Инфоурок Всеобщая история Другие методич. материалыТарих "XVIII ғасырдағы Қазақстан мәдениеті" тақырыбында ашық сабақ

Тарих "XVIII ғасырдағы Қазақстан мәдениеті" тақырыбында ашық сабақ

Скачать материал

 

Пәні

Ежелгі Қазақстан тарихы

Сынып 8а

15.10.2014ж

Тақырыбы:

§11 XVIII ғ. Қазақстан мәдениеті

 

Мақсаты

1 ХҮІІІ ғ. қазақ әдебиетінің дамуы мен оның көрнекті өкілдері, тарихи әңгімелер мен шежіренің, саз бен айтыс өнерлерінің дамуы, ғасыр соңында ашылған мектептер туралы білім беру;

Міндеті

1 . Бұрын айтылған, оқылған мәліметтерді жаңа тақырыппен, тақырып мазмұнын байланыстыру;

2.  Қазақ әдебиетінің дамуы мен оның көрнекті өкілдері,  мәдениет байланысына өз бетімен жан-жақты талдау жасау;

3.  Өз бетінше салыстыру арқылы баға беруге үйрену;

4.  Топпен ынтымақтастықта жұмыстану;

5.  Өзін-өзі, өзара бағалауға үйрену

Күтілетін нәтиже

1.  Тақырып  мазмұнын меңгереді, өз ойын қорғап шығуға үйренеді.

2.  Рухани және материалдық мәдениетін ажырата алады.

3.  Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы орнайды.

4.  Өзін-өзі, өзара бағалауға үйренеді.

Пәнаралық байланыс

әдебиет, бейнелеу

Қажетті құрал-жабдықтар

интерактивті тақта, видеороликтер, слайдтар, суреттер, ХҮІІІ ғ. Қазақстан картасы, флипчарттар, маркерлер, стикерлер, магниттер т. б.

САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті (жұмыс түрлері, орындалуы, уақыты)

Тапсырма мазмұны

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Кіріспе

Ұйымдас тыру

Уақыты: 1мин

-Амандасу

-Оқушыларды түгелдейді.

-Назарларын сабаққа аударады.

 

Амандасады

Оқу құралдарын жинақтап, назарларын сабаққа аударады.

 

 

 

 

 

 

 

Топқа бөлу

 

 

 

 

 

Үй тапсырма сын тексеру

8мин

 

 

 

 

Шеңберге тұрғызады, топқа бөледі.

Әдісі: топқа бөлу тренингі

Орындалуы: Ойын: « Мен және менің әлемім». Шарты: оқушылар өзіне ұнаған фигураларды таңдайды Уақыты:  2мин

 

 

.

Жұмыстың орындалуы:

Әр топ , топ басшысын сайлайды Топ ережесін оқушылармен бірге құру.


 

Шеңбер құрып тұрып Ойын: « Мен және менің әлемім». Шарты: оқушылар өзіне ұнаған фигураларды таңдайды

 

 

 

 

Оқушы білімін тексеру: «Кубик» ойыны

§ 10 Сырым Датұлы бастаған кқтерліс

Түстер і арқылы топқа бөлінеді.

Бұл әдісті қолданған уақытта оқушылар өз тапсырмаларын  сенімділікпен орындайды.

 

 

.

Оқушылар тақырыпқа қатысты оқып келген материалдарымен бөліседі, топта талдайды.

Үй жұмысын бағалау. Екі жұлдыз бір тілек арқылы бағалайды.

Ұлттық киімдер бейнеленген фотосуреттер

 

 

 

 

Интер. тақта.

Тұсаукесер

 

 

 

 

 

 

 

1- тарау 18 ғасырдағы әлеуметтік-экономикалық және саяси даму

§11 18ғ Қазақстан мәдениеті.

Жаңа тақырыпты жаздырады.

5 мин.

1. ХҮІІІ ғ. қазақ халқының рухани мәдениеті.
1/. Бұхар жырау Қалқаманұлы (1668 - 1781).
2/. Ақтамберді Сарыұлы (1675 - 1768)
3/. Тәтіқара жырау (1705 - 1780).
4/. Үмбетей Тілеуұлы (1706 - 1778).
5/. Шал ақын (Тілеуке Құлекеұлы) (1748 - 1819).
2. Тарихи әңгімелер.
3. Шежіре.
4. Саз өнері және айтыс.
5. ХҮІІІ ғ. соңында ашылған мектептер.

 

 

 

«Мәдениет»  деген сөзге топтастыру жасалады.

 

 

 

 

 

 

 

«Мәдениет» сөзіне  алдымен жеке анықтама беріп, жұпта талдап, топта топтастырады.

 

 

 

Ынталандыру, мадақтау арқылы

АКТ активойт

Тапсырма -1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ББ көшбасшылық модулі

Диологтік оқыту

 

 

Әдісі: Топтық жұмыс.

Орындалуы:  тақырып  бойынша 4 топқа   4 түрлі тақырып береді.

Уақыты:

Орындау -7 мин; қорғау -8 мин

 

 

 

І топ- . Бұхар жырау Қалқаманұлы

ІІ топАқтамберді Сарыұлы

ІІІ топТәтіқара жырау

ІҮ  топ  - Үмбетей Тілеуұлы

 

Әр топ өзіне берілген тақырыпты ашып, флипчартқа түсіріп, өзге топтарға таныстыруы тиіс.

 

Әр топ өзіне берілген тақырыпты ашып, флипчарт құрады, қорғайды.

 Бағдаршам арқылы сұрағым бар деген оқушылардың сұрағы тыңдалып, жауап беріледі.

