Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Göygöl rayon Ə.Məmmədov adına Üçtəpə kənd tam orta məktəbin riyaziyyat və informatika müəllimi Quliyeva Nurlan
nurlan.quliyeva@mail.ru
nurlan.quliyeva@box.az
http://nuraz.ucoz.ru/
Dərsin məqsədi:
1) düz bucağı, iti bucağı, kor bucağı, açıq bucağı tanıyır,
2) transportirin köməyi ilə verilən ölçüdə bucaqlar qurur, bucaqları ölçür,
3) bucağın ölçüsünü təxmini müəyyən edir,
4) bucaqların ölçüləri üzərində qurulmuş müxtəlif məsələləri həll edir.
Dərsin tipi: Möhkəmlətmə dərsi
İş formaları: fərdi iş, cütlərlə iş
Üsulları: suallar, beyin həmləsi
Fənlərarası inteqrasiya: informatika, həyat bilgisi, bucaqlarla bağlı mövzular
Resurslar: dərslik, iş vərəqləri, kompyuter, proyektor, transportir, xətkeş
V SİNİF - RİYAZİYYAT
MÖVZU: BUCAQLAR
2 слайд
Hansı bucaqları tanıyırsınız?
Dərəcə olçüsünə görə bucaqların övünü müəyyənləşdirmək olarmı?
Motivasiya
1800
900
0<A<900
900 <B<1800
B
C
K
A
Qələm
Sehirli qələm müstəvidə bir necə xətt çəkdi. Onları nizamlayıb adlandırdı. Birinci xəttə toxunmadı. O kainatın dərinliklərinə doğru sonsuz uzandı. İkinci düz xətti kəsdi. Şüa oldu. Üçüncü düz xətti isə hər iki tərəfdən kəsib parça adlandırdı.
Sonsuzluğuna qürrələnən düz xətt şüaya:
- Bir bunun boy-buxununa bax! – dedi. – Bir tərəfə uzanaraq mənə tay olmaq istəyir. Unutma sən yarım düz xətsən.
- Onda iki mən ol! - Şüa cavab verdi.
Düz xətt qatlandı. Bucaq oldu.
- Kor bucaq oldun.
- Fərqi nədi? Bucaq ortaq təpəli iki şüadır.
- Doğrudu. Amma adı iki şüa deyil, bucaqdır.
Xətt hirslənib tərəflərini açıq saxladı.
- Açıq bucaq oldun. Özünü öymə. Bir dənə düz xətsən.
3 слайд
Ölçmə aparmadan bucaqlarIn dərəcə ölçüsünü müəyyənləşdirmək olarmI?
Tədqiqat sualI
4 слайд
Tədqiqat aparılması
Tədqiqata verilmiş dərəcə ölçüsünə uygun bucaq qurmaqla və bucaqları ölçməklə başlayırıq. Şagirdlərə iki variantda işlədiyim iş vərəqlərini paylayıram.
5 слайд
Məlumatın mübadiləsi-təqdimat
Vaxt bitdikdən sonra iki variantda işləyib şagirdlərə fərdi şəkildə payladığım vərəqlərini lövhədən asırıq hər variantdan bir şagird işini təqdim edir.
6 слайд
Ölçmə aparmadan bucaqları tapın.
400
300
1800 – 400 = 1200
?
900 – 300 = 600
?
7 слайд
Mövzunun müzakirəsi
Bucaqları necə ölçdünüz?
Ölçmə aparmadan bucagı və ya bucagın məlum olmayan hissəsini necə tapdınız?
8 слайд
Nəticələrin çıxarılması
1) Bucaqları tranportir vasitəsilə ölçdük. Tranportirin işarələnmiş hissəsini bucağın təpəsində elə yerləşdiririk ki, bucağın bir tərəfi ilə transportirin üzərindəki xətt üst-üstə düşdü. O biri tərəfin qarşısındakı ədəd bucağın dərəcə ölçüsü oldu.
2) Ölçmə aparmadan bucaqları düz bucağın və açıq bucagın dərəcə ölçüsündən istifadə etməklə tapmaq olar.
9 слайд
YaradIcI tətbİqetmə
10 слайд
Təqdİmat
11 слайд
Ev tapşırığı
Saatın işləməsini müşahidə edin. Saatı və dəqiqəni göstərən
əqrəblərin müxtəlif vaxtlarda hansı vəziyyətdə olmasını
müəyyənləşdirin. Əqrəblərin göstərişlərinə uygun bucaqları çəkin.
Ölçmə aparmadan bucaqların dərəcələrini müəyyənləşdirin.
12 слайд
Riyaziyyat-5
Orta məktəb riyaziyyat dərslikləri
www.google.ru
www.wikipedia.az
portal.edu.az
Mənbələr
13 слайд
TƏŞƏKKÜRLƏR
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Sehirli qələm
Sehirli qələm müstəvidə bir necə xətt çəkdi. Onları nizamlayıb adlandırdı. Birinci xəttə toxunmadı. O kainatın dərinliklərinə doğru sonsuz uzandı. İkinci düz xətti kəsdi. Şüa oldu.
Sonsuzluğuna qürrələnən düz xətt şüaya:
- Bir bunun boy-buxununa bax! – dedi. – Bir tərəfə uzanaraq mənə tay olmaq istəyir. Unutma sən yarım düz xətsən.
- Onda iki mən ol! - Şüa cavab verdi.
Düz xətt qatlandı. Bucaq oldu.
- Kor bucaq oldun.
- Fərqi nədi? Bucaq ortaq təpəli iki şüadır.
- Doğrudu. Amma adı iki şüa deyil, bucaqdır.
Xətt hirslənib tərəflərini açıq saxladı.
- Açıq bucaq oldun. Özünü öymə. Bir dənə düz xətsən.
Düz xətt dilxor bükülərək iti bucaq oldu.
Şüa lovğalanaraq:
- Bir daha mübahisə etmə! – dedi.- Səndən qüdrətliyəm.
Günəş də işıq şüası saçır.
Qələm xəttin tərəflərini düz bucaq altında kəşişdirib:
- Yazı yazan mənəm! – dedi. – Siz düz dayanib,
6 626 501 материал в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Quliyeva Nurlan Seeddin. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.