Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации
версия для слабовидящих
Главная / Начальные классы / Тақырыбы: Буын. Қазақ тілі пәні. 2-сынып.

Тақырыбы: Буын. Қазақ тілі пәні. 2-сынып.

hello_html_522372c1.gifhello_html_m70132643.gifhello_html_a2186e5.gifhello_html_1a2fe5d9.gifhello_html_m2a525467.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_6f298131.gifhello_html_59943a7a.gif

Есік қаласының облыстық зерде бұзылыстары бар

балаларға арналған мектеп-интернаты.


Мұғалім-дефектолог: Мадалимова Жаныл Мекембаевна

Тақырып: Буын

Мақсаты:

  1. Оқушылардың буын туралы түсініктерін арттыра отырып, буын саны туралы түсінік беру, дұрыс буынға бөліп жазуға үйрету.

  2. Олардың сөздерді буын санына қарай топтап жаза білу икемділіктерін,зейіндерін, есте сақтап жаза білу қабілеттерін, саусақтың майда бұлшық еттерін дамыту.

  3. Мектепке деген ынта ықластарын дамыту.

Сабақтың типі: аралас сабақ.

Әдіс-тәсілдері: сұрақ –жауап, ой қорыту, жазбаша.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Сабаққа зейіндерін аудару.

а) Қ тіпплі (тақтаға жазу)

- Бірдей әріпті сыз. Сонда қандай әріп шықты?

- Қазақ тілі

- Ендеше қазір қазақ тілі сабағы екен.

б) Күннің ретін атату,жазғызу

-Дәптерімізді алайық,

Қолға қалам алайық.

Салақтықтан қашайық,

Күн ретін әдемілеп жазайық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Өткенді қайталау.

  1. «Күшікті сүйекке жеткізейік» ойыны


Т с м қ л

Күшік сүйек

а а у о ы

а)ІІІ-топ оқушысы үзік сызықтарды қосып,жолын анықтайды. (графикалық дағдыларын дамыту)

б) Жолында кездескен әріптерден буын құрайды оқиды. Естерінде қалған буындарды жазғызу.

-та, -са,-ма,-қо,-лы

Оқушыларға ой қорыту жасату.

-дауысты, дауыссыз дыбыстар қосылып буын құрайды

в) «Қол ұстасқан әріптер» ертегісін айту

- Ертеде үйде дауысты дыбыстар, үйде дауыссыз дыбыстар өмір сүрген екен. Қызыл үйдегілер әнші екен. Күнде тамылжыта ән салыпты. Ал көк үйдегілер оларға қызыға қарайды екен. Күндердің күнінде қызыл үйдегі дауыстылар мен көк үйдегі дауыссыздар достасып,қол ұстасып, бірге буын құрап, ән салыпты.

г) «Кім зейінді» ойыны

- Қандай буындар естеріңде қалды?

-Қайтала

-На,на,на,

Сырғанайды ша-на.

Са-са-са

Шағып алды ма-са

Та-та-та

Өтіп кетті бір апта

2) «Көзге жаттығу» жасау

ІV. Жаңа сабаққа мақсат қою кезеңі.

-Бүгін Тапқышбек тағы да қонаққа келіпті

-Тапқышбекпен «Білім сыныбына» барамыз ба?

- Барамыз.

- Ендеше «білім сыныбына» қош келдіңдер!

Бұл «сынып»-сиқырлы сынып. Бұл сыныптан күнде білім алып жүрсіңдер.

-Бүгін буын санының әртүрлі болатынын түсінеміз, үйренеміз. Тапқышбек өзімен бірге суреттер ала келіпті. Сол суреттің аттарын буынға бөлейік.

Доп, түл-кі, кө-бе-лек, тас, тиін, дом-бы-ра.

V.Жаңа сабақ. Ережені түсіндіру.

-Сөздің ішінде буын саны әр түрлі болады.

Бір буынды сөз: Дос.

Екі буынды сөз: Да-ла.

Үш буынды сөз: Қа-ла-лар.

Сөзде неше дауысты дыбыс болса, сонша буын болады.

Сергіту сәті

Жаздық, жаздық өзіміз

Талды әбден қолымыз.

Қаламымызды алайық,

Әдемі етіп жазайық.

Оқулықпен жұмыс. Ережені оқыту.

8-жаттығу.

Са... ме

Бөл... таз

Ұс... бын

9-жаттығу.

Оқыту. Бір буынды сөзді теріп жазғызу.

VI.Пысықтау.

-Буын туралы не білесіңдер?

