Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Göygöl rayon Ə.Məmmədov adına Üçtəpə kənd tam orta məktəbin riyaziyyat və informatika müəllimi Quliyeva Nurlan Səəddin qızının v sinifdə, “Informasiya resursları” mövzusunda tədris edəcəyi açıq dərsin icmalı – Gəncə şəhər 16 saylı tam orta məktəb, Yeni ümumi orta təhsil kurikulumu üzrə təlim, informatika
2 слайд
nurlan.quliyeva@mail.ru
nurlan.quliyeva@box.az
http://nuraz.ucoz.ru/
Standart: 4.1.1, 4.1.2, 4.1.3
Dərsin məqsədi: 1) informasiya resurslarını əlamətinə görə təsnif etməli, 2) informasiya resurslarını qruplaşdırmalı, 3) təbiətlə əlaqədqar informasiya resurslarının əhəmiyyətini göstərməli.
Dərsin tipi: induktiv
İş formaları: kollektiv, fərdi və qrupla iş
Üsulları: suallar, beyin həmləsi, venn dioqramı, klaster
İnteqrasiya: informatika – 1.1.1, 1.1.2, 1.2.1, tarix, riyaziyyat, həyat bilgisi
Resurslar: dərslik, iş vərəqləri, kompyuter, proyektor.
Təlimin nəticəsi: resursları izah edir və informasiya resurslarını qruplaşdırır.
Qiymətləndirmə üsulu: şifahi və yazılı təqdimat
Qiymətləndirmə vasitəsi: meyar cədvəli
V SİNİf – İNFORMATİKA
MÖVZU: İNFORMASİYA RESURSLARI
3 слайд
Qruplar
II qrup – İnfo
III qrup – İnternet
I qrup – Resurs
4 слайд
Motivasiya
Baba, oğul və nəvə (üç nəslin nümayəndəsi) birlikdə dünya səyahətinə çıxmaq istədilər. Baba qocalığını xatırlayıb cavanlıqda gəzdiyi yerləri xəyalən səyahət etdi. Oğul ehtiyaclarını müəyyənləşdirib pul toplamağa başladı. Nəvə isə virtual səyahətə çıxdı. Ölkələri gəzdi, dünya xalqlarının mədəniyyətini öyrəndi, kitabxanalarda, muzeylərdə oldu.
Baba
Oğul
Nəvə
5 слайд
Yönəldici suallar
Sual: 1) Hekayədə oğulun hansı ehtiyaclarından bəhs edilir?
Sual: 2) İnformasiya resursları dedikdə nə başa düçürsünüz?
Cavab: Yemək, geyim, nəqliyyat və sairə
Tapşırıq: İnsanın ehtiyaclarını ödəyən yardımçı vasitələrin – resursların adlarını sadalayın.
Cavab: İnsanın ehtiyaclarını ödəyən hər şey – yemək, enerji, faydalı qazıntılar, informasiya və s. resurslardır. “Resurs” fransız sözü olub köməkçi vasitə deməkdir.
Resurslar iki qrupa bölünürlər.
Hər hansı maddədən olub formaya, rəngə, qoxuya malik maddi resurslar.
Qeyri-maddi resurslar. Məsələn: informasiya resursları.
Cavab: İnformasiya resursları insanların yaratdıqları və maddi daşıyıcılarda saxlanan biliklərdir.
O bir şəxsə, şəhərə və ya bölgəyə aid ola bilər.
Məsələn, bütün dünyadan toplanan informasiya dünya informasiya resursu hesab olunur.
6 слайд
Tədqiqat sualı
İnformasiya resurslarını qruplaşdırmaq olarmı?
7 слайд
İnformasiya resurslarını təqdimolunma formalarına, daşıyıcılarına, mövzularına görə qruplaşdırın.
8 слайд
Təqdimat İş vərəqi 1 – Resurs
İnformasiya resurslarının təqdimolunma formalarına görə fərqləndirin.
Mətn
Qrafik
Şəkil – səs
9 слайд
İş vərəqi – İnfo
İnformasiya resurslarını daşıyıcılarına görə ayırın.
kağızda,
Kompüterdə,
diskdə, maqnit lentdə,
İnternetdə saxlanan informasiya resursları.
10 слайд
İş vərəqi – İnternet
İnformasiya resurslarını mövzusuna görə fərqləndirin.
Təhsil saytları
Vergi
Sosial şəbəkələr
11 слайд
Mövzunun müzakirəsi
Resursların neçə növü olduğunu və informasiya resurslarının necə qruplaşdırıldığını sxemlə (klaster) təsvir edin.
Resursların növləri.
Qeyri-maddi resurslar (informasiya resursları)
Təqdimolunma formasına görə
Daşıyıcılarına görə
Mövzusuna görə
Maddi resurslar
12 слайд
Nəticələrin çıxarılması
Təqdimolunma
Mövzu
Daşıyıcı
İnformasiya resursların qruplara ayrılışındakı fərqli və oxşar cəhətləri göstərin.
13 слайд
Yaradıcı tətbiqetmə
Tükənən (neft, qaz, su, kömür, faydalı qazıntılar və s.) və tükənməyən (günəş enerjisi, külək və s.) resurslar haqqında müxtəlif mənbələrdən məlumat toplayın və biliklərini yoldaşlarınızla paylaşın. İnformasiyaları topladığınız mənbələrə (internet, qazet, jurnal, kitab, televizor və s.) və ötürdüyünüz vasitələrə (internet, disk, məktub və s.) görə qruplaşdırın.
14 слайд
Qiymətləndirmə
15 слайд
Qiymətləndirmə
16 слайд
İnformatika v
Orta məktəb dərslikləri https://az.wikipedia.org/wiki/Ana_S%C9%99hif%C9%99
Mənbələr
17 слайд
TƏŞƏKKÜRLƏR!
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Baba, oğul və nəvə (üç nəslin nümayəndəsi) birlikdə dünya səyahətinə çıxmaq istədilər. Baba qocalığını xatırlayıb cavanlıqda gəzdiyi yerləri xəyalən səyahət etdi. Oğul ehtiyaclarını müəyyənləşdirib pul toplamağa başladı. Nəvə isə virtual səyahətə çıxdı. Ölkələri gəzdi, dünya xalqlarının mədəniyyətini öyrəndi, kitabxanalarda, muzeylərdə oldu. Yaradıcı tətbiqetmə
Tükənən (neft, qaz, su, kömür, faydalı qazıntılar və s.) və tükənməyən (günəş enerjisi, külək və s.) resurslar haqqında müxtəlif mənbələrdən məlumat toplayın və biliklərini yoldaşlarınızla paylaşın. İnformasiyaları topladığınız mənbələrə (internet, qazet, jurnal, kitab, televizor və s.) və ötürdüyünüz vasitələrə (internet, disk, məktub və s.) görə qruplaşdırın.
6 661 021 материал в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Quliyeva Nurlan Seeddin. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
4 ч.