- Учебник: «Физика», Перышкин А.В.
- Тема: §51 Архимедова сила
- 31.12.2020
- 439
- 3
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақтың тақырыбы: Ультрадыбыс. Электромагниттік толқындар. Радиобайланыс. Сабақтың мақсаты: 1. Ультрадыбыс, инфрадыбысқа анықтама беру, электромагниттік толқын тудыру себептерін түсіндіру. 2. Оқушылардың зейіні мен зердесін, ойлау қабілетін қалыптастыру. 3. Зейінділікке, шындыққа, инабаттылыққа, жауапкершілікке баулу. Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, кітаппен Көрнекіліктер: 114,115,116 суреттер, 3-кесте. Пәнаралық байланыс: Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сынып тазалығын тексеру, назарын сабаққа аудару, сабақ мақсатымен таныстыру. II. Өткен сабақты игеру барысын тексеру: 1. Акустикалық резонанс дегеніміз не? 2. Камертон орнатылған жәшікті неліктен резонатор деп атайды? 3. Жаңғырық дегеніміз не? 4. Жазық далада жаңғырық пайда болуы мүмкін бе? 5. Неліктен тау баурайында жаңғырық бір емес, бірнеше қайтара естіледі? III. Жаңа тақырыпты түсіндіру: Инфрадыбыстардың әсерінен қорғану жолдарының бірі – дыбысты естілетін жиіліктер аймағына көшіру. Ол үшін әр түрлі құрылғылардың қатаңдығы арттырылады, резонанстық, камералық сөндіргіштер пайдаланылады. Ультрадыбыстар, керісінше, физикалық және технологиялық әдістерде кеңінен қолданыс тауып отыр. Бұл дыбыстарды адамдар арнайы құралдардың көмегімен естиді және қабылдай алады. Медицинада ультрадыбыс адам денесін ультрадыбыстық тексеру үшін пайдаланылады. Сүйек, май және бұлшық еттер ультрадыбысты түрліше шағылдырады. Ультрадыбыстарды дельфиндер, иттер, жарқанаттар және басқа да тіршілік иелері шығарады. 8 – сынып материалдарын қайталап шығу. Электр зарядтары айнымалы қозғалғанда, яғни кез келген айнымалы токта электр өрісі де, магнит өрісі де уақыт ағымына қарай өзгеріп отырады. Сонымен қатар, бұл өрістер, Максвеллдің 1865 жылғы теориялық пайымдауынша, өздерін біртұтас электромагнттік өріс түрінде көрсетеді. Максвеллдің электромагниттік өріс теориясының түйіні мынаған саяды. Өзгеріп отыратын магнит өрісі кеңістікте өзгеріп отыратын электр өрісін тудырады. Өзгеріп отыратын электр өрісі кеңістікте өзгеріп отыратын магнит өрісін тудырады. Осылайша, өзгеріп отыратын электр және магнит өрістері әр уақытта да өзара байланыста болады, сондықтан олардың ажырамас бірлігін электромагниттік өріс дейді. Айнымалы электромагниттік өрістің кеістікте таралуын электромагниттік толқын деп атайды. ; ; 1888 ж орыс ғалымы А.С. Попов электромагниттік толқындар арқылы алыс қашықтықтарға сигнал жеткізудің ғылыми болжамын ұсынды. Теориялық ізденістер мен практикалық зерттеулер ақпаратты алысқа жеткізуде өшпейтін синусоидалық электромагниттік тербелістердің аса маңызды екеніні көрсетті. Электромагниттік тербелістерді тербелмелі контур шығарады. Мұндай тербелмелі контурда электромагниттік тербеліс пайда болғанымен, олар кеңістікке толқын түрінде тарай алмайды. Себебі электр өрісі конденсатор астарларының арасында, ал магнит өрісі катушка ішінде жинақталады. Сондықтан оларды жабық тербелмелі контурлар деп атайды. Электромагниттік тербелістер кеңістікте толқын түрінде таралуы үшін ашық тербелмелі контурлар пайдалынылады. Кез клген электромагниттік сәулелер сияқты радиотолқындар да өздері түскен беттен кері шағыла алады. Бұл құбылысты алыстағы денелерді радиотолқындар арқылы анықтайтын радиолокацияда қолданады. IV. Сабақты пысықтауға арналған есеп: есеп шығарумысалдары. 1 – есеп. Балықшы су айдынындағы толқынды бақылай отырып, қалтқысының жанынан 10 с ішінде толқындардың 3 өркеші өткенін байқады. Толқынның ұзындығы мен оның тербеліс жиілігі қандай? Толқынның таралу жылдамдығын 2 м/с-ке тең деп есептеңдер. Берілгені: шешуі: V. Бекіту сұрақтары: 1. Ультрадыбыс, инфрадыбыс дегеніміз қандай дыбыстар? 2. Электромагниттік өріс дегеніміз не? 3. Электромагниттік толқындардың қасиеттері қандай? 4. Бірінші рет радиобайланыс қашан жасалды? 5. Антенна не үшін керек? 6. Радиолокация не үшін қажет? VI. ЖБ тапсырмасы: 2 – топқа бөлініп бір-біріне сұрақ қойып жауап береді. VII. Үйге тапсырма: §35, §36, 28-жаттығу №1, №2 VIII. Қорытынды. Берілген тапсырмаларды орындауларыңа қарай бағалау.
6 656 267 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Кирпиченко Ольга Владимировна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
2 ч.
Мини-курс
2 ч.