Главная / География / Тақырыбы: Дүниежүзінің халқы-сайыс сабақ

Тақырыбы: Дүниежүзінің халқы-сайыс сабақ

Скачать материал


Ақтөбе обл,Шалқар қаласы

5 орта мектеп

Пәні: география

Сыныбы: 10 в

Пән мұғалімі: Баймурзина Г.К

Өткізген күні: 18.11.14.


Тақырыбы: Дүниежүзінің  халқы


Сабақтың мақсаты: 1) оқушының дамыған мемлекеттер туралы алған білімдерін анықтау,елдердің  шаруашылығын  толық білуге  ынталандыру

 2) ой-өрісін, зейінін, шығармашылық қабілетін дамыту

 3) ұқыптылыққа, ұжымдық еңбекке тәрбиелеу, экологиялық, экономикалық білім беру, өздігінен іздене білуге үйрету.


Сабақтың әдісі: сайыс сабақ

Сабақтың түрі: дәстүрлі емес  сабақ.

Сабақтың барысы: мұғалімнің кіріспе сөзі.

Оқушылар дүниежүзінің елдеріне жалпы сипаттама жасайды. 1)Дамыған елдер, халқы, шаруашылығы, 2) «Үлкен жетілік» елдері, олардың  шаруашылығы.

(Сынып оқушылары екі топқа бөлінеді, топ жетекшілерін сайлау, қазылар алқасы, жанкүйерлер)

1-кезең . Әр топ берілген сұрақтарға жауап береді.

1-топқа сұрақтар

1.Әлемде қазіргі уақытта қанша этнос  бар?  (мың)

2.Польшада қандай дін басым?   (католик діні).

3.Дүниежүзіндегі ең көп ұлтты мемлекетті ата. (Үндістан).

4.Жапонияның ұлттық күрес түрі (сумо)

5.Қай  мемлекет «теңіз арбакеші» атағын алды. (Норвегия)

2-топқа сұрақтар.

1.Қай мемлекет бір ұлтты? (Жапония)

2.Қай қалалар тек астаналық  функцияларды орындайды.  (Вашингтон,Канберра).

3.Орман қай елдің басты байлығы болып табылады. (Канада)

4.Халықарлық  туризімнің негізгі аймағын көрсет. (Туристік аралдар : Гавай, Багам т.б.).

5Микромемлекеттерге мысал келтір (Монако, Лихтенштейн, т.б.)


2-кезең. Картографтар сайысы: тест сұрақтарында аталған мемлекеттерді картадан тауып көрсету.


3-кезең. Эрудиттер сайысы: әр топқа жеке тапсырмалар беріледі.

1-топқа дүниежүзінің халқының құрамы туралы сызбаны сызу.

 

Дүние жүзі халқы


Жас құрамы


Жыныс құрамы


Дін құрамы

 

Егін шаруашылығы


Ауыр өнеркәсіп


Жеңіл өнеркәсіп


Мал шаруашылығы      

2-топқа дүниежүзілік шаруашылық  салаларының схемасын сызу.

Дүниежүзілік шаруашылық


Ауылшаруашылығы


Өнеркәсіп

 

4-кезең. Білгірлер сайысы: берілген мемлекеттердің астанасын  дұрыс таба білу.

1.Корея                           А.Дели                                    

2.Үндістан                      В.Лиссабон   

3.Португалия                  С.Сеул

4.Малайзия                      Д.Канберра         

5.Австралия                     Е.Стокгольм

6.Швеция                          Г.Куала-Лумпур

(Дұрыс жауаптары: 1-С, 2-А, 3-В, 4-Г, 5-Д, 6-Е)


5-кезең. Капитандар сайысы. Тест сұрақтарына жауап беру.

1-топ капитанына сұрақтар.

Әлемдік шаруашылық қашан құрылды?  (XIX-XXғғ).

Мақтаны көп өндіретін мемлекет  (АҚШ).

Оңтүстік Шығыс Азия елдерінің халықаралық бірігуінің қысқаша атауы (АСЕАН).

Қай елдер ОПЕК –ке мүше? (мұнайды экспорттаушы  елдер ).

Еуропаның қай елдерінде екі мемлекеттік  тіл бар? (Бельгия).

2-топ капитанына сұрақтар.

      1.Қандай өнеркәсіп  Жапонияның  халықаралық мамандану саласы болып табылады? (Машина жасау).

       2.Қай мемлекет бейтарап ел болып табылады? (Швейцария).

       3.Қай теңіздік акваторияда мұнай өндіріледі? (Солтүстік теңіздік, Парсы, Мексика шығанағы).

       4.Қай мемлекеттер «Азия жолбарыстарына» жатады?  (Сингапур,Корея Республикасы,Тайвань, Гонконг).

        5.Көп ұлтты мемлекетті ата (Ресей).


        6-кезең. «Кім жылдам?». Әр топ тақырып бойынша сызба сызу керек.

         1-топ  дүниежүзінің халқының санын айту.

2-топ халық санының өсуіне әсер ететін факторларды атап өту.

 

Қолайлы фактор

Қолайсыз фактор

Денсаулық сақтау, білім, экономикалық-әлеуметтік жағдайлар.

Сауатсыздық, соғыс, індет, ашаршылық, экономикалық жағдайлардың нашарлығы, жұмыссыздық.

 

7-кезең. Жанкүйерлермен сайыс: үлестірмелердегі сұрақтарға жауап беру.

     1.ҚХР-дың ауыл шаруашылық дақылдарын ата.

     2.Шетелдік  Азия әлеуметтік географиялық  жағдайына сипаттама.

     3.Дүниежүзілік порттарды ата.

     4.Үндістанның басты экспорты.

     5.Жапонияның «көлеңке» жағы.

      6.Италияның ірі қалалары.

 

Халық нәсілдерін Венн диаграммасына салу

Сары  нәсіл 


Қара нәсіл


Ақ нәсіл


Адамзат



8-кезең. Қазылар алқасы қорытындысын шығарды. Жеңген топ анықталады

9-кезең. Оқушыларды бағалау,топқа баға беру


Үйге:1 топқа:Халқы ең аз,ең көп және халқы сирек пен тығыз орналасқан 10 мемлекетті тауып,картаға түсіру

2 топқа: «Менің ұнататын ұлтым» ойтолғау жазу























5 орта мектеп





«Дүниежүзінің  халқы»

(ашық сабақ)









Өткізген: Баймурзина Гулден Кадирбаевна

Класс: 10 «В»


















2014-2015 оқу жылы

Шалқар қаласы



































Тақырыбы: Дүниежүзінің халқы-сайыс сабақ

Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Скачать материал
  • География
Описание:

ккккккккккккккккккккккккккккккккк шшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшш ддддддддддддддддддддддддддддддддддддд жжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжжж ззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззз эээээээээээээээээээээээээээээээээээээээээээээээээээээээээ ззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззззз щщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщщ хххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххх ннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннн ххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххх ююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююююю

Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru

Скачать материал
Автор Рахимова Мая Садыковна
Дата добавления 24.03.2015
Раздел География
Подраздел Конспекты
Просмотров 743
Номер материала 58601
Скачать свидетельство о публикации
