Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Биология / Урок по биологии для 10 класса "Цитоплазматическое наследствие

Урок по биологии для 10 класса "Цитоплазматическое наследствие

Сабақ жоспары

Сабақ: 47

Мектеп: 10 мектеп-лицей

Күні: 03.03.2017 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Сағымбаева Гүлнұр

Сынып: 10 ә

Қатысқандар саны: 17

Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:

Цитоплазмалық тұқымқуалау. Cytoplasmic Inheritance

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Цитоплазмалық тұқымқуалау туралы сипаттау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

Цитоплазмалық тұқымқуалау түрлерін атайды

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

Пластидтік және митохондриялық тұқымқуалау ерекшеліктерін сипаттайды

Кейбір оқушылар істей алады:

Цитоплазмалық тұқымқуалаудың генетикалық маңызын айқындайды


Тілдік мақсат

Оқушылар:

Цитоплазмалық тұқымқуалаудың айырмашылығын айқындайды

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

ДНҚ, РНҚ, плазмон, ядро, пластид, митохондрия

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Цитоплазмалық тұқымқуалаудың ядролық тұқымқуалаудан қандай ерекшелігі бар?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен цитоплазмалық тұқымқуалау аналық жолмен жүретінін айта аласыз ба?

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

Бейнеролик арқылы цитоплазмалық тұқымқуалау туралы түсінеді

Бағалау критерийлері

Цитоплазмалық тұқымқуалау туралы сипаттайды

Тұқымқуалаудағы маңызын айқындайды

Алдыңғы оқу

Тұқымқуалау түрлері туралы алғашқы түсініктері бар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Басы















3 мин














7 мин











1.Ұйымдастыру кезеңі

1.1.Сәлемдесу, сыныпта жағымды ахуал туғызу

1.2. Топқа бөлу : суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді:

1- group: mitochondrion

2- group: cytoplasm

3- group: plastids

2.Үй тапсырмасын сұрау

«Конверт әдісі» арқылы топтарға тапсырмалар беріледі, топта ақылдасып бір оқушы жауап береді.

1-конверт:

1. «Тіркесіп тұқым қуалау» заңын кім ашты?

2.Берілген сурет бойынша тәжірибені сипаттаңыздар

http://www.studfiles.ru/html/2706/365/html_HUT7Z_9M5P.a_J3/htmlconvd-iC3OAE_html_m45c15d7e.png

2-конверт:

1.Ұқсас жұп хромосомалар айқасқанда пайда болатын х-тәрізді фигуралар қалай аталады?

2.Кроссинговер дегеніміз не? Оның мәні неде?

3-конверт:

1.Есеп шарты:  Адамда алыстан көрмеушілік белгі көруі қалыпты белгіден басым, ал қой көзді белгі, көк көзді белгіден басымдылық көрсетіп тұқым қуалайды. Екі жұп гендер әр түрлі хромосомада орналасқан. Гетерозиготалы еркек , көк көзді көруі қалыпты әйелге үйленгенде қандай ұрпақ күтуге болады?

Жауабы: бұл некеден туылған ұрпақтардың генотипі және фенотипі 4 түрлі болады.

2. Жалпы тұқым қуалау құбылысында ядро және оның құрамындағы хромосома басты рөлді атқаратынын білеміз. Алайда, Мендель заңына бағынбайтын, жасушаның басқа да органиодтары арқылы жүретін тұқым қуалаудың басқа да жолдары бар деп ойлайсыздар ма?

Жасалған топтық жұмыстар мадақтау арқылы бағаланады




Сурет қиындылары






Таратпа қағаздар



Конверттер









Бағалау смайликтері












Ортасы



3 мин



15 мин















7 мин


















8 мин

3.Жаңа сабақ

Бейнеролик көрсетіледі.

3.1.Миға шабуыл

Бұл бейнероликтен не көріп, не байқадыңыздар?

