Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Другое / урок по казахскому языку 6 класс. Абай Кунанбаев "Жаз"

урок по казахскому языку 6 класс. Абай Кунанбаев "Жаз"

Документы в архиве:

19.35 КБ ?МЖ.docx
5.45 МБ Абай жаз.ppt
1.02 МБ Голос 001_sd.m4a
1.11 МБ Голос 002_sd.m4a

Название документа ?МЖ.docx

ҚМЖ

Сабақ: Абай Құнанбаев «Жаз»

Мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Базарова Газиза Советовна


Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағаны:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

А6.Әсерлі және қызықтырушы сөздерді пайдалану.


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады: өлеңді оқиды, түсінеді, көркемдегіш сөздерді тауып, оқиды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: өлеңдегі әсерлі сөздерді қолданып, суреттер мен өлең сөздерін сәйкестендіреді, мазмұндайды;

Кейбір оқушылар орындай алады: жаңа сөздер мен көркемдегіш сөздерді пайдаланып өлеңді талдайды, мазмұндайды.

Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады: өлеңді мәнерлеп оқып, көркемдегіш әсерлі сөздерді табады, мазмұндайды. ТКО әдісі арқылы тапсырмаларды орындайды.

Пәнге қатысты сөздік қор(сөз тіркестері) : көкорай шалғын, күркіреген өзен, бұлтылдап, жоғары-төмен, бұрала басып, сабадан құйдырып, кілем төсеп, салтанатты байлар, бәйге атындай.

Суреттерді сәйкестендіруге арналған тірек сөздер: көкорай шалғын,бәйшешек, күркіреп жатқан өзен, жылқылар, үйрек-қаз, қыз-келіншек, сабадағы қымыз, салтанатты байлар,төселген кілем, бәйге аттары.


Пәнаралық байланыс:

Әдебиет.

Алдыңғы оқу

Қызығушылықты ояту

3мин









































Бағалау критерийлері

(оқушылар туған күндеріне байланысты жыл мезгілдеріне топтастырылады)

Таныстырылым:3 слайд беріледі: күз, қыс, жаз. Бұл қандай жыл мезгілдері?

Жаз

Жаздыгүн шілде болғанда,

Көкорай шалғын, бәйшешек,

Ұзарып өсіп толғанда

Күркіреп жатқан өзенге

Көшіп ауыл қонғанда...

Бұл өлең қай жыл мезгіліне сәйкес келеді?

Бұл өлеңнің авторы кім?

Сабақ тақырыбын анықталады.

Мақсаты хабарланады

Бағалау дескрипторлары ұсынылады (тақтада көрсетіледі)



Талпынды

1к. Өлеңді оқып түсінеді.Көркемдегіш сөздерді таба алады. Әсерлі сөздерді қолданып, суреттер мен өлең сөздерін сәйкестендіреді.

  • Өлеңдегі әсерлі және қызықтырушы сөздерді табады;

  • Өлеңдегі әсерлі сөздерді қолданып, суреттер мен өлең сөздерін сәйкестендіреді.




Жетті

2к. Көркемдегіш сөздерді пайдаланады.

«Уақыт тізбегіне» салып, өлеңді талдайды. «Хикая картасына» салып, өлеңді мазмұндайды.

  • Көркемдегіш сөздерді пайдаланып өлеңді талдайды, мазмұндайды.






Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрі

Ресурстар

Сабақтың басы

7мин



Таныстырылым

Сабақтың ортасы

10мин







































































5мин







3мин











2мин











6мин



1-тапсырма.Мәтінді оқу және аудиоматериал арқылы тыңдау.

Жаз

Жаздыгүн шілде болғанда,

Көкорай шалғын, бәйшешек,

Ұзарып өсіп толғанда

Күркіреп жатқан өзенге

Көшіп ауыл қонғанда

Шұрқырап жатқан жылқының

Шалғыннан жоны қылтылдап,

Ат, айғырлар биелер,

Бүйірі шығып ыңқылдап,

Суда тұрып шыбындап,

Құйрығымен шылпылдап,

Арасында құлын-тай

Айнала шауып бұлтылдап.

Жоғары-төмен үйрек, қаз

Ұшып тұрса сымпылдап.

