Инфоурок География КонспектыТақырыбы: Жасай бер, жайна – Астанам!

Тақырыбы: Жасай бер, жайна – Астанам!

Скачать материал

10.09.2014ж  8 «Б»-сынып                                                Пәні: Қазақстанның физикалық географиясы

 

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан Республикасының географиялық орны мен шекаралары

Сілтеме:

Оқулық, инсерт кестесі,бағалау парақшасы,кеспе қағаздар және Қазақтанның физикалық картасы.

Мақсаттары:

     Білімділік: Отанымыздың географиялық орны мен шекарасы туралы қосымша

                          мәліметтер арқылы  білім беру.

     Дамытушылық:  Сабақта әңгіме арқылы Қазастанды табиғатын таныстыра

                          алатындай етіп терең ойлануға, ойларын жинақтауға, ерікін

                          сөйлеуге тапсырмалар беріп, оқушылардың өз-өзіне сенімін дамыту.

     Тәрбиелік:  Патриоттық сезімін арттыру, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа  

                          тәрбиелеу.

Оқыту нәтижесі:

Мұғалім оқушының іс-әрекетін, ойына, пікіріне, сөйлеу мәнеріне, көңіл бөлу.

Түйінді идеялар:

Қазақстан табиғаты туралы әңгіме барысында өзіндік ой қалыптастыруға болады.

ыты

Страте

Гиялар

Ресурс

тар

Сабақтың  мазмұны:

Мұғалімдердің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Баға

лау

Сабақтың барысы:

3 минут

 

 

1. Оқушылармен әр  ұлттың амандасу ерекшелігімен  сәлемдесіп, сабаққа қатысымын тексеру;

2. Сыныпты 5 топқа бөлу(Ресей,Қытай,Өзбекстан,Қырғыз

стан,Түркменстан)

 

3.Бағалау парақшасы таратылады

4.Оқушылардың көңіл-күйін анықтауға смайликтермен жұмыс жасайды.

Мұғалімнің айтқан тапсырмасын ұғып, сабаққа кірісу

 Оқушылар осы елдердің тулары бойынша топтасып,олар Республикамыздың шекаралас елдері екендерін түсінеді

Критерий бойынша бағалайды

Смайликтер арқылы өз көңіл-күйлерін білдіреді

 

4 минут

 

 

-Қазақстан өз тәуелсіздігін қашан алды?

-Қазақстанның жер көлемі қанша?

-Қазақстан жер көлемі жөнінен д,ж нешінші орын алады?

-Қазақстанда жауын-шашын ең көп

түсетін жер?

-Қазақстан аумағының батыстан шығысқа

дейінгі ұзындығы?

-Республикамызда Конституция қай жылы қабылданды?

-Қазақстан БҰҰ-на қай жылы мүше болды?

-Республикамызда қанша ұлт пен ұлыс өкілдері тұрады?

 

1991ж

2724,9 мың км.²

9

 

Батыс Алтай

 

3000

 

1995 жыл 30 тамыз

 

1992ж 2наурыз

 

131-ден аса

Әр дұрыс  жауап 1 ұпаймен есептелінеді

5 минут

Тақырыпты ашу

 

Қазақстанның географиялық орны мен шекарасы  туралы қысқаша слайд көрсетіледі

Оқушылар ой қалыптастырады. Өз бетімен жұмыстар орындайды.

 

10+10=20 минут

Шығармашылық жұмыс

Қажетті оқу құралдары

Негізгі бөлім

Оқушыларға мұғалім баяндамасынан кейін және оқулық мәтінімен толық танысып болған соң тапсырма орындау арқылы ойын жинақтап, сыныптастарымен бөліседі.

Оқушылар бір-бірінің жұмысына баға береді. Әр топ өз-өзін бағалайды, екі жұлдыз, бір ұсынысын айтады.

