.Problemin qoyuluşu. 12 dəq
Tədqiqatın aparılması 13 dəq
Məlumat mübadiləsi 3 dəq
Məlumat müzakirəsi 3dəq
Ümumiləşdirmə və nəticələrin çıxarılması 4 dəq
Yaradıcı tətbiqetmə 5 dəq
Ev tapşırığı 2 dəq
Qiymətləndirmə və refleksiya 3 dəq
7 слайд
Yönəldİcİ suallar
Şəkillər sizə hansı fəza fiqurlarını xatırladır?
8 слайд
Fəza fiqurlarının səthi hansı müstəvi fiqurlarından ibarətdir?
9 слайд
Fəza fiqurlarının təpələrinin, tillərinin və üzlərinin sayınına görə növünü müəyyən etmək olarmı?
Tədqiqat sualı
10 слайд
Tədqiqat aparılması
Təpə
Üst oturacaq
Alt oturacaq
Yan üz
Til
Təpə
Til
Oturacaq
Uşaqlar dərsdə İnternetdən istifadə edib prizma və piramida şəkilləri tapır, PoverPoint
proqramında slaydlar hazırlayırlar. Yaradıcı tətbiqetmədə Paint proqramında fəza fiqurlarının
şəkillərini çəkirlər.
11 слайд
12 слайд
13 слайд
düz prizma
pramida
Mövzunun müzakirəsi
Düz prizma ilə düz pramidanın hansı ortaq və fərqli cəhətlərini gördünüz?
Fəza fiqurlarıdırlar
Oturacaq çoxbucaqlısına
görə adlandırırırlar
Oturacaqları istənilən
çoxbucaqlı ola bilər
Yan üzü ortaq təpəli
üçbucaqlardı.
Düz prizmanın yan üzü
kvadrat və ya
düzbucaqlılardan ibarətdir
14 слайд
Nəticələrin çıxarılması
Fəza fiqurları
Prizma
Paralelepiped
Kub
Piramida
Prizmanın və pramidanın növü, yan üzlərinin sayı oturacaq çoxbucaqlısının tərəflərinin sayına görə dəyişir.
Məsələn: oturacağı 5 bucaqlı olan prizmanın 5 yan üzü, 2oturacağı olduğundan 7 müstəvi üzü var.
15 слайд
YaradIcI tətbİqetmə
16 слайд
Ev tapşırığı
Rəncli kağızdan müxtəlif fəza fiqurları hazırlayın. Paint proqramında fəza
fiqurları çəkin. Cədvəl çəkib model və şəkillərinizin növlərini, təpələrini, tillərini,
üzlərini yazın. Tillərinin uzunluqlarını ölçüb bütün tillərinin uzunluqları cəmini
hesablayın.
17 слайд
18 слайд
Riyaziyyat-5
Orta məktəb dərslikləri
https://www.google.az/
http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page
www.wikipedia.az
http://portal.edu.az/
http://www.ixl.com/
Mənbələr
19 слайд
TƏŞƏKKÜRLƏR!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
VbSİNFİ – RİYAZİYYAT
MÖVZU: Fəza fiqurları
Dərsin məqsədi:
1) fəza fiqurlarını təpələrinin, tillərinin, üzlərinin sayına görə bir-birindən fərqləndirir,
2) düz prizmanın müxtəlif növlərinin təpələrinin, tillərinin və üzlərinin sayını müəyyən edir,
3) pramidanın müxtəlif növlərinin təpələrinin, tillərinin və üzlərinin sayını müəyyən edir.
Dərsin tipi: induktiv
İş formaları: kollektiv, fərdi və cütlərlə iş
Üsulları: suallar, beyin həmləsi
İnteqrasiya: Həyat bilgisi – 3.3.1, 2.3.1, azərbaycan dili – 4.1.4, informatika – 3.1.2, 3.3.2
Resurslar: dərslik, iş vərəqləri, kompyuter, proyektor, xətkeş
6 677 279 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Quliyeva Nurlan Seeddin. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Мини-курс
10 ч.