Инфоурок География Другие методич. материалыТэма:Старажытны Кітай. 5 клас.

Тэма:Старажытны Кітай. 5 клас.

Скачать материал
Скачать материал "Тэма:Старажытны Кітай. 5 клас."

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Заведующий филиалом музея

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • Н.П.Бартошык, настаўніца гісторыіУзнікненне дзяржавы ў Кітаі5 клас



ДУ...

    1 слайд

    Н.П.Бартошык,
    настаўніца гісторыі

    Узнікненне дзяржавы ў Кітаі

    5 клас




    ДУА “Бокшыцкая СШ”
    2012 год

  • Заняткі 
старажытных кітайцаў

    2 слайд

    Заняткі
    старажытных кітайцаў

  • 3 слайд

  • 4 слайд

  • 5 слайд

  • 6 слайд

  • 7 слайд

  • 8 слайд

  • 9 слайд

  • 10 слайд

  • 11 слайд

  • Утварэнне адзінай кітайскай дзяржавы

    12 слайд

    Утварэнне
    адзінай
    кітайскай дзяржавы

  • Краіна

    13 слайд

    Краіна

  • 14 слайд

  • 15 слайд

  • 16 слайд

  • 17 слайд

  • 18 слайд

  • Вялікі шаўковы шлях

    19 слайд

    Вялікі шаўковы шлях

  • 20 слайд

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Мэта:

Арганізаваць дзейнасць вучняў, якая дапаможа ім  адказаць на ключавое пытанне  тэмы “Якім адным словам мы назавём Старажытны Кітай?”.  

 

Задачы

1. Навучальныя:

1. Плануецца, што напрыканцы ўрока вучні раскажуць  пра Кітай ў старажытнасці .

2. Асобаснага развіцця:

Стварыць на ўроку умовы, якія  будуць садзейнічаць фарміраванню уменняў:

- вызначаць на карце месцанаходжанне: тэрыторыі Кітая ў старажытнасці, Вялікую кітайскую сцяну, Вялікі шаўковы шлях, рэкі Хуанхэ і Янцзы;

 -растлумачыць значэнне гістарычных паняццяў Кітай, лёс, Вялікая кітайская сцяна, Вялікі шаўковы шлях, дзяржава Цынь, дзяржава Хань;

-назваць адзеі, якія адбылся ў IIIст. да н.э., 221 год да н.э.,  II ст. да н.э.

3. Выхаваўчыя:

Арганізаваць сітуацыю адказнасці за выкананне задання настаўніка, неабходнасці работы ў калектыве.

 

Тып урока: камбінаваны.

 

Тэхналогія: Традыцыйная методыка з элементамі стратэгіі актыўнай ацэнкі (АА).

 

Забеспячэнне ўрока:

 

1.                Гісторыя Старажытнага свету: вучэбны дапаможнік для 5-га класа  агульнаадукацыйных  устаноў з беларускай  мовай навучання. У 2 ч. Ч 1/ пад рэд. У.С. Кошалева. Мн., 2009 г.

2.                Карты  “Старажытны Ўсход: Індыя і Кітай”, сучасная палітычная карта свету.

3.                Гісторыя Старажытнага свету. Атлас: Вучэбны дапаможнік для 5-га класа  агульнаадукацыйных  устаноў з беларускай  мовай навучання. Мн., 2011 г.

4.                Тэставае заданне на кожнага вучня па тэме “Культура Старажытнай  Індыі”. Дадатак 1.

5.                Малюнкі-асацыяцыі Кітая. Дадатак 2.

6.                Выстава кніг і часопісаў, прысвечаных Кітаю.

7.                Афармленне класнай дошкі: Запісваецца тэма, эпіграф, паняцці, даты, у час урока запісваецца план вывучэння новай тэмы.

8.                Магнітафон і запісы кітайскай мелодыі.   

9.                Сцікеры на кожнага вучня з тэкстам На Што Бузу”. Дадатак 3.

                                                                                               

                                                                                                Эпіграф:

“Накіроўваць чалавека ў шлях ненавучаным -  здрадзіць яму”. Канфуцый

15 снежня Сусветны дзень чаю

 

Ход урока

 

I.                  Арганізацыйны эпап( да 1 мінуты).

Мэта: псіхалагічная падрыхтаванасць вучняў да ўрока, арганізацыя ўвагі вучняў.

Педагагічная задача: арганізаваць і падрыхтаваць вучняў да работы.

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў

Вітаецца з вучнямі, праводзіць праверку падрыхтаванасці вучняў да ўрока, ставіць перад імі мэту:

“Сёння мы паўтараем тэму “Культура Старажытнай  Індыі” на адзнаку.

Мабілізуюцца на работу

 

 II.Кантрольна-ацэначны этап, (да 7 мінут)

 

Мэта: арганізаваць сітуацыю адказнасці за выкананне дамашняга задання.

