Инфоурок Биология Другие методич. материалыТамырдың түрлері тақырыбы бойынша сабақ жоспары (6 сынып)

Тамырдың түрлері тақырыбы бойынша сабақ жоспары (6 сынып)

Скачать материал

Сабақтың технологиялық картасы № 14  күнi  16.10

Пән: Биология

Сынып: 6

Сабақ тақырыбы: Тамырдың түрлері.

Мақсаттары:

 

  1. Білімділік: Тамырдың түрлері (негізгі, жанама, қосалқы). Тамыр жүйесінің типтері: кіндік және шашақ тамырлар. Атқаратын қызметіне байланысты тамырдың маңызы: өсімдіктің қоректенуі, топыраққа бекінуі, көбеюі, қоректік заттарды қорға жинақтауы. Атқаратын қызметіне байланысты тамырдың түрөзгерістері  жайлы  мәлімет беру.

 

  1. Дамытушылық : өз ойын еркін жеткізе алу, өз бетінше жұмыс жасау қабілеттерін дамыту.

 

  1. Тәрбиелік: өсімдіктер дүниесімен таныстыра отырып, тірі табиғатты қорғауға, қамқор болуға тәрбиелеу.

 

Көрнекілік құралдар : тақта, бор, кітап

 

Сабақ түрі:  жаңа сабақ, зертханалық сабақ

 

Қолданылған әдістер: сұрақ-жауап, баяндау, әңімелеу, топпен жұмыс

 

Сабақ барысы

 

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс - әрекеттері

Оқушылардың

іс - әрекеттері

І. Ұйымдастыру кезеңі.

 

2мин

 

Амандасу.. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу. Зейіндерін сабаққа аудару.

Кезекші сабақта жоқ оқушыларды айтады, үйге берілген тапсырманы оқушылардың есіне салады.

ІІ. Үй жұмысын тексеру.

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларға үйге

 

берілген тақырып

 

бойынша  

 

жалпылама

 

сұрақтар

 

қойылады

 

  1. Тамыр аймақтарын ата.
  2. Тамыр оймақшасы деген не?
  3. Тамырдың бөліну аймағы.
  4. Тамырдың сору аймағы.
  5. Тамырдың өткізу аймағы.
  6. Тамырдың созылу аймағы туралы әңгімелеңдер.

 

 1 мин

 

Қорытынды жасайды.

 

ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

 

 

11 мин

 

 

 

 

 

 

 Оқушыларды топтарға бөледі.

 

Оқулық бойынша

 

тақырыптың әр

 

бөлігіне

 

сәйкес оқушыларға

 

тапсырмалар

 

беріледі.

 

 

Тапсырма №1

Оқулықты қолдана отырып тамыр түрлері (1 топ) мен тамыр жүйесінің типтеріне (2 топ), тамырдың түрөзгерістеріне (3 топ) сызбанұсқа құру, оны түсіндіру.

Тамыр

 

Негізгі                                  жанама                                  қосалқы

тұқымның ұрық         негізгі тамырдың                     сабақ пен

тамыршасынан            жан-жағынан                     жапырақтан  өсіп

дамиды                             тарайды                                  шығады

 

Тамыр жүйесі – бір өсімдікте болатын әр түрлі тамырдың жиынтығы.

 

Тамыр жүйесі

 

     кіндік                                                                 шашақ

негізгі тамыр өте жақсы                              негізгі тамыр нашар

жетіледі                                                                         жетіледі

Тіршілігін сақтап қалу үшін өсімдік мүшелері әр түрлі жағдайға түрін өзгерту арқылы бейімделуін түрөзгеріс (метаморфоз) дейді.

Тіреу тамыр                                                          ауа тамыр

 

 


                                                                                    Түйнекті тамыр

      емізік

 тамыр

 

                                            жемтамыр

 

     асханалық                                              техникалық

Тапсырма №2

Мұғалім таратқан үлестірмелі кеспелердегі кестені толтыру, талдау.