Қыз-келіншек үй тігер,

Бұрала басып былқылдап,

Ақ білегін сыбанып,

Әзілдесіп сыңқылдап.

Сабадан қымыз құйдырып,

Ортасына қойдырып,

Жасы үлкендер бір бөлек

Кеңесіп, күліп сылқылдап.

Кілем төсеп астына,

Салтанатты байлардың

Самаурыны бұрқылдап.

Білімділер сөз айтса,

Бәйге атындай аңқылдап,

Өзгелер басын изейді,

Әрине деп мақұлдап.

2тапсырма.Көркемдегіш сөздерді табу.Барлығы орындайды



«Суретпен сөйлем құрау» әдісі











3-тапсырма.(Көпшілігі орындайды) Түсінгендерін тексеру үшін(«Суретке қарап сөйлеу» стратегиясын қолданамын)

4-тапсырма.Айтылым тапсырмасына нұсқаулық беру.( Кейбір оқушылар орындайды)

І топ «Уақыт тізбегіне»,ІІ,ІІІ топ «хикая картасына» салып мазмұндайды, талдайды.



Интерактивтік тақта









































































(ТКО әдісін қолданамын)Бірнеше сурет беріледі, суретке қатысы бар жерлерді тауып оқиды.

(ТКО әдісін қолдануды жалғастырамыз)Тақырыпқа қатысты бірнеше сурет беріледі.Оқушылар сурет пен өлең сөздерін сәйкестендіреді.













Графикалық органайзер

Сабақтың соңы:

2мин

Кері байланыс.(Барлық оқушылар орындайды) «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» стратегиясы. Маған ұнаған ақпараттар, Не үшін ұнады?



2 мин

Бағалау критерийлері

Баспалдақ, жұлдызша, бенгал шырақтары бойынша ынталандыру



Название документа Абай жаз.ppt

Жаз 		Абай
Абай деген кім? Қазақтың бас ақыны Абай Құнанбаев. Онан асқан бұрынғы - соңғы...
Сабақтың мақсаты Әсерлі және қызықтырушы сөздерді пайдалану.
ТАЛПЫНДЫ 1К. ӨЛЕҢДІ ОҚЫП ТҮСІНЕДІ.КӨРКЕМДЕГІШ СӨЗДЕРДІ ТАБА АЛАДЫ. ӘСЕРЛІ СӨЗ...
МӘТІННЕН КӨРКЕМДЕГІШ СӨЗДЕРДІ ТАБУ 1 - тапсырма
Көркемдегіш сөздер
2 - тапсырма “Суреттермен сөйлем құрастыру” стратегиясы бойынша
3- тапсырма “Суретке қарап сөйле” стратегиясы бойынша
Жазғытұры Жазғытұры		 көктем емес, жаздың алдындағы көктемнің соңғы күндері д...
Кері байланыс
Екі түрлі түсініктеме күнделігі Маған ұнаған ақпараттар Не үшін ұнады?
Бағалау критерийлері Талпынды 1к. Өлеңді оқып түсінеді.Көркемдегіш сөздерді т...
‹‹
1 из 18
››

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1
Описание слайда:

№ слайда 2 Жаз 		Абай
Описание слайда:

Жаз Абай

№ слайда 3 Абай деген кім? Қазақтың бас ақыны Абай Құнанбаев. Онан асқан бұрынғы - соңғы
Описание слайда:

Абай деген кім? Қазақтың бас ақыны Абай Құнанбаев. Онан асқан бұрынғы - соңғы заманда қазақ даласында біз білетін ақын болған жоқ. Ахмет Байтұрсынов

№ слайда 4 Сабақтың мақсаты Әсерлі және қызықтырушы сөздерді пайдалану.
Описание слайда:

Сабақтың мақсаты Әсерлі және қызықтырушы сөздерді пайдалану.

