Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Технология / Урок "Парашют жасау"

Урок "Парашют жасау"

Курсы профессиональной переподготовки от Московского учебного центра "Профессионал"

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования только до 31 августа действуют скидки до 50% при обучении на курсах профессиональной переподготовки (184 курса на выбор).

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: ВЫБРАТЬ КУРС


Сабақтың технологиялық картасы

Педагогтың аты-жөні: Жанболат Есенғалиұлы Ешов

Үйірме: «Жас авиатор»

Дата_14-28.11.2017_

Сабақтың тақырыбы: Парашют жасау.

Сабақтың түрі: Техникалық модельдеу

Мақсаты: Ұшу аппараттары туралы оқушылардың білім-білік дағдыларын дамыту, парашюттың құрылысымен танысып, моделін жасау.

Міндеттері: Қажетті құрал-саймандар мен жабдықтарды пайдалана отырып, қатырма қағаз, дайын бастырмалар арқылы жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру;

Қағаздан бұйым жасаудың жаңа әдіс-тәсілімен таныстыру – «Оригами»;

Ойлау қабілеттерін, қиялын, шығармашылық икемділіктерін дамыту;

Жұмысқа қызығушылықтарын арттыру, шын ниеттерімен еңбек етуге және ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Тақырып бойынша: түрлі материалдармен(қағаз, қатырма қағаз, полиэтилен пленка т.б.) жұмыс істеу әдіс-тәсілдерін меңгереді, қайшы желім т.б.еңбек құралдарымен жұмыс жасау ережесін біледі және жұмыс барысында қолдана алады.

Тақырыптан тыс: (қалыптастыру критериялары / жан-жақты оқыту әдістерінің жиынтық бағалары),

Қалыптастырушылық: өздігіен талпына отырып, өзінің ғана емес, тобындағы басқа да адамдардың жұмыстарын бақылап, баға береді; алған білімдерінің сапасы мен деңгейін көре алады; жұмыс барысында ерік-жігер танытып, кездескен қиындықтарды шыдамдылықпен жеңуге қабілетті.

Танымдық: алдына мақсат қоя біледі және мақсатына жету үшін тиімді әдіс-тәсілдерді таңдай алады; түрлі ақпарат көздерінен мәліметтер алып, оны өздігінен талдап, салыстырып жұмыс барысында қажеттіне асыруды үйренеді.

Коммуникативтік: тыңдау, түсіну, жоспарлау, бірлесіп жұмыс істеу, өз ара бір-біріне қолдау көрсету сяқты қабілеттері дамиды; даулы сәттерді айқай-шусыз келісіммен шешуге үйренеді.

Жан-жақты оқыту әдістерінің нәтижесі: ұжымдық қарым-қатынаста өз орнын қалыптастыруға, замандастарымен бірлесе жұмыс істеуге үйренеді; тапсырылған жұмысты атқару кезінде өз бетінше шешім қабылдауға және жауапкершілікпен атқаруға дағдыланады; ұжым арасында және шығармашылық жұмыс кезінде еңбек ету дағдылары қалыптасады.

Оқытудың әдіс-тәсілдері мен түрлері: зерттеушілік, машықтық; жеке дара, топтық және басқа.

Оқу ресурстары: Н.Бабаев, С.Кудрявцев «Летающие авиаигрушки»/ ОНТИ-НКТП-СССР, 1935

Қажетті материалдар мен жабдықтар: қағаздар, полиэтилен пленкасы, жіптер, жабысқақ пленка, компьютер, проектор, экран.

Сабақтың көрнекілігі: «Парашют» тақырыбына презентация.

Сөздік терминдер: полиэтилен пленка, дайын бастырма(шаблон), оригами.










Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Танымдық және дамытушылық бөлімдері, тапсырмалар мен жаттығулар

Педагогтың іс-әрекеті

Үйірме мүшелерінің іс-әрекеті

Бірлескен жұмыс әрекетін ұйымдастыру

Білім дағдыларын қалыптастыру

Аралық бақылау

1

2

3

4

5

6

7

1.Ұйымдас-тыру бөлімі














Оқушылардың сбаққа психологиялық дайындығы және әзірлігі.

Кіріспе сөз:



Сәләматсіз Бәрің де.

Құрал-сайман әзір ме?