Педагагічная задача:  праверка дамашняга задання на адзнаку.

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў Дзейнасць настаўніка

Кожнаму раздае заданні.

“Адкажыце на пытанні за 5 мінут на адзнаку. За кожнае правільнае  заданне -1 бал”.

 

Кожны атрымаў заданне і пісьмова адказвае. ( Дадатак 1).

 

 

III.Арганізацыйны-матывацыйны этап (да 7 мінут).

 

Мэта: арганізаваць сітуацыю пазнавальнай матывацыі.

Педагагічная задача: стварыць ўмовы для самавызначэння вучняў на дзейнасць і яе вынікі.

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць  вучняў

Настаўнік аб’яўляе тэму ўрока.“Паглядзіце уважліва на карту і адкажыце, якую краіну мы пачнём вывучаць сёння?”

 

 

 

Фарміруе пазнавальныя матывы.“Зараз мы садзімся на дыван-самалёт і накіроўваемся далей на ўсход, каб пазнаёміцца з яшчэ адной старажытнай дзяржавай. Падумайце, што вы ўяўляеце, калі чуеце слова “Кітай?”

 (Гучыць кітайская мелодыя. Дадатак1на СD).

Стварае сітуацыю загадкавых карцін.

 

 

 

“А  якім адным словам мы можам назваць Кітай?”

Выслухоўвае думкі і накіроўвае вучняў на працяг працы, каб знайсці адказ на ключвое пытанне.

Актуалізоўвае апорныя веды і ўменні. “Па якому плану мы вывучаем новую краіну?”

 План запісаць на дошцы.

 

 

 

 

 

 

Прапануе вучням сфармуляваць мэту.

 

 

 

 

 

 

 

Раздае кожнаму вучню сцікеры знадрукаваным тэкстам “На Што Бузу”. (Дадатак 3).

 

 

 

 

Адказваюць: “Кітай”.(Таму што карта ў класе“Старажытны Ўсход: Індыя і Кітай”).

 

 

 

 

 

Заплюшчываюць вочы і  слухаць музыку.

 

 

Выклікаюцца па жаданні. Выбіраюць і на дошку магнітамі прымацоўваюць малюнкі-асацыяцыі, называюць іх. (Дадатак 2.)

Спрабуюць адказаць.

 

 

 

 

 

 

 

Адказваюць:

“-Дзе знаходзіцца краіна?

- Якая прырода?

-Якое насельніцтва?

-Якія заняткі людзей?

 -Як і калі утварылася дзяржава?

-Хто кіраваў?”

“У канцы ўрока мы даведаемся пра прыроду і насельніцтва старажытнага Кітая,заняткі насельніцтва, як стваралася адзіная ктайская дзяржава, навучымся вызначаць  на карце Кітай ў старажытнасці, рэкі Хуанхэ і Янцзы, Вялікую кітайскую сцяну, Вялікі шаўковы шлях.”

Наклейваюць  тэкст у сшытак.

 

 

IV. Аперацыйна – пазнавальны этап (да 20 мінут).

 

Мэта:забеспячэнне пазнаваўчай актыўнасці вучняў, якая дапаможа ім вызначаць на карце месцанаходжанне: тэрыторыі Кітая ў старажытнасці, Вялікую кітайскую сцяну, Вялікі шаўковы шлях, рэкі Хуанхэ і Янцзы;

 -растлумачыць значэнне гістарычных паняццяў Кітай, лёс, Вялікая кітайская сцяна, Вялікі шаўковы шлях, дзяржава Цынь, дзяржава Хань;

-назваць падзеі, якія адбылся ў III ст. да н.э., 221 год да н.э., IIст. да н.э.

 

Педагагічная задача: арганізаваць мэтанакірованную  адукацыйную дзейнасць вучняў, сварыць сітуацыю неабходнасці работы ў калектыве.

 

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў

“Прачытайце першы сказ эпіграфа”.

 

 

 

“Вось і я жадаю, каб вы накіраваліся ў шлях навучанымі.

Наш дыван-самалёт апынуўся ў Кітаі”.

З дапамогай пытанняў накіроўвае дзейнасць вучняў на авалоданне картаграфічнымі навыкамі і ведамі .

“Пакажыце на карце краіну;

 у якой частцы свету яна знаходзіцца;пакажыцерэкі Хуанхэ і Янцзы”.

 

    Прапануе прачытаць тэкст“Краіна і насельніцтва”.

Паказвае на малюнак з  выявай дракона і пытае: ”Якая сувязь паміж  выявай дракона і расказам пра прыроду Кітая?”

Прапануе прачытаць тэкст “Заняткі  старажытных кітайцаў” і паглядзець на малюнак на стар. 93.

Ставіць пытанне: “Назавіце заняткі старажытных кітайцаў”.