Тамырдың түрзгерістері

 

түрөзгеріс

анықтама

мысал

 

 

Жемтамырлар.

Органикалық заттар өсімдіктердің негізгі тамырларының жасушаларында қорға жиналып, жуандап, түрін өзгертеді.

сәбіз, қызылша, шомыр, шалқан, ақжелкек

Емізік тамырлар 

паразитті тіршілік ететін өсімдіктердің тамырлары. Бұлардың пішіні, түсі басқа өсімдіктердің тамырларына мүлде ұқсамайды. Тамырлары басқа бір өсімдіктің сабағы немесе тамырына жанасқан кезде ғана пайда болады.

сұңғыла, арамсояу

Тіреу тамырлар 

тропиктік ормандарда өсетін ағаштарда болатын қосалқы тамыр.

үнді фикусы

Ауа тамырлары

Тынысалу қызметін атқаратын тамырлары бар өсімдіктер

мангр ағашы, айұрық (плюш), монстера, сауыр (кипарис)

Түйнекті тамырлар

тарамдалған тамырлары қоректік заттарды қорға жинайды. Түйнектамырда тарамдалған тамырлардың барлығы жуандап, шырынды болады.

Нарғызгүл (георгин), батат, шырыш, таушымылдық

1 мин

 

Қорытынды жасайды

IV. Бекіту.

15 мин

Оқушыларға зертханалық жұмыс  тапсырмалары жазылған парақтарды таратады

 

 

 

Сабақта алған білімдерін қолдана отырып зертханалық жұмысты орындау

№8 Зертханалық жұмыс

Тақырыбы: Тамырдың түрөзгерістері.

Мақсаты: Тамырдың түрөзгерістерімен  танысу.

Қажетті құралдар: қызылша, сәбіздің жемтамырлары, нарғызгүлдің түйнекті тамырлары, сұңғыланың кеппешөптері, ұлғайтқыш әйнек.

Жұмыс барысы

1.      Тамырдың түрөзгерістеріне мұқият қарап, олардың суретін салу.

2.      Берілген өсімдіктерге түрөзгерістердің қай түрі тән екенін анықтау.

Қорытынды

Тамырдың түрөзгерістері

Сипаты

 

 

 

V. Бағалау

2 мин.

Сабақтың әр кезеңінде белсенді қатысқан оқушыларға баға қойылады.

Бағаларын күнделіктеріне қойдыртады.

VI. Үй жұмысы.

2 мин

 

§14 оқу мазмұны

 1 мин

 

Қорытынды жасайды.

Тексеруші ұсыныстары, ескертулері.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№2 Ұзынкөл орта мектебі

 

 

 

 

 

 

 

 

Ашық сабақ

 

 

 

Тақырыбы: Тамырдың түрлері, тамыр жүйесінің типтері

 

 

 

                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пән мұғалімі: Қиятова А.Т

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 жыл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№8 Зертханалық жұмыс

Тақырыбы: Тамырдың түрөзгерістері.

Мақсаты: Тамырдың түрөзгерістерімен  танысу.

Қажетті құралдар: қызылша, сәбіздің жемтамырлары, нарғызгүлдің түйнекті тамырлары, сұңғыланың кеппешөптері, ұлғайтқыш әйнек.

Жұмыс барысы

1.       Тамырдың түрөзгерістеріне мұқият қарап, олардың суретін салу.

2.       Берілген өсімдіктерге түрөзгерістердің қай түрі тән екенін анықтау.

Қорытынды

Тамырдың түрөзгерістері

Сипаты

 

 

 

 

№8 Зертханалық жұмыс

Тақырыбы: Тамырдың түрөзгерістері.

Мақсаты: Тамырдың түрөзгерістерімен  танысу.

Қажетті құралдар: қызылша, сәбіздің жемтамырлары, нарғызгүлдің түйнекті тамырлары, сұңғыланың кеппешөптері, ұлғайтқыш әйнек.