 

 

 

 

Тапсырма:

1.Қазақстан табиғаты туралы өлең шумақтарын құрастыру (синквейн)

немесе ақындарымыз жырлаған бір өлеңін жатқа айту

2.Қазақстанды бір көрші елдің табиғаты,халқы,шаруашылығымен ... салыстырып Венн диаграммасын құру

3. «Көрші елге саяхат...»  сурет көрмесін ұйымдастыру

4.Картамен жұмыс,яғни Қазақстанның физикалық картасына географиялық орнын толтыру

5. «Мен өз елімді мақтан етемін...» көрініс қою

 

2 минут

Тренинг (сергіту)

смайликтер

 

Топтағы оқушылар смайликретдің бірін таңдатыр, көңіл күйін анықтау. Бірін-бірі көріп, көңілі көтеріледі.

 

 

Топтаңдаған смайликтері бойынша ақылдасып, не себепті таңдағанын айтып, барлығы бірдей көрсетеді.

Үш шапалақ

5 минут

Картамен жұмыс

Қазақстанның физикалық картасы

Үш топ 5 тест сұрағын дайындап,  бір-біріне таратады.

Әр топ тест орындап, бір-бірін тексеріп бағалайды.

 

 

 

 

 

 

  1. Қазақстанның жер көлемі қанша? 2724,9 мың км2
  2. Италиядан неше есе үлкен?    9 есе
  3. 3000 км-ге созылып жатқан аралықты ата
  4. Қазақстан Каспий теңізі арқылы ... шыға алады
  5. Түрікменстанмен ... км жері шектеседі

 

3минут

 

 

 

Бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын тыңдау арқылы сыни ойлауын дамыту. Оқушыларға ойлануға 1 минут, ойын айтуға 1 минут, жалпы 2 минут

Бүгінгі сабақ бойынша нені білдім? неге қызықтым? нені үйрендім? деген сұрақтарға дәптерге жауап жазып, ауызша оқиды.

 

 

Қазақстан/ң  геогр/қ орнын білдім

Физикалық-геог/лық тұрғыда сипаттай аламын

Қазақстан/ң табиғатын сипаттай аламын

Қазақстан/ң шекарасын білем

Сабақ ұнады

Өзімді ... бағалаймын

 

 

 

 

 

 

2минут

 

 

Үйге тапсырма:   

  §3оқу. 11-13 беттер

Қосымша іздену 

«Мен  өз елімді мақтан етемін»                      

Оқушылар берілген тапсырманы үйден орындап келеді.

 

Ой толғаужазу

 

 

 

 

 

Бағалау парақшасы.    Аты-жөні:

 

Бағалау өлшемдері

Өзін-өзі бағалауы

Көршісінің бағалауы

Мұғалімнің бағалауы

1

Үй тапсырмасын орындадым

 

 

 

2

Тақырыпты түсіндім

 

 

 

3

Топ атынан қорғадым

 

 

 

4

Топта пікір айттым

 

 

 

5

Түйінді ой түйдім

 

 

 

 

Толық-2ұпай                 «5»-8 ұпайдан жоғары

Жартылай-1ұпай         «4»- 5-7ұпай

Мүлдем жоқ-0ұпай      «3»-   2-4ұпай

 

 

 

 

Баймурзина Гулден Кадирбаевна

Ақтөбе обл,Шалқар қаласы

№ 5 орта мектеп, география пәні мұғалімі

 

 

 

 

«Қазақстан Республикасының географиялық орны мен шекаралары»

( Кембридж тәсілі бойынша өткізілген ашық сабақ )

 

 

 

 

Өткізген: Баймурзина Г.К

                                                           Сыныбы:       8«б»                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                              2014-2015оқу жылы

 

 

 

 

 

 

 

 

                                          Оқушылармен жұмыс  жасау  барысында....

 

 

      

   Сыни тұрғыдан ойлау                                                                                  Сергіту                               IMG_0012                                     IMG_0047

 

 

IMG_0021                                       IMG_0031

       Ой қозғау

                                                                                                    «Екі жұлдыз,бір тілектерін»білдіруде                                                             

 

 

                                    IMG_0028                                                                            

                 

                                                                                                                         Көшбасшыны анықтау

        Топтық жұмыс нәтижесі                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Тақырыбы: Жасай бер, жайна – Астанам!"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Социальный педагог

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