Топтық жұмыс

1-топ: К.Коренес пен Э.Баур еңбектері. Пластидтік тұқым қуалау

2-топ: Митонодрия арқылы тұқым қуалау

3-топ: Цитоплазмалық аталық ұрықсыздық

Топтарға мәтінді оқып талқылайды, жоба құрады, әр топтың баяндамашысы қорғайды. Жасалған жұмыстар топтарда критерийлер арқылы бағаланады.

р/с

Критерийлер

1-3 балл

1

Тақырыптың толық ашылуы


2

Ойын жүйелі жеткізе білуі


3

Эстетикалық талғамы


Жұптық жұмыс

1-жұп: «Сәйкестендіру» 2-жұп: « Суретті есеп»

hello_html_4b5bd812.gifhello_html_49f43842.gif

3-жұп: Басқатырғыш «Генетика»

C:\Users\Admin\Desktop\Жоспарлар\ҚМЖ 10 сынып\word-search-137943.png

Жұптарда өзара жұптық бағалау жүргізіледі

Жеке жұмыс

«Plicers” бағдарламасы арқылы тест жұмысы алынады.

Тест тапсырмалары:

1.Цитоплазмалық аталық ұрықсыздықты ашқан америкалық ғалым

А.Т.Морган В. Г.Мендель С.К.Корренс Д. М.Родс

2.Цитпламадағы генетикалық материал қалай аталады?

А.плазмон В.ген С.эпистаз Д. Гендердің тіркесуі

3.Э.Баур қандай өсімдікке тәжірибе жүргізді?

А. Шомыр В.Намазшамгүл С. Бұршақ Д. Қызан

4. Ұқсас хромосомалардың сәйкес бөліктерінің өзарар алмасуы қалай аталды?

А.Кроссинговер В. Конъюгация С. Локус Д. Транслокация

5. Тұқым қуалаудың хромосомалық теориясының негізін қалаған ғалым

А.Г.Мендель В. Т.Морган С.И.Вавилов Д. В.Иогансен

6. Цитоплазмадағы орналасқан органоидтардың құрамындағы гендер арқылы жүретін тұқым қуалау қалай аталады?

А. Тіркес тұқым қуалау В. Кроссинговер

С. Цитоплазмалық Д.Тәуелсіз ажырау

Оқушылардың жауаптары интербелсенді тақта арқылы бірден тексеріледі.

АКТ

Интернет желісі

https://www.youtube.com/watch?v=pcPku6TL3q4


Плакаттар стикерлер маркерлер

Бағалау парақтары


Суреттер таратпа қағаздар
















Бағалау шкаласы

Соңы

2 мин

Reflection: «Dream tree»

https://ds03.infourok.ru/uploads/ex/11c3/00057c7a-950fa931/img7.jpg

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін жеке-жеке белгілеп шығады.

Мақсат ағашы




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Топтық жұмыстар арқылы.

Ашық, жабық сұрақтар, жеке тапсырмалар

Жұптарда өзара бағалау, бағалау парағы, мадақтау сэндвичі, дайын жауап арқылы


Химия,информатика, математика слайдтар, интернет желісі, коммунативті байланыс орнату

Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін неден білдім?


  • Биология
Описание:

Биология сабағынан 10 сыныпқа арналған қысқы мерзімді сабақ жоспары. Тақырыбы "Цитоплазмалық тұқымқуалау". Сабақ құрылымында бірнеше әдіс-тәсілдер қолданылған. Үй тапсырмасы "Конверт" әдісі арқылы сұралады. Жаңа сабақ топтық түрде жүргізіледі. Жұптық жұмыста бірнеше әдісті қолданылаотырып жүргізіледі. жеке жұмыста жаңа "Пликерс" бағдарламасы арқылы тест жұмысы интернет желісі арқылы жүргізіледі.

Автор Сагымбаева Гульнур Жанузаковна
Дата добавления 25.02.2017
Раздел Биология
Подраздел Планирования
Просмотров 819
Номер материала MA-070385
Скачать свидетельство о публикации