Жұмыс барысы

1.       Тамырдың түрөзгерістеріне мұқият қарап, олардың суретін салу.

2.       Берілген өсімдіктерге түрөзгерістердің қай түрі тән екенін анықтау.

Қорытынды

Тамырдың түрөзгерістері

Сипаты

 

 

 

 

№8 Зертханалық жұмыс

Тақырыбы: Тамырдың түрөзгерістері.

Мақсаты: Тамырдың түрөзгерістерімен  танысу.

Қажетті құралдар: қызылша, сәбіздің жемтамырлары, нарғызгүлдің түйнекті тамырлары, сұңғыланың кеппешөптері, ұлғайтқыш әйнек.

Жұмыс барысы

1.       Тамырдың түрөзгерістеріне мұқият қарап, олардың суретін салу.

2.       Берілген өсімдіктерге түрөзгерістердің қай түрі тән екенін анықтау.

Қорытынды

Тамырдың түрөзгерістері

Сипаты

 

 

 

 

№8 Зертханалық жұмыс

Тақырыбы: Тамырдың түрөзгерістері.

Мақсаты: Тамырдың түрөзгерістерімен  танысу.

Қажетті құралдар: қызылша, сәбіздің жемтамырлары, нарғызгүлдің түйнекті тамырлары, сұңғыланың кеппешөптері, ұлғайтқыш әйнек.

Жұмыс барысы

1.       Тамырдың түрөзгерістеріне мұқият қарап, олардың суретін салу.

2.       Берілген өсімдіктерге түрөзгерістердің қай түрі тән екенін анықтау.

Қорытынды

Тамырдың түрөзгерістері

Сипаты

 

 

 

 

№8 Зертханалық жұмыс

Тақырыбы: Тамырдың түрөзгерістері.

Мақсаты: Тамырдың түрөзгерістерімен  танысу.

Қажетті құралдар: қызылша, сәбіздің жемтамырлары, нарғызгүлдің түйнекті тамырлары, сұңғыланың кеппешөптері, ұлғайтқыш әйнек.

Жұмыс барысы

1.       Тамырдың түрөзгерістеріне мұқият қарап, олардың суретін салу.

2.       Берілген өсімдіктерге түрөзгерістердің қай түрі тән екенін анықтау.

Қорытынды

Тамырдың түрөзгерістері

Сипаты

 

 

 

 

 

 

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ6jOAI_SM95nTNPms6uLDFAFCvHne_axT3mLsfx33Q8mK6m-I1http://botane.ru/_media/ehnciklopedija/untitled01.jpg

 

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ6jOAI_SM95nTNPms6uLDFAFCvHne_axT3mLsfx33Q8mK6m-I1http://botane.ru/_media/ehnciklopedija/untitled01.jpg

 

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ6jOAI_SM95nTNPms6uLDFAFCvHne_axT3mLsfx33Q8mK6m-I1http://botane.ru/_media/ehnciklopedija/untitled01.jpg

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Тамырдың түрлері тақырыбы бойынша сабақ жоспары (6 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Психолог-перинатолог

