Ұзақ
мерзімді жоспар бөлімі:
Тығыздық
|
Мектеп :
№2
|
Күні :
|
Мұғалімнің
аты-жөні :Наубетова Гулнара
|
Сынып :
7
|
Қатысқандар
саны -
Қатыспағандар
саны -
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Тығыздықты
есептеу -
Density
calculation
Расчет
плотности
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.2.2.15
Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:Тығыздық ұғымының теориялық негізгі мағынасын түсіне отырып,
формуланы есеп шығаруда қолдана алады
Оқушылардың басым бөлігі: тығыздық ұғымының
басқа физикалық шамалармен байланысын талдай алады.
Кейбір оқушылар: тығыздық
ұғымының тұрмыста және техникада қолданылуын түсіндіріп, тиімділікті арттыру
жолдарын қарастыра алады
|
Бағалау
критерийі
|
Тығыздықтың
формуласын қолданып есеп шығарады
«2»
0-3 ұпай
«3» 4-6
ұпай
«4»7-
8 ұпай
«5»
9-10 ұпай
Дискрипторларды ескереміз.
Критериалды
бағалау
|
Тілдік мақсаттар:
|
Арнайы
пәндік лексика мен терминология:
Сөздік
Ағылшынша
|
Қазақша
|
Орысша
|
mass
|
масса
|
масса
|
volume
|
көлем
|
объем
|
density
|
тығыздық
|
плотность
|
Measurement of body
weight
|
Дененің
массасын өлшеу
|
Измерение
массы тела
|
Density calculation
|
тығыздықты
есептеу
|
Расчет
плотности
|
Масса,
көлем, тығыздық, скаляр шама,
Диалог
үшін пайдалы дәйекті сөздер:
Тығыздық
–бұл.........шама.
Тығыздық
- ...........болып табылады.
Тығыздық
ρ әрпімен
белгіленеді.
Тығыздықтің
өлшем бірлігі- кг/м3
Тығыздықты
өлшеу үшін қолданылатын прибор ...... деп аталады.
|
Құндылықтарды
дамыту
|
Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау,
қарым-қатынас дағдыларын ,жеке ,жұппен,топпен жұмыс істей білу қабілеттерін арттыру
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Математика -формулаға
қойып есептейді ,
Химия
–әртүрлі заттардың тығыздықтарын ескере отырып есептер шығарады
Ағылшын
тілі –арнайы пәндік терминдерді меңгереді
|
Тақырып
бойынша алдыңғы білім
|
Оқушыларда, заттың
тығыздығы ,масса , көлем ,скаляр шама , өлшем бірлігі туралы түсінік бар,
формулаларын есептер шығаруда қолдана алады.
|
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Сабақтың
басы
13 минут
Білу
|
І.
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сынып
ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау
«Ақ
тілек»
атты сергіту сәтін өткізу. Мақсаты: сыныпта сенімділік қарым-қатынас,
жағымды кері байланыс орнату.
Көңіл-күйлерін
бағдаршам арқылы көрсету.
ІІ.
Ынтымақтастықты қалыптастыру
Топтарға
бөлу: Теңге,
доллар,Евро суреттер арқылы
ІІІ.
Үй жұмысын тексеру :
«Тыңдап
отырған үштік» әдісі арқылы үй жұмысын бір-біріненен сұрату:
жұптық жұмыс
- Зат
тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі
- Дененің
массасымен көлемін өлшеу
- Берілген
денелер арқылы қатты дене мен сұйықтың көлемін қалай аңықтаймыз
№
|
дескриптор
|
толық
|
жартылай
|
жауабы жоқ
|
1
|
Анықтаманы біледі
|
|
|
|
2
|
Өлшем бірлігін жазады
|
|
|
|
3
|
Дененің массасымен көлемін
өлшеу
|
|
|
|
4
|
Берілген денелер арқылы қатты
дене мен сұйықтың көлемін қалай аңықтаймыз
|
|
|
|
|
Доп ,
бағдаршам
Суреттер:Теңге,доллар,
Евро,Таратпа қағаздары.
|
Сабақтың ортасы
|
Сабақтың
ортасы - 23 минут
Түсіну.
Қолдану Талдау. Жинақтау
Сергіту
сәті 2 минут
|
Оқушыларға
мәтінмен танысуды тапсыру, белгілі уақыттан кейін Bilimland.kz
видеокөрсетілім арқылы тақырыпты меңгерулерін пысықтау.
Проблемалық
сұрақтар
1.Өздерің
тұратын үйдегі күнделікті тұтынатын бұйымдар әр түрлі заттардан жасалған . Қатты
денелердің ішіндегі тығыздығы ең көбі қайсысы екен ? Ал сұйықтардың ішіндегі ең тығыздығы
көбі ше?
2.Бірдей заттан жасалған
денелердің көлемі мен массалары әр
түрлі болғанда тығыздығы қандай болады
-Бекіту
үшін «Миға шабуыл.» әдісін қолдану. Жеке жұмыс
Сурақ-жауап.
Тығыздық
тарау бойынша
-
Теорияны практикада қолдану үшін
деңгейлік тапсырмалар беру денгейлік
тапсырмаларды орындайды,есептер шығарады.
Білім
құмарлар елінде .
