Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:
Мен
және табиғат
|
Мектеп:
|
Күні:
12.05.2017ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Айтжанова
Шынар Қуатбайқызы
|
Сынып: 1
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
1.2.9.1.Ғдыбысы мен
әрпі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны
дыбыспен сәйкестендіру және буындап, тұтастай оқу.
1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық
кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін
каллиграфиялық талаптарға сай жазу.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай алады: Әріпті
танып ажырата алады.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады: Сөздерді оқып, буынға бөле біледі.
|
Кейбір оқушылар орындай алады: барлық
тапсырманы дұрыс орындап, мәтінді тұтастай оқи алады. Ғарыш
туралы өз ойын айта алады.
|
Бағалау
критерийі
|
1.Қалыптастырушы
бағалау тапсырмасын толық орындайды:
2.Мәтінді
оқи алады:
3.Әріпті
танып, ажырата алады::
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Сабақ
бойындағы берілген тапсырмаларды орындауға жұмыстанады.
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:Ғарыш,
ғасыр, ғалам, таға, ғылым
|
Талқылау
сұрақтары
-Балалар,
ғарыш туралы естігендерің бар ма?
-Кім
қалай түсінеді?
-Ғарышкерлерді
білесіңдер ме?
|
ишара:Ғарышкер
|
Құндылықтарға
баулу
|
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған
сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады
|
Пәнаралық байланыс
|
Дүниетану, жаратылыстану
|
Алдыңғы білім
|
И дыбысы мен әрпі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
Жұмбақ жасыру
1.
Зымыранмен аспанға ұшады,
Жұлдыздарды зерттейді.
Ол кім балалар?
|
Ширату
|
Сабақтың
ортасы
|
1-топ:
2-топ: 3- топ:
«Т Әубәкіров» «Т.Мұсабаев»
«А.Айымбетов»
|
Видеороликғарыш,ғарышкерлер туралы
|
Зерттеуге дайындық
кезеңі:
|
Видеожазбаны
көру арқылы оқушылар
мына
сурақтарға жауап беру арқылы өз
ойларын
айтады.
-балалар,
ғарыш туралы естігендерің бар ма?
-кім
қалай түсінеді?
-ғарышкерлерді
білесіңдер ме?
-Оқушылар,
«ғарыш», «ғарышкер» сөздерін буынға бөліп көрейікші. Бұл сөздерде бірінші
қандай дыбыс естіліп тұр?
-Ғ
дыбысы.
Олай
болса бүгін біз «Ғ» дыбысы мен әрпімен танысамыз.
|
Талқылау
сұрақтары
|
Сабақтың ортасы
|
Ғ дыбысы мен әрпінің жазба
және баспа түрлерімен таныстыру
|
Таныстырылым
|
Жеке жұмыс
|
Дескриптор: Ғарышкер
сөзіне дыбыстық талдау жасайды,буынға бөледі
|
Үлестірме қағаздары
|
Сергіту
сәті
|
«Көңілді
күн» Видеоролик.
|
Сергіту
сәтіне арналған
жинақ
|
Оқылым.
Сөздерді
оқу
|
Ғалым ғасыр
сағат
Ғалам
ғарыш ғылым
(мұғалім
оқып, мағынасын түсіндірген соң, оқушылар оқып шығады)
Мәтін
мазмұнын сұрақтарға толық жауап бере отырып, ретімен баяндау білігін
бағалауды ұйымдастырыңыз. Мәтін хормен, тізбектеп, жеке оқытылып
болғаннан кейін мазмұны бойынша сұрақтар қойыңыз:
Талғат
аға қайда ұшты? Ол кім? т.с.с
|
Оқулық
|
Жазылым.
|
Ғ әрпінің
жазылуын үйрету және жазып үйрену.
Ғ
дыбысының жазылу үлгісін электронды оқулықтан көрсету.
Оқушылар
үлгіге қарап, үзік сызықтарды қосып,
Ғ
әрпінің бас және кіші әріптерін және суреттегі сөздерге «ғ» дыбысын қойып
жазады.
Дескриптор: Білім
алушы
- әріп
элементтерін дұрыс байланыстырады;
- жазу
жолының сызықтары мен жоларалық кеңістікті сақтайды;
-
сөздерді сауатты әрі көркем жазады.
|
Дәптермен жұмыс:
|
Жұптық дұмыс
|
“Артығын тап” «Мекенін тап» “Аттарын
тап ”
Дескриптор:Дәлелдеу жұмыстарын
жүргізеді.Сағаттың артық екенін табады
Дескриптор:Әр құстың мекенін
табады,сәйкестендіреді Дескриптор: Құстардың аттарын бос торкөзге жазады
|
Үлестірме қағаздары
|
Топтық жұмыс
|
Постер қорғау:
Дескриптор:Ғарышкерлер мен ғарыш туралы
алған мәліметтерін жазады,қорғайды.
|
Үлестірме қағаздар,керекті құралдар
|
Сабақтың
соңы
«Алты
қадам» әдісі
|
(әр
қадам басқан сайын сұраққа жауап берді)
-бүгінгі
өткен әріп?
-ғ
дыбысына қатысты мысал келтір.
-ғ дыбысы
сөздің қай бөлігінде келеді?
- Ғ
қандай дыбыс?
-ғарышкерлерді
ата.
-ғарышкер
сөзін буынға бөл.
Кері
байланыс (ғарышқа қону)
Сабақ
соңында оқушылар қаншалықты түсінгендерін, сабақ қалай өткендігін бір-ақ
сөзбен осы зымыранға жазып, ғарышқа апарып жапсырады.
|
зымырандар
|
|
|
|
|
|
|