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың технологиялық картасы № 14 күнi 16.10Пән: БиологияСынып: 6Сабақ тақырыбы: Тамырдың түрлері.Мақсаттары: Білімділік: Тамырдың түрлері (негізгі, жанама, қосалқы). Тамыр жүйесінің типтері: кіндік және шашақ тамырлар. Атқаратын қызметіне байланысты тамырдың маңызы: өсімдіктің қоректенуі, топыраққа бекінуі, көбеюі, қоректік заттарды қорға жинақтауы. Атқаратын қызметіне байланысты тамырдың түрөзгерістері жайлы мәлімет беру. Дамытушылық : өз ойын еркін жеткізе алу, өз бетінше жұмыс жасау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік: өсімдіктер дүниесімен таныстыра отырып, тірі табиғатты қорғауға, қамқор болуға тәрбиелеу. Көрнекілік құралдар : тақта, бор, кітапСабақ түрі: жаңа сабақ, зертханалық сабақҚолданылған әдістер: сұрақ-жауап, баяндау, әңімелеу, топпен жұмысСабақ барысы Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс - әрекеттері Оқушылардың іс - әрекеттері І. Ұйымдастыру кезеңі.2мин Амандасу.. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу. Зейіндерін сабаққа аудару. Кезекші сабақта жоқ оқушыларды айтады, үйге берілген тапсырманы оқушылардың есіне салады. ІІ. Үй жұмысын тексеру.10 мин Оқушыларға үйге берілген тақырып бойынша жалпылама сұрақтар қойылады Тамыр аймақтарын ата. Тамыр оймақшасы деген не? Тамырдың бөліну аймағы. Тамырдың сору аймағы. Тамырдың өткізу аймағы. Тамырдың созылу аймағы туралы әңгімелеңдер. 1 мин Қорытынды жасайды. ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.11 мин Оқушыларды топтарға бөледі. Оқулық бойынша тақырыптың әр бөлігіне сәйкес оқушыларға тапсырмалар беріледі. Тапсырма №1Оқулықты қолдана отырып тамыр түрлері (1 топ) мен тамыр жүйесінің типтеріне (2 топ), тамырдың түрөзгерістеріне (3 топ) сызбанұсқа құру, оны түсіндіру. Тамыр Негізгі жанама қосалқытұқымның ұрық негізгі тамырдың сабақ пентамыршасынан жан-жағынан жапырақтан өсіпдамиды тарайды шығадыТамыр жүйесі – бір өсімдікте болатын әр түрлі тамырдың жиынтығы.Тамыр жүйесі кіндік шашақнегізгі тамыр өте жақсы негізгі тамыр нашаржетіледі жетіледіТіршілігін сақтап қалу үшін өсімдік мүшелері әр түрлі жағдайға түрін өзгерту арқылы бейімделуін түрөзгеріс (метаморфоз) дейді.Тіреу тамыр ауа тамыр Түйнекті тамыр емізік тамыр жемтамыр асханалық техникалықТапсырма №2 Мұғалім таратқан үлестірмелі кеспелердегі кестені толтыру, талдау.Тамырдың түрзгерістері түрөзгеріс анықтама мысал Жемтамырлар. Органикалық заттар өсімдіктердің негізгі тамырларының жасушаларында қорға жиналып, жуандап, түрін өзгертеді. сәбіз, қызылша, шомыр, шалқан, ақжелкек Емізік тамырлар паразитті тіршілік ететін өсімдіктердің тамырлары. Бұлардың пішіні, түсі басқа өсімдіктердің тамырларына мүлде ұқсамайды. Тамырлары басқа бір өсімдіктің сабағы немесе тамырына жанасқан кезде ғана пайда болады. сұңғыла, арамсояу Тіреу тамырлар тропиктік ормандарда өсетін ағаштарда болатын қосалқы тамыр. үнді фикусы Ауа тамырлары Тынысалу қызметін атқаратын тамырлары бар өсімдіктер мангр ағашы, айұрық (плюш), монстера, сауыр (кипарис) Түйнекті тамырлар тарамдалған тамырлары қоректік заттарды қорға жинайды. Түйнектамырда тарамдалған тамырлардың барлығы жуандап, шырынды болады. Нарғызгүл (георгин), батат, шырыш, таушымылдық 1 мин Қорытынды жасайды IV. Бекіту.15 мин Оқушыларға зертханалық жұмыс тапсырмалары жазылған парақтарды таратады Сабақта алған білімдерін қолдана отырып зертханалық жұмысты орындау№8 Зертханалық жұмыс Тақырыбы: Тамырдың түрөзгерістері.