Ал, сабақты бастаймыз,

Дайын болсақ, әрине.

Қолдарыңнан келеді,

Қандай істің бәрі де.

Мен сендерге сенемін,

Ал, іске сәт БӘРІҢЕ !

Тыңдайды, сабаққа дайын екендерін көрсетеді,

Жалпы

Қалыптастырушылық: өзін-өзі бақылау

бақылау

2.Жаңа сабақ

«Парашют» тақырыбына презентация. Дидактикалық ойын.


Жұмбақ шешу:

Жасырылған суреттен сабаққа қажетті көріністерді табу.

Педагог слайд арқылы суреттер топтамасын көрсетеді. «Ұшу аппараттары»



Барлық табылған заттарға ортақ сөз ойлап табу.

Дидактикалық ойын (топпен жұмыс)

«Көлік түрлері»

-Көліктерді түрлеріне қарай жіктеу.

-Жаңадан не білдік?

-Қандай жаңалық естідің?

Жұмбақ шешеді, дұрыс жауабын салыстырады, сұрақтарға жауап береді.

Жалпы және топтық

Қалыптастырушылық: алған білімдерінің сапасы мен деңгейін салыстырады.

Танымдық: алған білімдері бойынша қажетті ақпараттарды көрсете алады.

Коммуникативтік: сөйлеу мәдениетін үйренеді және сабақ барысында қолданады, .

Жан-жақты оқыту: сабаққа ынтасы артады, бірлесіп жұмыс жасауға үйренеді


Ауызша жауап беру, бақылау

3.Машықтық жұмыс























































































































































































4.Сабақтың қорытынды бөлімі.

Рефлексия.

Жаңа алған білімдерін тәжірибеде қолдану.

















































Сергіту сәті



«Ұшты, ұшты» (ойын)













Бұйым жасау жолдарымен және ережесімен танысу.

Жұмыс жоспарын құру.

Технологиялық картамен жұмыс.





























































Өз бетінше жұмыс































Алған білімдерін қорытындылау, бағалау.












-Мен қолымда екі түрлі парақ ұстап тұрмын(умаждалған және тегіс).

-Осы парақтар жөнінде не айта аласыңдар?

-Салыстырып көрейік. Бұл парақтар төменге құлаған кезде қандай ерекшеліктер болады екен.

-Тегіс парақ сияқты аспаннан қандай зат қалықтап туседі?

-Кім байқады, жаңа сабақта не жасаймыз деп ойлайсыңдар?

- Кім айтады, парашют деген не?

-Парашют не үшін керек?

«Парашют» сөзі (тақтаға ілінеді)

Педагог: арашют дегеніміз адамдардың немесе басқа да жүктерді биіктен жерге лақтырған кезде қауіпсіздікті қамтамасыз ететін құрылғы.

Әр түрлі парашюттың түрлері болады.

Слайдтан көрсетіледі.

-Парашют қандай болады?

-Сабақтан қандай жаңалық білдік?

-Ерекше не ұнады?

Жұмысты топ болып жасаймыз.





Ал қазір сергіту сәті.



-Ұшты, ұшты ұшақ ұшты.

-Ұшты, ұшты құрақ ұшты.

-Ұшты, ұшты .......... ұшты.

-Ұшты, ұшты ...........ұшты.

Тағы сол сияқты.







Парашют жасау әдіс-тәсіліне талдау жасау.

Слайдтан парашют жасаудың технологиялық картасы көрсетіледі.

-Парашют жасалу жолдары түсінікті ме?

-Қай кезеңі қиын деп ойлайсың?

-Ең жеңіл кезең?

-Парашют жасауға қажетті нәрселердің бәрі бар ма, тексер. Парашют жасаудың технологиялық картасы көрсетіледі.

Жұмыс мазмұны:

1.Қағаз бетіне парашюттың дайын бастырмасын сызып, қиып аламыз.

2.Көрсетілген кестесі бойынша қағазымызды бүктеп, дайын бастырманы дайындаймыз.

3.Дайын бастырмадан полэтилен пленкаға немесе түті қағазға бастырып сызамыз.

4.Дайын болған сызбаны қиып, парашюттың күмбезін дайындаймыз..

5.Адамның немесе кез келген кейіпкердің бейнесін қатырма қағазға бастырамыз.

6.Екі дана етіп қиып аламыз.