№ слайда 5 ТАЛПЫНДЫ 1К. ӨЛЕҢДІ ОҚЫП ТҮСІНЕДІ.КӨРКЕМДЕГІШ СӨЗДЕРДІ ТАБА АЛАДЫ. ӘСЕРЛІ СӨЗ
Описание слайда:

ТАЛПЫНДЫ 1К. ӨЛЕҢДІ ОҚЫП ТҮСІНЕДІ.КӨРКЕМДЕГІШ СӨЗДЕРДІ ТАБА АЛАДЫ. ӘСЕРЛІ СӨЗДЕРДІ ҚОЛДАНЫП, СУРЕТТЕР МЕН ӨЛЕҢ СӨЗДЕРІН СӘЙКЕСТЕНДІРЕДІ. ӨЛЕҢДЕГІ ӘСЕРЛІ ЖӘНЕ ҚЫЗЫҚТЫРУШЫ СӨЗДЕРДІ ТАБАДЫ; ӨЛЕҢДЕГІ ӘСЕРЛІ СӨЗДЕРДІ ҚОЛДАНЫП, СУРЕТТЕР МЕН ӨЛЕҢ СӨЗДЕРІН СӘЙКЕСТЕНДІРЕДІ.  ЖЕТТІ 2К. КӨРКЕМДЕГІШ СӨЗДЕРДІ ПАЙДАЛАНАДЫ. «УАҚЫТ ТІЗБЕГІНЕ» САЛЫП, ӨЛЕҢДІ ТАЛДАЙДЫ. «ХИКАЯ КАРТАСЫНА» САЛЫП, ӨЛЕҢДІ МАЗМҰНДАЙДЫ. КӨРКЕМДЕГІШ СӨЗДЕРДІ ПАЙДАЛАНЫП ӨЛЕҢДІ ТАЛДАЙДЫ, МАЗМҰНДАЙДЫ. Бағалау критерийлері

№ слайда 6 МӘТІННЕН КӨРКЕМДЕГІШ СӨЗДЕРДІ ТАБУ 1 - тапсырма
Описание слайда:

МӘТІННЕН КӨРКЕМДЕГІШ СӨЗДЕРДІ ТАБУ 1 - тапсырма

№ слайда 7 Көркемдегіш сөздер
Описание слайда:

Көркемдегіш сөздер

№ слайда 8
Описание слайда:

№ слайда 9
Описание слайда:

№ слайда 10
Описание слайда:

№ слайда 11
Описание слайда:

№ слайда 12 2 - тапсырма “Суреттермен сөйлем құрастыру” стратегиясы бойынша
Описание слайда:

2 - тапсырма “Суреттермен сөйлем құрастыру” стратегиясы бойынша

№ слайда 13 3- тапсырма “Суретке қарап сөйле” стратегиясы бойынша
Описание слайда:

3- тапсырма “Суретке қарап сөйле” стратегиясы бойынша

№ слайда 14 Жазғытұры Жазғытұры		 көктем емес, жаздың алдындағы көктемнің соңғы күндері д
Описание слайда:

Жазғытұры Жазғытұры көктем емес, жаздың алдындағы көктемнің соңғы күндері деу керек

№ слайда 15
Описание слайда:

№ слайда 16 Кері байланыс
Описание слайда:

Кері байланыс

№ слайда 17 Екі түрлі түсініктеме күнделігі Маған ұнаған ақпараттар Не үшін ұнады?
Описание слайда:

Екі түрлі түсініктеме күнделігі Маған ұнаған ақпараттар Не үшін ұнады?

№ слайда 18 Бағалау критерийлері Талпынды 1к. Өлеңді оқып түсінеді.Көркемдегіш сөздерді т
Описание слайда:

Бағалау критерийлері Талпынды 1к. Өлеңді оқып түсінеді.Көркемдегіш сөздерді таба алады. Әсерлі сөздерді қолданып, суреттер мен өлең сөздерін сәйкестендіреді. Өлеңдегі әсерлі және қызықтырушы сөздерді табады; Өлеңдегі әсерлі сөздерді қолданып, суреттер мен өлең сөздерін сәйкестендіреді.  Жетті 2к. Көркемдегіш сөздерді пайдаланады. «Уақыт тізбегіне» салып, өлеңді талдайды. «Хикая картасына» салып, өлеңді мазмұндайды. Көркемдегіш сөздерді пайдаланып өлеңді талдайды, мазмұндайды.

  • Другое
Автор Кушнир Надежда Витальевна
Дата добавления 24.12.2017
Раздел Другое
Подраздел Другое
Просмотров 284
Номер материала MA-072902
Скачать свидетельство о публикации