Мақсаты: Тамырдың түрөзгерістерімен танысу.Қажетті құралдар: қызылша, сәбіздің жемтамырлары, нарғызгүлдің түйнекті тамырлары, сұңғыланың кеппешөптері, ұлғайтқыш әйнек.Жұмыс барысы1.Тамырдың түрөзгерістеріне мұқият қарап, олардың суретін салу.2.Берілген өсімдіктерге түрөзгерістердің қай түрі тән екенін анықтау. Қорытынды Тамырдың түрөзгерістері Сипаты V. Бағалау2 мин. Сабақтың әр кезеңінде белсенді қатысқан оқушыларға баға қойылады. Бағаларын күнделіктеріне қойдыртады. VI. Үй жұмысы.2 мин §14 оқу мазмұны 1 мин Қорытынды жасайды. Тексеруші ұсыныстары, ескертулері. №2 Ұзынкөл орта мектебіТақырыбы: Тамырдың түрлері, тамыр жүйесінің типтеріПән мұғалімі: Қиятова А.Т2015 жыл№8 Зертханалық жұмыс Тақырыбы: Тамырдың түрөзгерістері.Мақсаты: Тамырдың түрөзгерістерімен танысу.Қажетті құралдар: қызылша, сәбіздің жемтамырлары, нарғызгүлдің түйнекті тамырлары, сұңғыланың кеппешөптері, ұлғайтқыш әйнек.Жұмыс барысы1.Тамырдың түрөзгерістеріне мұқият қарап, олардың суретін салу.2.Берілген өсімдіктерге түрөзгерістердің қай түрі тән екенін анықтау. Қорытынды Тамырдың түрөзгерістері Сипаты №8 Зертханалық жұмыс Тақырыбы: Тамырдың түрөзгерістері.Мақсаты: Тамырдың түрөзгерістерімен танысу.Қажетті құралдар: қызылша, сәбіздің жемтамырлары, нарғызгүлдің түйнекті тамырлары, сұңғыланың кеппешөптері, ұлғайтқыш әйнек.Жұмыс барысы1.Тамырдың түрөзгерістеріне мұқият қарап, олардың суретін салу.2.Берілген өсімдіктерге түрөзгерістердің қай түрі тән екенін анықтау. Қорытынды Тамырдың түрөзгерістері Сипаты №8 Зертханалық жұмыс Тақырыбы: Тамырдың түрөзгерістері.Мақсаты: Тамырдың түрөзгерістерімен танысу.Қажетті құралдар: қызылша, сәбіздің жемтамырлары, нарғызгүлдің түйнекті тамырлары, сұңғыланың кеппешөптері, ұлғайтқыш әйнек.Жұмыс барысы1.Тамырдың түрөзгерістеріне мұқият қарап, олардың суретін салу.2.Берілген өсімдіктерге түрөзгерістердің қай түрі тән екенін анықтау. Қорытынды Тамырдың түрөзгерістері Сипаты №8 Зертханалық жұмыс Тақырыбы: Тамырдың түрөзгерістері.Мақсаты: Тамырдың түрөзгерістерімен танысу.Қажетті құралдар: қызылша, сәбіздің жемтамырлары, нарғызгүлдің түйнекті тамырлары, сұңғыланың кеппешөптері, ұлғайтқыш әйнек.Жұмыс барысы1.Тамырдың түрөзгерістеріне мұқият қарап, олардың суретін салу.2.Берілген өсімдіктерге түрөзгерістердің қай түрі тән екенін анықтау. Қорытынды Тамырдың түрөзгерістері Сипаты №8 Зертханалық жұмыс Тақырыбы: Тамырдың түрөзгерістері.Мақсаты: Тамырдың түрөзгерістерімен танысу.Қажетті құралдар: қызылша, сәбіздің жемтамырлары, нарғызгүлдің түйнекті тамырлары, сұңғыланың кеппешөптері, ұлғайтқыш әйнек.Жұмыс барысы1.Тамырдың түрөзгерістеріне мұқият қарап, олардың суретін салу.2.Берілген өсімдіктерге түрөзгерістердің қай түрі тән екенін анықтау. Қорытынды Тамырдың түрөзгерістері Сипаты

Скачать материал