7.Ұзындықтары бірдей жіптерден парашют жіптерін(стропы) дайындаймыз.

8.Парашют күмбезін тең бірнеше бөлікке бөліп, жіптерін желімдейміз.

9.Жіптердің екінші ұштарын бірге қосып, парашютшының екі ортасына салып желімдеп жапсырамыз.

10.Безендіреміз.





Педагог: Жұмысқа кірсе берсеңіздер болады. Өздеріңіздің құрған жоспарларыңызды басшылыққа аласыз.. Егер басқалай көмек керек болса, бір біріңізден немсе менен сұрауларыңызға болады.

Іске сәт.





















-Сабақ аяқталды. Не үйрендіңдер?

-Осы сабақтағы өз ісіңе ризасың ба? Смайлик арқылы өзіңді бағала.

-Жалпы өз тобың қалай жұмыстанды?

-Не істедіңдер?

-Қандай өзгеріс жасағыларың келеді?

-Парашюттарың қалай шыққанын тексеріп көріңдер.

«Ұшты, ұшты парашют ұшты»

-Жарайсыңдар! жақсы жұмыс жасадыңдар.






Бақылайды, салыстырады, сұраққа жауап береді.

















































Ойын жүргізушінің сөздерін мұқият тыңдап, тек ұшатын нәрселерге қолдарын жоғары көтеріеді..

Сұрақтарға жауап береді, жұмысқа әзірліктерін тексеріп баяндайды, үлгімен салыстыра отырып, топпен бірлесе жоспар құрады,





















































Құрған жоспарлары бойынша жұмыстанады



























Сұрақтарға жауап береді, қорытынды шешім жасайды.

Өзінің және тобының жұмысына баға береді. Сабақ барысындағы өзінің көңіл-күйіне анықтама береді.

Бұйымның сапасын тексереді.

Жалпы, топтық, жеке.





















































Жалпы



















Жалпы, топтық, жеке.









































































Топпен, жеке

































Жалпы


































Қалыптастырушылық: сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын анықтайды, білген және алда білетін білімдерін түйіндейді.

Танымдық: алдына мақсат қояды, улгілерді салыстырып, талдап, өз жобасын жасайды.

Коммуникативтік: өз ойын сөзбен жеткізіп үйренеді.

Жан-жақты оқыту: шығармашылықпен жұмыстануға үйренеді..

























Қалыптастырушылық: қасындағы жолдастары мен жетекшісінің іс-әрекетіне байланысты өз ісіне бақылау жүргізеді











Қалыптастырушылық: топпен бірге жұмыс жоспарын және жасалу жолдарын құрады.

Танымдық: берілген тапсырманы шешудің тиімді жоларын таңдайды.

Коммуникативтік: жопар құрып және бірлесіп жұмыс жасап үйренеді, өз ара жүмыстарды бөлісіп, бірін бірі бақылай алады.

Жан-жақты оқыту: өз бетінше шешім қабылдау кезінде өз бетінше жауапкершілікпен жұмыстану қабілеті дамиды.





































Қалыптастырушылық:тек өзінің ғана емес, топтағы бәрінің жұмысына бақылау жасап, ақыл кеңес бере алады.

Танымдық: жұмыс нәтижесін бақылап, әрі баға бере алады.

Коммуникативтік: даулы сәттерді айқай-шусыз келісіммен шешуге үйренеді.

Жан-жақты оқыту: ұжымдық жұмыс істеу қабілеті қалыптасады.



Қалыптастырушылық: алған білімдерінің сапасы мен деңгейін көре алады.

Танымдық: өзінің жұмысының барысына және нәтижесіне баға береді.

Коммуникативтік: өз ойын толық әрі сауатты жеткізе алады, сөйлеу мәдениетінің ережелерін біледі.

Жан-жақты оқыту: тағы да жаңа білім алып, жаңа нәрселер жасап үйренуге талпынады.

Ауызша жауап беру





















































Бақылау



















Бақылау

Ауызша жауап









































































Өз бетінше жұмыс, өз өзіне баға беру.





























Өз өзіне және өз ара бағалау















  • Технология
Автор Жанболат Есенғалиұлы Ешов
Дата добавления 01.12.2017
Раздел Технология
Подраздел Планирования
Просмотров 230
Номер материала MA-072431
Скачать свидетельство о публикации
