№ 14 орта мектеп –
гимназиясының
Биология
пәні мұғалімі
Мұратбекова
Д.Д
Тәрбие сағатының жоспары
Мектеп № 14
ОМГ Мерзiм 07.02.2018ж
Тақырып:
Мейірімділік – асыл қасиет
Құндылық: Ішкі тыныштық, Дұрыс әрекет, Сүйіспеншілік, Ақиқат.
Қасиеттер: Мейірімділік, сыйластық, қамқорлық.
Сынып 8
Оқушылар саны 28
Сабақ мақсаты:
-
Балалардың «мейірімділік», «қайырымдылық» құндылықтары
туралы түсініктерін кеңейту.
Сабақтың
міндеттері:
-
Мейірімділіктің адам өміріндегі маңыздылығын
түсіндіру
-
Өзара сыйластық қарым-қатынастарын дамыту
-
Мейірбандылыққа тәрбиелеу
|
Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер)
«Қайырымдылықты әжемнен үйрендім» атты
әңгіме, оқулық, дәптер, аудиокассета
|
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңi. (2 мин)
Түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Амандасу.
Қыс келгенде құлпырады әлем – Сәлем!
Нұрын төккен көктегі күнге – Сәлем!
Сәлем беру ата-салтымыз бәрімізге – Сәлем!
Қасымдағы досыма мен айтамын – Сәлем!
2.Тыныштық сәтi. (3 мин)
«Мейірімділік» (Аудиожазба)
- Баллар осы мейрімділік деген не? ....................
Жаңа тақырыпты хабарлау (2 мин)
Жақсы олай болса баллар біздің бүгінгі тақырып
«Мейірімділік – асыл қасиет»
Енді еске түсіре
кетейік. - Әр сабақта бізге кездесетін құндылықтар олар.....(Оқушылар атайды.)
Сабағымыздың
мақсаты :
- «мейірімділік»,
«қайырымдылық» құндылықтары туралы түсініктерінді дамыта түсу.
-Балалар біз
бүгінгі сабақта кішкене зерттеу жұмысымен айналысамыз бүгінгі сабақта
туындаған сұрақ.
-
«Мейірімділіктің адам өмірінде маңызы бар ма?»
|
Сабақ
барысын талқылау:
Дұрыс әрекет
Амандасу
Ішкі тыныштық
Тыныштық
сәті
Дұрыс әрекет
Сабақтың
тақырыбын, мақсатын хабарлау
|
3.Дәйексөз.
(5 мин) «Мейірімділікті анадан үйрен»
-
Қалай түсінесіңдер?
-
Неге анадан үйрен деп тұр?
Сергіту сәті .
|
Сүйіспенші-лік Дәйексөз
Сергіту сәті
|
4.Әңгiмелеу,
Мұғалім сыйы (5 мин)
«Қайырымдылықты әжемнен үйрендім»
- Сонымен біз қай елді мекенге жеттік деп
ойлайсыңдар?
- Оны қайдан білдіңдер?
- Неге әңгіме «Мен қайырымдылықты әжемнен
үйрендім »деп аталған?
Видео. « Дельфиннің қайырымдылығы.» «Досының
«қайырымдылығы»
|
Ақиқат
Топтық әңгімелеу
|
5.Шығармашылық
жұмыс (7 мин)
Тапсырма бойынша оқушылар постермен жұмыс жасайды. Топ ережесін еске
түсіру « 5 Т»
1 топ. «Мейірімділік» кестесін толтырады. Мұндағы бірінші бағанға –
мейірімді істерді, екінші бағанға – мейірімді адамның қасиеттерінің
тізімдемесін жасайды.
2 топ. Түсіп қалған сөзді орнына қояды.
3 топ. Суреттегі мейірімді істерді атап айтады.
4 топ. «Мейірімді бала» кластер құру.
Топ арасында бағалау жүргізу.
|
Дұрыс әрекет
Постермен жұмыс
|
6. Рефлексия
« Мейірімді жүрек»
Сұраққа жауап
беру «Мейірімділіктің адам өмірінде маңызы бар ма?»
|
Ақиқат
Үй тапсырмасы
Кері байланыс алу
|
7.Соңғы
тыныштық сәтi. (2 мин)
(Тыныштық... бар
жерде, тыныштық... бүкiл әлемде)
Баяу әуен қойылады. Оқушылар денесін, басын
тік ұстап, көзін жұмып отырады.
Мұғалім жәй дауыспен:
«Бүгінгі
сабағымызды есімізге түсірейікші. Жақсыны естіп, айтып бәріміздің көңіл –
күйіміз көтерілді. Ісіміз де, сөзіміз бен ойымыздай, болатынына сенімдімін.
Сабақта көрініс тапқан жақсы қасиеттер жүректерімізде сақталып, іс жүзіне
асырылсын. Жақсы ой ойлайық, жақсы сөз сөйлейік, жақсы іс жасайық! Осындай
тыныштықта сәл отыра тұрайық. Қандай жан тыныштығы! Енді жайлап көздеріңді
ашуға болады»
|
Ішкі тыныштық.
Тыныштық сәті.
|
Қайырымдылықты
әжемнен үйрендім»
Мен өсіп тұрған гүлді теріп ,жия бастадым. Сонда әжем маған:
- Гүлді, көкті жұлмайды, балам солып, өліп қалады.Қатыгездікке барма,
жаным!-деді. Мен жөнді мән бермей гүлді тере бердім. Бір кезде әжем қасыма
келіп, уысымдағы гүлдерді қолына алып сабағынан тамып тұрған тамшыны көрсетіп:
Міне, көремісің гүл де жылап тұр ғой,- деді. «Біздің қандай жазығымыз бар? Неге
тиесің?»-деп , жылап тұрғандай көрініп кетті маған. Мен гүлдерді аяп кеттім.
Жұлғаныма қатты өкіндім. Мен қайырымдылықты әжемнен үйрендім.
- Сонымен біз қай елді мекенге жеттік деп ойлайсыңдар?
- Қайырымдылық
- Дұрыс, айтасыңдар. Оны қайдан білдіңдер?
- Неге әңгіме «Мен қайырымдылықты әжемнен үйрендім »деп
аталған?
Ой түйіндеу.