Сабақтың
тақырыбы: Наурыз мейрамы
|
Мектеп: «Подгорное
негізгі мектебі» КММ
|
|
Күні:
|
Мұғалімдер: Елемесова
Злиха Зейнелхановна
|
|
СЫНЫП: 7 сынып
|
Қатысқаны: 10
|
Қатыспағаны: 0
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
Т2.Тыңдалған мəтіннің негізгі мазмұнын
түсіну, өз пікірін
өзгелердің пікірімен салыстыра отырып
жауап беру.
О6. Тақырып бойынша деректер қолдана
отырып мəтінде көтерілген мəселеге өз ойын дəлелдеп жеткізу.
А1. Сөздік қорының алуандығы.
Ж4. Мəліметтерді жинақтау.
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Мәтіннің негізгі мазмұнын
түсінеді, сұрақтарға жауап береді, мәлеметтерді жинақтай алады.
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, мәлеметтерді
жинақтай алады, өз пікірін өзгелердің пікірімен салыстыра алады
|
|
Кейбір оқушылар:Тақырып бойынша көтерілген
мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізеді.
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Анық сөйлеу арқылы,мәселені түсінгенін көрсетеді. Таныс сөздерді қолдану
арқылы сұрақ қояды және сұраққа жауап береді және мәлеметтерді жинақтау
арқылы жазады
|
|
Тақырыпқа қатысты
сөздік қор мен терминдер:
иран сөзі, «Жаңа
күн», Ұлыстың ұлы күні, «жуанның жіңішкеріп, жіңішкенің үзілер» шағы,
«Самарқанның көк тасы да жібиді», наурыз көже.
|
|
Наурыз мейрамы туралы әңгіме жазуға арналған пайдалы тіркестер: жыл басы, «Жаңа күн»,
Ұлыстың ұлы күні, наурыз көже, ұлттық ойын-сауық, бәйге, қыз қуу, күрес,
айтыс.
|
|
Талқылауға
арналған сұрақтар:
1.
Наурыз мейрамы туралы не
білесіңдер?
2.
Наурыз мейрамын қашан
тойлаймыз?
3.
Наурыз мейрамында аналарымыз
не пісіреді?
4.
Қандай ұлттық ойын-сауықтар
өтеді?
|
|
Дискрипторлар
|
1«Наурыз мейрамы» туралы ааудиовизуалды
материал тақтадан қарау.
2. Тапсырмаларды орындау арқылы мәтіннің мазмұнын айту.
3.Диалогқа қатысады.
4. «Наурыз мейрамы» туралы әғгіме жазу .
|
|
Алдыңғы оқу. «Төрт түлік мал мен
егіншілік ел берекесі» тақырыбы бойынша мәтіндермен жұмыс істей алады.
Әңгіме, эссе жаза алады.
|
|
Жоспар
|
|
|
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Суреттердің қиықтарын құру арқылы топпқа бөліп алу.
1 тапсырма
Миға шабуыл. Тақтадан «Наурыз мейрамы» тақырыбына фильм қарайды.
Фильм бойынша өз ойларын ортаға салады.
|
түстерімен
топ
бір-бірін бағалайды
|
АКТ аудиовизуалды
материалдар
|
Ортасы
|
2 тапсырма
Түртіп алу тәсілі (инсерт) әдісі.
«Наурыз мейрамы» мәтін әр топ мүшелерііне таратылады.
Наурыз мейрамы.
Наурыз - көне иран сөзі, қазақша
мағынасы «Жаңа күн» дегенді білдіреді. Наурыздың 22-сі қазақтар үшін жыл басы
– жаңа жыл, күн мен түннің теңелетін уақыты. Сондықтан да Наурыз тойын –
Ұлыстың ұлы күні деп атаған. «Ұлыс» деген сөз мемлекет, ел деген мағынаны
білдіреді. Жер беті бусанып, қардың еріп, көктің шыға бастайтын бұл уақытты
«жуанның жіңішкеріп, жіңішкенің үзілер» шағы деп текке айтпаған. Мал төлдеп,
қыстан қиналып шыққан халықтың ауз көкке тиіп, бір жасап қалады.
Наурыз күні жұрт бар жақсыларын киіп, үлкен қуанышпен қарсы алады. Бір –
біріне өкпелі адамдар барлық реніштерін ұмытып, құшақтасып, төс қағысып,
көрісетін болған. Бір – біріне жақсы, игі тілектер айтып, ақ ниетпен бата
беріскен. Тіпті, осы наурыз күні Орта Азия билеушілері зындандағы
тұтқындарына да бостандық берген деседі. «Самарқанның көк тасы да жібиді»
деген сөз содан қалсы керек.
Наурыз күні жеті түрлі тағам қосылған наурыз көже дайындалады. Әр үйдің
дастарқаны бұл күні наурыз көжемен бірге ұлттық тағамдарға толады. Ойын –
сауық ұйымдастырылып, түрлі мерекелік шаралар өткізіледі.
Қазақстан КСРО құрамында болған кезде наурыз мейрамын тойлауға тыйы салынған.
Еліміз тәуелсіздік алғаннан соң ғана бұл мерекені тойлауға қол жеткіздік.
Қазақ халқында той ұлттық ойынсыз, сайыстарсыз өтпейді. Бәйге, күрес, көкпар,
қыз қуу, айтыс, жамбы ату сияқты ұлттық сайыстар өткізіледі.
Түртіп алу әдісі бойынша топ мүшелері тапсырмаларды орындайды. «V» - білемін «+» мен үшін жаңа «-» басқаша
ойлаймын «?» - түсінбедім, тереңірек білгім келеді. Кестені мәтіннің
фрагменттері немесе толық абзац түрінде толтырады. Сонан соң оқушылар топпен
өзара пікір алмасады. Түсініксіз болған ұғымдарды мұғалім түсіндіреді немесе
басқа ақпарат көздерінен іздеуге үйге тапсырма беріледі.
|
|
А4 форматы
маркерлер
|
Сергіту сәті
|
|
|
|
|
3 тапсырма
Алдын ала берілген сөз тіркестерін пайдаланып «Наурыз мейрамы»
тақырыбына әңгіме құру.
|
|
Терминдер мен тіркес сөздер
|
Соңы
|
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
|
Саралау- оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз.
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз
|
Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік АКТ мен байланыс Құндылықтар мен
байланыс тәрбие элементі
|
|
Топ ішіндегі бақылаушы оқушылардың жұмысын қадағалап отырады, мықты
оқушы нашар оқитын оқушыларға бағыт бағдар беріп отырады. Нашар оқитын оқушы
постерді салу арқылы мәліметтерді есте сақтайды.
|
|
Пәнаралық байланыс тарих,әдебиет.
Тәрбиелік құндылықтар қазақ халқының салт-дәстүрін жете меңгер
|
|
Рефлексия
|
|
|
Жоспарланған саралау іске
асты.Тапсырмалар сәйкес болды. Уақытымды тиімді пайдаландым.Жоспарыма өзгеріс
енгізген жоқпын.
|
|
Қорытынды бағамдау
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|