Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыУрок по кахахскому языку для 4 класса "Қайталау - оқу анасы").

Урок по кахахскому языку для 4 класса "Қайталау - оқу анасы").

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:  Қайталау – оқу анасы

Сабақтың мақсаты: оқушыларға өз Отаны туралы айта алуға үйрету.

-         Өтілген тақырыптарды пысықтай отырып, туған жер туралы әңгімелей білуге, сұраққа толық, нақты жауап беруге дағдыландыру.

-         Грамматикалық тапсырмаларды дұрыс сауатты орындау, тақырып бойынша меңгерген сөздік қорын орынды қолдана алу.

-         Тілге деген қызығушылықты арттыру, Отанын, елін сүюге баулу, патриоттық сезімдерін ояту.

Көрнекілік:  интерактивті тақта, слайд

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

-  оқушылармен амандасу, сабаққа дайындығын тексеру;

-  зейіндерін сабаққа аудару.

- сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.

ІІ. Негізгі кезең

         Кіріспе сөз: Құрметті қонақтар, оқушылар, еліміздің үлкен мерекесі «Тәуелсіздік күні» қарсаңында  өтіп жатқан ашық сабағымызға қош келдіңіздер! 

Әнұран орындалады.

-         Балалар, осы тәуелсіздік күні туралы не білесіңдер? Ол қай күн?

-         Біздің Республикамыз қашан өз егемендігін алды?

-         1991 жылы өз егемендігін алды.

-         Осы тәуелсіздіктің арқасында қазақ тілі қандай тіл болып есептеледі?

-         Біздің Республикамыз қалай аталады?

-         Қазақстан Республикасы.

Қазір «Қазақстан» сөзіне топтастыру жасаймыз.

 

                                                        Отан

 

                            рәміздері          Қазақстан        қазақ тілі

                                     

                                      туған өлке             тәуелсіз

                                                        Астана

             Жазылған әр сөзге тоқталып, мағынасын ашу. Мысалы: Қазақстан Республикасының өз рәміздері бар. Олар – ту, елтаңба, әнұран.

         Ал енді балалар, сабағымызды тапсырмаларды орындаумен жалғастырамыз, тапсырмалар орындау арқылы өткен тақырыптарды қайталап, бекітеміз.  Ол үшін, барлығымызға белгілі ертегі кейіпері бауырсақты шақырдым. Ол сабақ бойы бізбен бірге болады.

images         images (1)

 

         Сонымен, біз бауырсақ атасы мен әжесінен қашып кеткен жерден бастаймыз.

-         Бауырсақ қайда келеді?

-         скачанные файлы0021-021-Katilsja-kolobok-po-lesuБауырсақ орманға келеді.

 

 

 

  

     

 

-         Орманда ол нені кездестіреді? – Қоянды.

-         883970Қоян: «Бауырсақ, бауырсақ мен сені жеймін» - дейді.

-         Балалар, қоянға бауырсағымызды жегіземіз бе?

– Жоқ!

-         Ендеше, қоянның шартын орындайық. «Балалар тапсырмамды дұрыс орындап берсе,  жіберемін» -  дейді қоян.

 

1-тапсырма. Берілген сөздермен сөйлем құраңдар. 

     Керекті сөздер: Отан, мемлекеттік тіл, ту, қонақжай.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

-         scrn_big_1Бауырсақты қояннан құтқардыңдар, балалар. Бауырсағымыз әрі қарай домалап кетіп бара жатса, алдынан қасқыр шыға келеді.

-         Қасқыр: «Бауырсақ, бауырсақ мен сені жеймін» - дейді.

-         Балалар, бауырсағымызды қасқырдан құтқарамыз ба? Ендеше қасқырдың да тапсырмасын орындайық.

 

2-тапсырма. Мәтінді оқып, аударыңдар.

 

Менің Отаным – Қазақстан

         Біз Қазақстанда тұрамыз. Қазақстан – біздің Отанымыз. Ол тәуелсіз мемлекет.

         Қазақстан Республикасының Президенті – Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев. Республикамыздың бас қаласы – Астана.

         Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі – қазақ тілі.

 

Жарайсыңдар балалар, қасқырдан да құтқарып алып қалдыңдар. (Ал бауырсақ әрі қарай домалап кетті).

-         Балалар, біздің бауырсағымызды тағы бір аң ұстап алыпты ғой! Бұл қай аң?

-         481693_originalАю.

-         Ендеше аюдың да шартын орындайық! Аю бізге: «Төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер» - дейді.

3-тапсырма.

1.     Аты-жөнің кім?

2.     Жасың нешеде?

3.     Ұлтың кім? 

4.     Сенің ана тілің қай тіл?

5. Мемлекеттік тілде сөйлей аласың ба?

                                        (Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап береді)

KOL_1Балалар, біздің бауырсағымыз қу түлкіге де кезігіп қалыпты. Ал түлкіден құтқарып алу үшін түлкінің үш шартын орындауымыз керек.

4-тапсырма. (түлкінің тапсырмасы)

а) Сөзжұмбақ шешу (слайд №10)

ә) Отан, туған жер туралы мақал-мәтелдер айту.

б) Жаңылтпашты жаңылмай айтып беру.

4.1  Сөзжұмбақ шешу

 

Қ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

З

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

 

Қ

 

 

 

 

 

С

 

 

 

 

 

 

Т

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

Н

 

 

1. Әнұранның әнінің авторы кім?

2. Қазақстанның астанасы қай қала?

3. Қазақстандағы ең көп ұлт.

4. Рәміздердің бірі

5. «Гостеприимный» сөзінің аудармасы

6. Қазақстандағы қала

7. Рәміздердің бірі

8. «Родина» сөзінің аудармасы

9. Тудың авторы

 

4.2  Мақал-мәтелдерді жатқа айту.

Отан – елдің анасы

Ел – ердің анасы

 

Туған жердей жер болмас,                       

Туған елдей ел болмас                                 

        

Отанды сүю – от басынан басталады

     

Отан оттан да ыстық.      

                   

Ел іші – алтын бесік                                  

 

4.3     Жаңылтпашты жаңылмай айтып беру.

 

Құс қайтты,                            Қар аппақ,

Қыс келді.                              Дала аппақ,

Қыс қайтты,                           Бәрі аппақ...

Құс келді.                               Қарап бақ.

 

kolobokІІІ. Қорытынды.

         Міне балалар, бауырсақ сендердің арқаларыңда орманнан аман-есен ата-әжесіне оралды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Бүгін сендермен «Менің Отаным - Қазақстан» тақырыбы бойынша бірнеше тапсырмаларды орындадық. Сендер жақсы еңбектендіңдер, өз білімдеріңді көрсеттіңдер.

         Қазір сабағымызды «Отан» әнімен аяқтаймыз. (оқушылардың орындауында ән)

 

IV. Үйге тапсырма беру.

«Менің Отаным» тақырыбына шағын шығарма жазу.

 

V. Бағалау. Әр оқушыны өз білім деңгейіне байланысты бағалау.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок по кахахскому языку для 4 класса "Қайталау - оқу анасы")."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Мастер зеленого хозяйства

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
