Тема. Суфікс як значуща частина слова
Мета: ознайомити учнів з істотними ознаками суфікса; форму вати в учнів вміння утворювати за допомогою суфіксів нові слова; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до книги, до природи.
ХІД УРОКУ
Організація класу до уроку
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання (Впр. 277)
Поясніть вживання апострофа в словах тексту.
Знайдіть слова з префіксом.
Яку роль виконує префікс у слові?
Вибірковий диктант
Випишіть слова з префіксами. Префікси виділіть.
Звідки гості налетіли
Стоголосим табуном
І розсипалися в полі
Над розсипаним зерном?
Заспівали, задзвеніли,
Мов заграли кобзарі...
Де взялась весела зграя,
Жарогруді снігурі?
Письмо по-пам`яті:(вивчаємо кожного уроку віршика або загадку)
Ранній ранок росами
Трави посріблив
Ніженьками босими
Я росинки збив.
А славний місяць листопад
Все листя обтрусив підряд,
Замів стежини чисто,
Прикрасив кожне місто.
• Зима біла усе сіно з'їла.
Перевірка виконаного завдання
Налетіли, розсипалися, розсипаним, заспівали, задзвеніли, запрали, посріблив, збив, обтрусив, замів, при'красив,"з'їла.
Сьогодні на уроці ми приділимо увагу суфіксу — частині слова. З'ясуємо разом з вами, яку роль виконує суфікс у слові.
Спостереження над творенням слів за допомогою суфіксів (Впр. 278)
Розгляньте схеми. Подумайте, як утворюються слова.
Поясніть значення кожного з утворених слів.
Чи можете ви сказати, яку роль виконує суфікс у слові? Висновок.
Ознайомлення з правилом (С. 112)
Спостереження над значенням суфіксів (Впр. 279)
Якого значення надають словам суфікси еньк, ищ?
Чи є спільнокореневими слова ніж і ніжка, річ і річка? Доведіть свою думку.
Правило визначення суфіксів (Впр. 280)
Творення слів за допомогою суфіксів (Впр. 283)
Утворіть нові слова за допомогою суфіксів. Зверніть увагу на чергування голосних і приголосних у корені. (Книга — книжка, нога — ніжка, кінь — коник, кожух — кожушок)
Складіть звукові схеми слів дощ (— О ), кінь (= О =).
Назвіть слова, в яких у кінці треба чітко вимовляти дзвінкі приголосні. (Ніж, зуб)
Закріплення вивченого матеріалу
Розвиток зв'язного мовлення (Впр. 283)
Прочитайте текст. Про що дізналися з нього?
Яку кінцівку можна було б додати до цього тексту?
Знайдіть у тексті споріднені слова. Що означає кожне слово?
( Друк, друкарЛ, надрукувавП, друкарніі)
Які прислів'я про книгу можете назвати?
Людина без книги, як криниця без води.
Книга вчить, як на світі жить.
Робота над віршем (Впр. 285)
Прочитайте вірш. Знайдіть слова, вжиті в переносному значенні.
Спишіть, виділені слова розберіть за будовою. (Перевірка виконаного.)
Що таке суфікс? Яку «роботу» він виконує?
Вправа 289, С. 115; правило, С. 113.
Чтобы скачать материал, введите свой E-mail, укажите, кто Вы, и нажмите кнопку
Нажимая кнопку, Вы соглашаетесь получать от нас E-mail-рассылку
Если скачивание материала не началось, нажмите еще раз "Скачать материал".
Тема. Суфікс як значуща частина слова
Мета: ознайомити учнів з істотними ознаками суфікса; форму вати в учнів вміння утворювати за допомогою суфіксів нові слова; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати любов до книги, до природи.
ХІД УРОКУ
Організація класу до уроку
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання (Впр. 277)
Поясніть вживання апострофа в словах тексту.
Знайдіть слова з префіксом.
Яку роль виконує префікс у слові?
Вибірковий диктант
Випишіть слова з префіксами. Префікси виділіть.
Звідки гості налетіли
Стоголосим табуном
І розсипалися в полі
Над розсипаним зерном?
Заспівали, задзвеніли,
Мов заграли кобзарі...
Де взялась весела зграя,
Жарогруді снігурі?
Письмо по-пам`яті:(вивчаємо кожного уроку віршика або загадку)
Ранній ранок росами
Трави посріблив
Ніженьками босими
Я росинки збив.
А славний місяць листопад
Все листя обтрусив підряд,
Замів стежини чисто,
Прикрасив кожне місто.
• Зима біла усе сіно з'їла.
Перевірка виконаного завдання
Налетіли, розсипалися, розсипаним, заспівали, задзвеніли, запрали, посріблив, збив, обтрусив, замів, при'красив,"з'їла.
Оголошення теми й мети уроку
Сьогодні на уроці ми приділимо увагу суфіксу — частині слова. З'ясуємо разом з вами, яку роль виконує суфікс у слові.
Вивчення нового матеріалу
Спостереження над творенням слів за допомогою суфіксів (Впр. 278)
Розгляньте схеми. Подумайте, як утворюються слова.
Поясніть значення кожного з утворених слів.
Чи можете ви сказати, яку роль виконує суфікс у слові? Висновок.
Ознайомлення з правилом (С. 112)
Спостереження над значенням суфіксів (Впр. 279)
Якого значення надають словам суфікси еньк, ищ?
Чи є спільнокореневими слова ніж і ніжка, річ і річка? Доведіть свою думку.
Правило визначення суфіксів (Впр. 280)
Творення слів за допомогою суфіксів (Впр. 283)
Утворіть нові слова за допомогою суфіксів. Зверніть увагу на чергування голосних і приголосних у корені. (Книга — книжка, нога — ніжка, кінь — коник, кожух — кожушок)
Складіть звукові схеми слів дощ (— О ), кінь (= О =).
Назвіть слова, в яких у кінці треба чітко вимовляти дзвінкі приголосні. (Ніж, зуб)
Закріплення вивченого матеріалу
Розвиток зв'язного мовлення (Впр. 283)
Прочитайте текст. Про що дізналися з нього?
Яку кінцівку можна було б додати до цього тексту?
Знайдіть у тексті споріднені слова. Що означає кожне слово?
( Друк, друкарЛ, надрукувавП, друкарніі)
Які прислів'я про книгу можете назвати?
Людина без книги, як криниця без води.
Книга вчить, як на світі жить.
Робота над віршем (Впр. 285)
Прочитайте вірш. Знайдіть слова, вжиті в переносному значенні.
Спишіть, виділені слова розберіть за будовою. (Перевірка виконаного.)
Підсумок уроку
Що таке суфікс? Яку «роботу» він виконує?
Домашнє завдання
Вправа 289, С. 115; правило, С. 113.
Автор | |
---|---|
Дата добавления | 08.01.2015 |
Раздел | Украинский язык |
Подраздел | |
Просмотров | 1053 |
Номер материала | 43241 |