 

 

 

 

Прапануе прачытать другую частку эпіграфа.

Накіроўвае вучняў на здагадку.

 

Расказвае, як кітайцы навучыліся збіраць чай і паказвае малюнак (загадкавыя карціны).

Прапануе зрабіцьфізкультхвілінку па кітайскі.

 

Настаўнік прапануе вярнуцца да працы. Першапачатковы кантроль картаграфічных ведаў і навыкаў праз узаемаправерку ў парах.

“У якую краіну мы прыляцелі на дыване-самалёце? Якая яна па памерах? Якія там ёсць рэкі? Якія яны?  

Накіроўвае вучняў на працяг працы.“Паглядзіце на план на дошцы і адкажыце на якія пытанні мы яшчэ не ведаем адказаў?”.

Прапаноўвае прачытаць тэкст “Утварэнне адзінай кітайскай дзяржавы”.

 

Пытаецца, што даведаліся вучні падчас працы з тэкстам.

 

 

Адпрацоўка храналагічных уменняў. “221 год да н.э. Якое гэта стагоддзе?”

Накіроўвае на працу  з дакументам.

“ Якая сцяна была пабудавана па загадзе Цынь Шыхуандзі? Паглядзіце на яе выяву на стар.96, прачытайце тэкст “Будаўніцтва Вялікай кітайскай сцяны” і  пакажыце сцяну на карце атласа друг другу.

“Пойдзем далей. Скажыце, каго кітайскі гісторык лічыў сапраўдным творцам  Вялікай кітайскай сцяны?Чаму? Пакажыце сцяну на карце. Якая яна был па памерах?”.

 

 

 

 

Падсумоўвае адказы. “Сцяна вялікая, яна нават бачна касманаўтам у час палётаў”.

“Які характар быў ў імператара, які не шкадаваў людзей?”

Прапаноўвае прачытаць дакумент

“Старажытнакітайскі гісторык аб грабніцы Цынь Шыхуандзі” і паглядзець на малюнак “Гліняны салдат з  грабніцы Цынь Шыхуандзі” на стар. 97.

Стымулюе да разважання.“Які вывад можна зрабіць на падставе апісання грабніцы? Як можна назваць імператара?”

 

 

Прапануе паглядзець тэкст НаШтоБузу і ызначыць пр што яшчэ не даведаліся.

Прапануе  прачытць тэкст “Дынастыя Хань” і адказаць на пытанні.

Прапануе расказаць суседу па  парце пра што даведаліся і аднаму з вучняў паказаць на  насценнай карце Вялікі шаўковы шлях. Прапануе адказаць на ключавое пытанне “Якім адным словам мы назавём Старажытны Кітай? Чаму?”.  

Чытаюць уголас разам: “Накіроўваць чалавека ў шлях ненавучаным -  здрадзіць яму. Канфуцый”.

 

 

 

 

 

 

 

Адзін паказвае на карце,

Астатнія глядзяць, слухаюць, шукаюць аб’екты  у атласе, называюць частку свету:Паўднева-ўсходняя Азія.

Чытаюць тэкст “Краіна і насельніцтва” (кожны асобна). Адказваюць на пытанне:”Жыхары баяліся бурных разліваў Хуанхэ і стварылі міф вялікіх драконах, якія жывуць у рацэ”.

Спачатку чытаюць тэкст “Заняткі  старажытных кітайцаў” (кожны асобна).

Спрабуюць назваць, чым займаліся старажытныя кітайцы. (Земляробствам:вырошчваннем рысу; жывёлагодоўляй;будавалі дамбы; рабілі тканіны з шаўкапрадаў; апрацоўвалі жалеза).

Чытаюць уголас разам:”15 снежня Сусветны дзень чаю”.

“Сёння 15 снежня і, напэўна, кітайцы вынайшлі чай”.

 

 

 

Выконваюць практыкаванне. Нахілы наперад, рукі злажыць разам на ўзроўні сэрца. 

 

 

 

 

Правяраюць спачатку  ў парах.

Адказваюць:”Кітай –вялікая краіна. І рэкі таксама вялікія”.

 

Чытаюць уголас разам:

“-Як і калі утварылася дзяржава?

-Хто кіраваў?”

 

 

Чытаюць тэкст “Утварэнне адзінай кітайскай дзяржавы” (кожны асобна).

Адказваюць: “У IIIст. да н.э. дзяржава Цынь пакарыла ўвесь Кітай. Імператар прыняў тытул Цынь Шыхуандзі ў 221 год да н.э.” 

 

Адказваюць: “III ст. да н.э.”.

 

Чытаюць дакумент  “Будаўніцтва Вялікай кітайскай  сцяны” (кожны асобна).

 

 

 

Паказваюць сцяну на карце атласа ў парах.

Скачать материал
