Cыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы: Дененің еркін түсуі. Еркін түсу үдеуі.
Сабақтың мақсаты :
Білімділік: Оқушылардың өз бетімен білім алуын, белсенділігін арттыра
отырып,
тақырыптың мазмұнын ашу.
Дамытушылық: Нақты сұрақ қойып, қойылған сұраққа дәл жауап бере білу қаблетін ,
тәжірибе нәтижесін талдау, салыстыру қаблетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды еңбекке баулу ғылымға қызығушылығын арттыру
және өз
бетімен ізденуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекіліктері: Электронды оқулық, үлестірмелі карточка, штатив,
жүктер,
жұқа қағаз.
Сабақтың түрі: Жаңа материалды меңгерту .
Сабақтың әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту .
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
І саты: «Білемін»
ІІ. Үй тапсырмасын,
интерактивті тақта арқылы сұрақтар беру арқылы тексеру .
1. Материя дегеніміз не ?
2. Векторлық шама дегеніміз не
?
3. Қозғалыс дегеніміз не ?
4. Ғылымда материя деп нені
айтады және оның негізгі қасиеті қандай?
5. Қандай шамаларды скаляр
дейді ?
6. Вектордың осьтегі
проекциясы дегеніміз не ?
7. Қандай жағдайда координата
осі проекциясының таңбасы оң немесе
теріс болады ?
8. Тең айнымалы қозғалыс дегеніміз қандай
қозғалыс ?
9. Тең айнымалы қозғалыстың түрлері
10. Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезінде
жылдамдық формуласы
11. Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс
кезіндегі орын ауыстыру
ІІ саты: «Білгім келеді»
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
.
Галилей тәжрибелеріне талдау
Интерактивті тақатны пайдалану , сызба сурет,
электрондық оқулық арқылы .
Электрондық оқулықтың көмегімен Ньютон
тәжрибесін көрсету .
Ньютон тәжрибесін көру арқылы еркін түсу
үдеуі денелердің пішініне , көлеміне,
массасына тәуелсіз екендігіне көз жеткізу.
Гирлер жиынтығымен және жұқа қағаз көмегімен еркін түсу үдеуінің
ауырлық күшіне ғана тәуелділігін көрсету .
Жергілікті жердегі ендікке байланысты ол
былай өзгереді .
0º - 9,780049
м/с2
60º - 9,81924м/с2
g = 9,8м/с 2
90º - 9,83221м/с2 g ≈ 10м/с 2
a t 2
а=g ; s= s 0 +v0 t + ––– ; v=v0
+at
2
t=0. s=0 . v 0=0 s=h
g t 2 gt2
s= –––––- h= –––– t=2 h/g
2
2
V=v0+gt, V=gt v=2gh
ІV. Жаңа сабақты бекіту .
1. Еркін түсу үдеуі дегеніміз не ?
2. Еркін түсу үдеуі қандай шама, сандық
мәні ?
3. Еркін түсу кезіндегі қозғалыс .
4. Еркін түсу үдеуі қандай шамаларға
тәуелді болады ?
5 Еркін түсу үдеуі қандай шамаға
тәуелді болмайды .
6. Дене еркін түсу кезінде тек қандай
күш әрекет етеді
7. Неліктен адамның бойы кешкісін,
таңертеңгіге қарағанда қысқа болады ?
8. Дене еркін түсу кезінде қандай күйге
түседі .
9. Спортсмен батутиде секіру кезінде,
қозғалыс траекториясының қай нүктесінде салмақсыздыққа ұшырайды?
Структуралық-логикалық схема:
Ауырлық күшіне ғана әрекет етеді
|
|
Дененің тығыздығына массасына, көлеміне
,пішініне тәуелді болмайды
|
|
v 2h v2
g = ––– ; g = –––;
g = –– .
t t 2 2h
|
|
V. Есеп шығару
202-204 (Р) тақтаға шығару
І деңгей
1. Кішкентай шар 80 см биіктіктен тасталған,
жерге 4 с -та жеткен болса , еркін
түсу үдеуі қандай болғаны ?
2. Еркін құлаған дене 3с-та жерге түссе, дене
қандай биіктіктен түскені?
3. Дене 19,6 м биіктіктен еркін құлап келеді .
Еркін түсу уақытын және жерге
түсу мезетіндегі жылдамдығын табу керек .
ІІ деңгей
1. Зенит зеңбірегінің снаряды 800м/с
жылдамдықпен тік жоғары атылып ,
6 с-тан кейін нысанаға
тиді . Қарсыластың ұшағы қандай биіктікте еді және
нысанаға тиген кездегі снарядтың жылдамдығы
қандай?
2. Тасты биіктігі 20 м көпірден тік
тастағанда су бетіне 1с-та жету үшін , оның
бастапқы жылдамдығы қандай болуы керек ?
Бастапқы жылдамдығы болмаса ,
тастың осы биіктіктен түсуі қанша уақытқа
созылар еді ?
ІІІ деңгей
1. Допты тік жоғары лақтырғанда ұл бала қыз
балаға қарағанда допты 1,5 есе
артық жылдамдық береді . Ұл бала лақтырған доп
неше есе артық биіктікке
көтеріледі ?
2. Вертикаль жоғары лақтырылған тас 4 с ішінде
50 м биіктіке жетеді.
Еркін түсу үдеуі 10 м /с2 деп
есептеп тастың жылдамдығын табыңыз .
ІІІ-саты. «Білдік»
VІ. Сабақты
қорытындылау, топтастыру стратегиясы
VІІ. Үйге тапсырма беру: § 6. 5
(1,2,3)
VІІІ. Бағалау: