Инфоурок Начальные классы ВидеоурокиТақырыбы: Қ.Толыбаев. Самал.

Тақырыбы: Қ.Толыбаев. Самал.

Скачать материал

Тақырыбы: Қ.Толыбаев. Самал.

Мақсаты:  мәтінді түсініп оқи отырып, мазмұнын түсініп, идеясын аша біледі. Адамгершілікке тәрбиелеу.

Дамытушылығы: Оқу дағдыларын, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Өз ойын еркін айтуға дағдыландыру. Сөздік қорын, сөз байлығын молайту.Мазмұнын түсініп, идеясын аша білуге, табиғат ғажайыптарын көре білуге үйрету.

Сабақтың барысы:

 І. Ұйымдастыру кезеңі:

  «Қызығушылықты ояту»
- Оқушыларды геометриялық түстерді топтау арқылы топқа бөлу және топбасшы сайлау;
- Сөзжұмбақтардың көмегімен топқа ат қою.
І топ: 2 әріптен қалдыра отырып оқы (ерболестйдіберікатташикібелесілік -бейбітшілік)
ІІ топ: Ұяң дауыссыз дыбыстарды сызып тастап шыққан сөзді оқы
(бжгадқвсзыблғыжқ-Жақсылық)
ІІІ. Топ: Қатаң дауыссыз дыбыстарды сызып тастап шыққан сөзді оқы (мқесйтікртікмхдқі-мейірімді)
 
Көңіл күйімізді көтерейік:

Күлімдеп күн бүгін

Қарады маған да

Күлімдеп күн бүгін

Қарады саған да

Күлімдеп күн бүгін

Қарады баршаға.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

ІІІ. Өтілген сабақты бекіту

-Ертедегі күллі құстар атауы қалай тіршілік етіпті?

-Құс патшасы құстарға қандай өсиет айтты?

1.Қарлығаштың ұясының кемелді болып шығуының себебін түсіндір.

2.Құстардың осиетін тыңдауынан қандай қорытынды шығарасың?

 

ІҮ. Сабақтың мақсатын қою

 Мәтінді мәнерлеп, түсініп оқуға баулу.

Мәтін бойынша сұрақтарға жүйелі жауап беруге үйрету.

Мәтін мазмұнына байланысты ой қортындылай білуге баулу.

 

Ү. Жаңа сабақты түсіндіру

 Өтілетін сабақтың тақырыбын ашқан соң авторға қысқаша тоқталу.
Құрманбай Игілікұлы Толыбаев  14 сәуірде Алматы облысындағы Асы жайлауында туған. Құлжа қаласында ұйғыр мектебін бітіріп, сондағы қазақ мектебінде мұғалім болады. 1948 жылдан бастап Құлжа, Үрімші қалаларында қазақ тілінде шығып тұратын газет-журналдарда жұмыс істеген. 1955 жылы тамыз айында атамекеніне оралып, Алматыда баспаханада, баспада корректорлық қызмет істейді. 1963 жылы Қазақ мемлекеттік университетін журналист мамандығы бойынша бітіріп шығады. 1963–1996 жж. «Қазақстан пионері» (қазіргі «Ұлан») газетінде әдеби қызметкер, бөлім меңгерушісі, «Балдырған» журналының қызметкері, республикалық «Шалқар» газеті редакторының орынбасары болған.Шығармалары: Ай күледі. Өлеңдер. А., «Жазушы», 1969; Қайдасың, досым? Повесть. А., «Жазушы», 1970; Шынар. Өлеңдер мен поэмалар. А., «Жалын», 1976; Шырын. Әңгімелер мен ертегілер. А., «Жазушы», 1974; Өжеттер. Повесть және ертегілер. А., «Жалын», 1977; Балбөбек. Өлеңдер, ертегілер. А., т.б

Мәтінмен жұмыс.

а) Іштей оқыту.

ә) Тізбектеп оқыту.

б) Мәтінді бөлікке бөліп оқыту.

 

Сөздік жұмысы

 Елең –алаң-таң атар алдындағы айнала көрінер-көрінбес сәт.

 

ҮІ. Жаңа алынған білімдерін тексеру.

 Топпен жұмыс

Мәтіндегі  оқиға:

а)  ертегі

ә)  болған оқиға

б)  аңыз екенін  дәлелде

 

 Шығармашылық тапсырма:
 1) таң мезгілін суреттеуін тауып оқып бер
2) Мәтіннің мазмұнына сай сурет салу
3)Көктем мезгілі  туралы эссе жазу

ҮІІ. Жаңа сабақты қорытындылау.

Ой қозғау.

Шөптегі шық пен самал жел бір мезгілде бола ала ма?Оны қалай байқадың?

-Таңғы самалға неліктен барлығы риза болды?

Желдің қандай түрлерін білесің?

ҮІІІ. Үйге тапсырма.

Мәтінді оқып , түсінігін айтып келу.

Оқушыларды бағалау.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Тақырыбы: Қ.Толыбаев. Самал."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Менеджер образования

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Тақырыбы: Қ.Толыбаев. Самал.Мақсаты: мәтінді түсініп оқи отырып, мазмұнын түсініп, идеясын аша біледі. Адамгершілікке тәрбиелеу.Дамытушылығы: Оқу дағдыларын, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Өз ойын еркін айтуға дағдыландыру. Сөздік қорын, сөз байлығын молайту.Мазмұнын түсініп, идеясын аша білуге, табиғат ғажайыптарын көре білуге үйрету.Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: «Қызығушылықты ояту» - Оқушыларды геометриялық түстерді топтау арқылы топқа бөлу және топбасшы сайлау; - Сөзжұмбақтардың көмегімен топқа ат қою. І топ: 2 әріптен қалдыра отырып оқы (ерболестйдіберікатташикібелесілік -бейбітшілік) ІІ топ: Ұяң дауыссыз дыбыстарды сызып тастап шыққан сөзді оқы (бжгадқвсзыблғыжқ-Жақсылық) ІІІ. Топ: Қатаң дауыссыз дыбыстарды сызып тастап шыққан сөзді оқы (мқесйтікртікмхдқі-мейірімді) Көңіл күйімізді көтерейік:Күлімдеп күн бүгінҚарады маған даКүлімдеп күн бүгінҚарады саған даКүлімдеп күн бүгін Қарады баршаға.ІІ. Үй тапсырмасын сұрауІІІ. Өтілген сабақты бекіту-Ертедегі күллі құстар атауы қалай тіршілік етіпті?-Құс патшасы құстарға қандай өсиет айтты?1.Қарлығаштың ұясының кемелді болып шығуының себебін түсіндір.2.Құстардың осиетін тыңдауынан қандай қорытынды шығарасың?ІҮ. Сабақтың мақсатын қою Мәтінді мәнерлеп, түсініп оқуға баулу.Мәтін бойынша сұрақтарға жүйелі жауап беруге үйрету.Мәтін мазмұнына байланысты ой қортындылай білуге баулу.Ү. Жаңа сабақты түсіндіру Өтілетін сабақтың тақырыбын ашқан соң авторға қысқаша тоқталу.Құрманбай Игілікұлы Толыбаев 14 сәуірде Алматы облысындағы Асы жайлауында туған. Құлжа қаласында ұйғыр мектебін бітіріп, сондағы қазақ мектебінде мұғалім болады. 1948 жылдан бастап Құлжа, Үрімші қалаларында қазақ тілінде шығып тұратын газет-журналдарда жұмыс істеген. 1955 жылы тамыз айында атамекеніне оралып, Алматыда баспаханада, баспада корректорлық қызмет істейді. 1963 жылы Қазақ мемлекеттік университетін журналист мамандығы бойынша бітіріп шығады. 1963–1996 жж. «Қазақстан пионері» (қазіргі «Ұлан») газетінде әдеби қызметкер, бөлім меңгерушісі, «Балдырған» журналының қызметкері, республикалық «Шалқар» газеті редакторының орынбасары болған.Шығармалары: Ай күледі. Өлеңдер. А., «Жазушы», 1969; Қайдасың, досым? Повесть. А., «Жазушы», 1970; Шынар. Өлеңдер мен поэмалар. А., «Жалын», 1976; Шырын. Әңгімелер мен ертегілер. А., «Жазушы», 1974; Өжеттер. Повесть және ертегілер. А., «Жалын», 1977; Балбөбек. Өлеңдер, ертегілер. А., т.бМәтінмен жұмыс.а) Іштей оқыту.ә) Тізбектеп оқыту.б) Мәтінді бөлікке бөліп оқыту. Сөздік жұмысы Елең –алаң-таң атар алдындағы айнала көрінер-көрінбес сәт.ҮІ. Жаңа алынған білімдерін тексеру. Топпен жұмысМәтіндегі оқиға:а) ертегіә) болған оқиғаб) аңыз екенін дәлелде Шығармашылық тапсырма: 1) таң мезгілін суреттеуін тауып оқып бер 2) Мәтіннің мазмұнына сай сурет салу 3)Көктем мезгілі туралы эссе жазуҮІІ. Жаңа сабақты қорытындылау.Ой қозғау.Шөптегі шық пен самал жел бір мезгілде бола ала ма?Оны қалай байқадың?-Таңғы самалға неліктен барлығы риза болды?Желдің қандай түрлерін білесің?ҮІІІ. Үйге тапсырма.Мәтінді оқып , түсінігін айтып келу.Оқушыларды бағалау.

Скачать материал