Тақырыптық есептерді топпен шығарады
|
Оқулық,
Bilimland.kz
Деңгейлік
тапсырмалар таратпа материалдар
Қосымша
–1
Қосымша
-2
Қосымша
- 3
|
Сабақтың
соңы –
9 минут
Бағалау
|
Рефлексия:
Қызыл
лента әдісі
арқылы оқушылар рефлексия жасайды, мұғалім кері байланыс алады Осы тақырыпты
қорытындылап, сабақтың мақсатына жеткен жетпегенін, неге көңіл бөлу керек,
келешекте не істеу керек деген сұрақтарға жауап аламын
Үйге
тапсырма :
§15-20
|
Табыс
критерийі
кесте,
қызыл лента ,
күнделік
.
Bilimal электрондық
журнал
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Қабілеті
жоғары оқушылар күрделілігі жоғары есептер шығарады
|
Әрбір
этап сайын керібайланыс беріледі
|
Физика
кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау
|
Жалпы
баға
Сабақтың
жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралыда, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ
барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Қосымша
№1
Оқушылардың
ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту . Жұптық жұмыс
Сурақ-жауап
1. Заттың
тығыздығы деп нені айтамыз?
2. Заттың тығыздығын қалай анықтауға
болады
3. Қандай тығыздық бірліктерін
білесіңдер?
4 Тығыздығы мен көлемі бойынша дененің
массасын қалай есептейді?
5.Массасы мен тығыздығы бойынша дененің
көлемін қалай есептейді?
6.Дененің инерттілігінің өлшемі? Ол
қандай әріппен белгіленеді?
7.Судың тығыздығы қанша кг/м3?
8. Екі дененің массасының қатынасы неге
тең?
9.Барлық заттардың тығыздығы бірдей ме?
10.Қатты денелердің ішіндегі ( Қайың,
Кірпіш, Алмас, Алтын) тығыздығы көп қайсысы?
Дескриптор:
1.Заттың тығыздығы анықтамасын біледі
2.Тығыздықтың формуласын жаза алады.
3.Тығыздығы мен көлемі бойынша дененің
массасын анықтай алады
5.Массасы мен тығыздығы бойынша көлемін
таба алады
6.Дененің инерттілігінің өлшемін, қандай
әріппен белгіленетінін біледі
7.Барлық заттардың тығыздығы әртүрлі
болатынын біледі
«2» -0-3 «3» -4-6 «4»-7-
8 «5» 9-10
Қосымша
№2
Физика сабақтарында деңгейлік саралау. Жеке
жұмыс
1-нұсқа
І деңгей: А. 8500кг/м3=________г/см3
0,9г/см3=__________кг/м3
Б. Массасы 142 кг
мырыш құйманың көлемі 0,02м3. Мырыштың тығыздығын тап.
II деңгей: 4т мұнай тасу үшін
цистернаның сыйымдылығы қандай болуы қажет.
ІІІ деңгей: Ұзындығы 1,2м, ені 8см,
қалыңдығы 5см болатын ағаш блеушенің массасын анықта.
ρ А=800кг/м3
2-нұсқа
І деңгей: А. 7000кг/м3=______ г/см3
2,5 г/м3=
________ кг/см3
Б.Сыйымдылығы 0,02м3
бидонға массасы қанша керосин құюға болады?
ІІ деңгей: 125 литрінің массасы 100кг
болатын сұйықтық тығыздығы қандай?
ІІI деңгей: Темір жол цистернасына
құйылатын мұнайдың массасы 20т. Цистернаның сиымдылығы қандай.( ρМ=800кг/м3
І
деңгей (3 ұпай) ; II деңгей (5 ұпай) ; – ІІІ деңгей
(8 ұпай)
:Қосымша
№3
Білім құмарлар елінде . Топтық жұмыс
1.Алдар көсе өзіне сорпа пісірмекші
болыпты, бірақ ол сорпа емес жасыл түсті быламық пісіріпті. Алдар көсе сорпа
дәмін көруге қорқып тұр, сорпаның көлемі 0,001 м3 массасы 1300кг. Көсенің
сорпасының тығыздығын табыңдар.
3. Эксперименталдық есеп: Сендерге үш
түрлі материалдардан жасалған білеушілер берілген: темір, ағаш, пенопласт.
Олардын көлемдері бірдей. Қайсысының тығыздығы үлкен? Неліктен? Оны қалай
анықтауға болады?
Дескриптор:
1. Тығыздықтың формуласын есеп
шығаруда қолданады
2.
. Блоктарды
тығыздығына қарай ретпен орналастырады;
3. темір, ағаш, пенопласттың тығыздықтарын
анықтайды және салыстырады;
1-
тапсырма – 2 ұпай, 2- тапсырма – 1 ұпай 3 –тапсырма
-0,5 ұпай
7 сынып
Оқушының
аты-жөні: Сынып:
Сабақтың
тақырыбы:
|
Тығыздықты
есептеу
|
Оқыту
мақсаты:
|
7.2.2.15
Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану;
|
Бағалау
критерийлері:
|
тығыздықтың
формуласын қолданып есеп шығарады
|
Дескрипторлар:
|
1. Тығыздықты
анықтамасын біледі
|
1
|
2. Шамаларды ХБЖ-не
келтіреді;
|
1
|
3. Тығыздықтың формуласын жаза алады
|
1
|
|
4. Блоктарды
тығыздығына қарай ретпен орналастырады;
|
1
|
|
5. Тығыздықтың формуласын қолданып есеп
шығарады
|
1
|
“2” – 0 –1 ұпай, “4”- 4– ұпай
“3” – 2-3 ұпай “5” – 5 ұпай