Сабақтың
тақырыбы: Денелердің өзара әрекеттесуі тарауын
қорытындылау.
Сабақтың
мақсаты:
Білімділігі
: Оқушылардың тараудан алған білімдерін
тереңдету, ойлау қабілетін дамыту, білімге құштарлығын, дүниетанымдық
көзқарасын арттыру;
Дамытушылығы : оқушының ұжыммен, өз бетімен біліктілігін дамыту,
шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыландыру.
Тәрбиелігі : өзара көмектесуге үйрену, басқаруға, ұйымшыл, көпшіл болуға
үйрету.
Сабақ
түрі : қайталау сабағы;
Өткізілу
тәсілі: сұрақ – жауап, баяндау;
Көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелі материалдар, Сабақ барысы *Ұйымдастырылу
кезеңі
«Дайындық кезеңі» Көңіл күйлеріңіз қандай?
"Халық пен халықты,адам мен адамды теңестіретін нәрсе –БІЛІМ»
М.Әуезов
1. Суретпен
жұмыс.Сабақтың тақырыбын айқындау.
-
Балалар алдарындағы мына суреттен не
көріп тұрсыңдар?
Үй тапсырмасын сұрау:
•
Денелердің өзара әрекеттесуі деген не?
•
Физикада күш деген сөзді қалай
түсінеміз?
•
Күш түрлерін ата?
•
Күш қандай әріппен белгіленеді?
•
ХБЖ күш бірлігі ретінде не
қабылданған?
•
Күш несімен сипатталады?
•
Деформация деп нені айтады?
•
Күшті өлшеуге арналған құрал қалай
аталады?
Оқушыларды
топқа бөлу. 1-топ «Масса», 2-топ «Тығыздық»
Сабақтың
өтілу барысы:
1.
Болжау стратегиясы
Мына
суреттерге қарап «Күшке» болжау айту.
2.
Тәжірибе талдау
1)
Сендер білесіңдер, денеге басқа дене (көк
шар) әсер етсе (қызыл шар) онда дененің жылдамдығы өзгереді. Бірінші дене
екінші денеге әсер етті.
Анықтама:
денелердің бір-біріне әрекет етуі өзара әрекеттесу деп аталады.
!!!
Әсерлесіу кезінде екі дене де жылдамдығын өзгертеді.
2)
Зеңбіректен оқ атылғанда екеуінің де
жылдамдығы өзгереді. Оқ алдыға, зеңбірек артқа қозғалады.
3)
Ешбір жағынан ерекшеленбейді, олардың
массалары, жылдамдықтары бірдей
4)
Екі дененің массаларының қатынасы
өзара әрекеттесу кезінде алатын жылдамдықтарының қатынасына кері пропорционал
болады.
3.
Физикалық шамаларды анықтау. (семантикалық
карта толтыру)
Физикалық шамалар
|
m
|
ρ
|
S
|
V
|
t
|
F
|
υ
|
тығыздық
|
|
|
|
|
|
|
|
жол
|
|
|
|
|
|
|
|
күш
|
|
|
|
|
|
|
|
уақыт
|
|
|
|
|
|
|
|
көлем
|
|
|
|
|
|
|
|
масса
|
|
|
|
|
|
|
|
жылдамдық
|
|
|
|
|
|
|
|
4.
Кестемен жұмыс
Физикалық атауы
|
Белгіленуі
|
Өлшем бірлігі
|
Формуласы
|
Масса
|
|
|
|
Жол
|
|
|
|
Күш
|
|
|
|
Тығыздық
|
|
|
|
Жылдамдық
|
|
|
|
Уақыт
|
|
|
|
5.
Формула толтыр
Сәйкесін
тап.
Физиканы
ұғынуға ұмтылу
6.
Постер қорғау «Заттың тығыздығы мен
массасы», «Күш» тақырыптарына
7.
Есептер шығару
Коньки
киген екі бала бір-бірін кері итеріп,қарама қарсы жаққа қарай сәйкес 4 және
5 м/с жылдамдықпен сырғанап кетті. Бірінші баланың массасы 30кг. Екінші баланың
мссасы неге тең
2.Арбалардың
мссасы 1 және 3 кг ,олардың жылдамдықтары нөлге тең . Өзара әсерлескенде үлкен
арба 15 м/с жылдамдыққа ие болды. Кіші арба қандай жылдамдықа ие болады
3.Ішіне
50т мұнай сиятын болу үшін цистернаның көлемі қандай болу керек?
4.Массасы
40 кг баланың Айдағы салмағын анықтаңдар.
g=1,6
Н / кг
8. Рефлексия.
Мен... таныстым
... маған оңай
болған жоқ
Мен жетістікке
жеттім ....
... болса ғой
.... менің есімде
қалды
Мен байқап көремін
...
Бағалау.
Бағалау парағы арқылы
Үйге
тапсырма: 1. Тарау бойынша тестке дайындық.
2. Төмендегі формулаларды пайдалануға
арналған есептер құрастыру: s=ut,
m= ρv,
F=
kx
Бекітемін
Мектеп
директоры м.а.:
С.А.Бутабаев
|
Тексерілді
Оқу-ісі
меңгерушісі:
Н.Ж.Мусалиева
|
«Лайбұлақ орта мектеп-бақша» КММ
Тақырыбы:«Денелердің өзара
әрекеттесуі» тарауын қорытындылау
Ашық сабақ
7-сынып
Өткізген: физика пәнінің мұғалімі
А.Б.Тайтеева
2016-2017
оқу жылы