VII.Қорыту. -Бүгін не үйрендік? VIII.Үйге. 10 жаттығу.

  • Начальные классы
Описание:

Есік қаласының облыстық зерде бұзылыстары бар

балаларға арналған мектеп-интернаты.

Мұғалім-дефектолог: Мадалимова Жаныл Мекембаевна

Тақырып: Буын

Мақсаты:

  • 1. Оқушылардың буын туралы түсініктерін арттыра отырып, буын саны туралы түсінік беру, дұрыс буынға бөліп жазуға үйрету.
  • 2. Олардың сөздерді буын санына қарай топтап жаза білу икемділіктерін,зейіндерін, есте сақтап жаза білу қабілеттерін, саусақтың майда бұлшық еттерін дамыту.
  • 3.Мектепке деген ынта –ықластарын дамыту.

Сабақтың типі: аралас сабақ.

Әдіс-тәсілдері: сұрақ –жауап, ой қорыту, жазбаша.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Сабаққа зейіндерін аудару.

а) Қ тіпплі (тақтаға жазу)

- Бірдей әріпті сыз. Сонда қандай әріп шықты?

- Қазақ тілі

- Ендеше қазір қазақ тілі сабағы екен.

б) Күннің ретін атату,жазғызу

-Дәптерімізді алайық,

Қолға қалам алайық.

Салақтықтан қашайық,

Күн ретін әдемілеп жазайық.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Өткенді қайталау.

  • 1. «Күшікті сүйекке жеткізейік» ойыны

Т с м қ л

Күшік сүйек

а а у о ы

а)ІІІ-топ оқушысы үзік сызықтарды қосып,жолын анықтайды. (графикалық дағдыларын дамыту)

б) Жолында кездескен әріптерден буын құрайды оқиды. Естерінде қалған буындарды жазғызу.

-та, -са,-ма,-қо,-лы

Оқушыларға ой қорыту жасату.

-дауысты, дауыссыз дыбыстар қосылып буын құрайды

в) «Қол ұстасқан әріптер» ертегісін айту

- Ертеде үйде дауысты дыбыстар, үйде дауыссыз дыбыстар өмір сүрген екен. Қызыл үйдегілер әнші екен. Күнде тамылжыта ән салыпты. Ал көк үйдегілер оларға қызыға қарайды екен. Күндердің күнінде қызыл үйдегі дауыстылар мен көк үйдегі дауыссыздар достасып,қол ұстасып, бірге буын құрап, ән салыпты.

г) «Кім зейінді» ойыны

- Қандай буындар естеріңде қалды?

-Қайтала

-На,на,на,

Сырғанайды ша-на.

Са-са-са

Шағып алды ма-са

Та-та-та

Өтіп кетті бір апта

2) «Көзге жаттығу» жасау

ІV. Жаңа сабаққа мақсат қою кезеңі.

-Бүгін Тапқышбек тағы да қонаққа келіпті

-Тапқышбекпен «Білім сыныбына» барамыз ба?

- Барамыз.

- Ендеше «білім сыныбына» қош келдіңдер!

Бұл «сынып»-сиқырлы сынып. Бұл сыныптан күнде білім алып жүрсіңдер.

-Бүгін буын санының әртүрлі болатынын түсінеміз, үйренеміз. Тапқышбек өзімен бірге суреттер ала келіпті. Сол суреттің аттарын буынға бөлейік.

Доп, түл-кі, кө-бе-лек, тас, тиін, дом-бы-ра.

V.Жаңа сабақ. Ережені түсіндіру.

-Сөздің ішінде буын саны әр түрлі болады.

Бір буынды сөз: Дос.

Екі буынды сөз: Да-ла.

Үш буынды сөз: Қа-ла-лар.

Сөзде неше дауысты дыбыс болса, сонша буын болады.

Сергіту сәті

Жаздық, жаздық өзіміз

Талды әбден қолымыз.

Қаламымызды алайық,

Әдемі етіп жазайық.

Оқулықпен жұмыс. Ережені оқыту.

8-жаттығу.

Са... ме

Бөл... таз

Ұс... бын

9-жаттығу.

Оқыту. Бір буынды сөзді теріп жазғызу.

VI.Пысықтау.

-Буын туралы не білесіңдер?

VII.Қорыту. -Бүгін не үйрендік? VIII.Үйге. 10 жаттығу.

Скачать материал
Автор Мадалимова Жаныл Мекембаевна
Дата добавления 28.02.2017
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 497
Номер материала MA-070440
Скачать свидетельство о публикации