 Бағдаршам арқылы бағалау. (қызыл, сары, жасыл смайликтер бейнеленген бағдаршам)

Тақырыптың мазмұнын аша білуі,белсенділігі, ойының нақтылығы, тұжырымдылығы,топтағы ынтымақтастық деңгейі. Критерий арқылы жүзеге асады.Критерийлер тақтада көрініп тұрады.

Флипчарт, маркер

(қызыл, сары, жасыл смайликтер бейнеленген бағдаршам түстері үйлестіріледі.

Тапсырма -2

 

Дарынды балалармен жұмыс.

 ББ АКТ-ны қолдану модулі

Сыни ойлауға үйрету модулі

 

 

Әдісі: Блум өлшемдерімен жұмыс.

Әр  топ тақтадағы сұрақтарға жауап бере отырып, ең жеңілінен күрделіге қарай пирамидаға орналастырады.

Уақыты: 4 мин

 

 

Сұрақтар:

Білімділік:

1. Аталған жыраулардан басқа ХҮІІІ ғ. қандай суырып салма ақындар өмір сүрді?
2. Шал ақын – кім?
3. Қай жылдары өмір сүрген?
4. Қандай жырларын білесіңдер?
5. Тарихи әңгімелер дегенді қалай түсінесің?
6. Тарихи әңгімелерді кім айтты?
7. ХҮІІІ ғ. тарихи әңгімелердің тақырыбы қандай?
8. Шежіре деген не?

Т үсіну.
1. Қазақ халқы неліктен жазба әдебиетінен гөрі ауыз әдебиетіне баса назар бөлді деп ойлайсыңдар?
2. Тарихи әңгімелер қазақ халқы үшін қандай маңызға ие болды?
3. Ата - бабаларымыз үшін шежірені білуге қандай маңыз берді?
4. Осыған байланысты халқымыздың қандай мақал - мәтелін және жөн - жоралғысын білесіңдер?
5. Қай кезеңде шежіре жазбаша сипат ала бастады? Неліктен?
6. Оған кімдер үлес қосты?
Қолдану.

1. Тарихи әңгімелер мен шежірелердің қазіргі кезде маңызы, рөлі бар ма? Қандай?
2. «Шежіре қоғамды әлеуметтік реттеп отырушы қызметін атқарды» дегенді мысалмен түсіндіріп беріңдер.
Талдау.
1. Ақындық пен жыршылықтың ұқсас және ерекше жақтарын атаңдар
Қорыту, жинақтау.
1. Қандай тарихи әңгімелер, хисса, дастандар мен жырларды білесіңдер?
2. 81 - беттегі құжат материалын оқып, сұраққа жауап беру.

. Бағалау.
- Сіздерді осы тақырыпта не қызықтырды?
- оқушыларға өздері қызыққан тақырыптарға байланысты шығармашылық тапсырма беру).

 Қабілетті оқушылар Блум бойынша тапсырмамен жұмыстанады.Тақтаға шығып, пирамидаға орналастырады.

Оқушы белсенділігі, ой ұшқырлығы, танымдығы. Бағаланады

Әр топқа дұрыс, нақты жауапқа жұлдызша   беріледі.

Инт.тақтада  сұрақтарды пирамида суретіне орналастырады.

 

Жеке оқушымен жұмыс

1.- Ақын деген кім? Қазіргі кездегі қандай ақындарды білесің?
2.- Күй туралы айтып бер. Қандай күйлерді білесің? Авторлары кім?
*Туғанда дүние есігін ашады өлең,
Өлеңмен жер қойнына кірер денең деп,- ұлы Абай атамыз айтқандай, халықтың әрбір сәті - әнге, күйге толы. Халық әні: « Балапан қаз» әніне түсірген клипті тамашалауды ұсынамын.
Сұрақтар:

● Бұл қандай ән? Тақырыбы қандай?
● Келін түсіру, қыз ұзату тойларында т. б. жағдайларда орындалатын қандай басқа да әндерді білесіңдер?
● Айтыс деген қандай өнер, ол туралы не білесіңдер?
Активстудиодағы вен диаграммасын (ән мен айтыстың ерекшелігі мен ұқсас жақтары туралы ) толтыру.

5. «Даталар сөйлейді»: кестемен жұмыс

Берілген тапсырманы орындайды

нақты жауапқа жұлдызша   беріледі.

 

Бағалау 

 

 

 

 

 

Оқыту үшін және оқуды бағалау модулі:

-формативті бағалау,

-өзара бағалау әдісі

 

 

 

Әдісі: Үй тапсырмасын екі жұлдыз бір тілек, жаңа сабақты бағдаршам, бекіту бөлімін жұлдызша арқылы бағалау.

 

Үй тапсырмасы

 

 

 

 

 

 

 

 

Әдісі: деңгейлік тапсырмалар

Орындалуы:

Оқушылар орындалу деңгейіне қарай қалауы бойынша дайындалып келеді

Уақыты: 1мин

Тақырып бойынша:

-  презентация дайындау;

 - ашық сұрақтар дайындау;

 

 

Үй тапсырмасын жазады.

Критерийлер:

 Эссе мазмұны тақырыпқа сай болуы;

Қосымша ізденіс;

Өзіндік ой пікірін орынды қолдану;

 

Қорытындылау

 

Әдісі: Мәдениет туралы нақыл сөзбен сабақты аяқтайды.

Уақыты: 2мин

 

 

Оқушылар кері байланыс парағын толтырады.

Алма терегіне кері байланыс парағын орналастырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Тарих "XVIII ғасырдағы Қазақстан мәдениеті" тақырыбында ашық сабақ"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист органа опеки

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
