Инфоурок Литература Рабочие программыС.Мұратбеков "Жусан иісі"

С.Мұратбеков "Жусан иісі"

Скачать материал

Атырау облысы Исатай ауданы

«Жалпы білім беретін Нарын орта мектебі»

 мемлекеттік мемесінің жоғары санатты мұғалімі

Есмағанбетова Бөбек

 

Сыныбы:7

Сабақтың тақырыбы: С.Мұратбековтың «Жусан иісі»

Мақсаты:

Білімділік

Дамытушылық

Тәрбиелік

 

Шығарманың мазмұнын  талдай отырып,идеясын ашу жазушының кейіпкер бейнесін ашудағы шеберлігін таныту;кейіпкерге талдау жасау

 

 

Әр түрлі әдіс-тәсілдер арқылы шығармадағы қажетті үзінділерді таңдап, ой түйінін қорытындылап шығаруға  машықтандыру,өзінше ой қорытуға,ой түюге баулу;шығармашылық жұмысқа жұмылдыру арқылы таным –түсініктерін дамыту,іздену,зерттеу жұмыстарына баулу;өзіндік пікір қалыптастыруға жетелеу.

 

Жазушы көтерген проблемалар тағылымынан өнеге алып,оқушылардың азаматтық бейнесін қалыптастыру;

кейіпкер тағдырына ортақтастыра білу, сезімді, төзімді, қайырымды болуға, бауырмалдылыққа, мейірімділікке  тәрбиелеу.

Сабақтың міндеттері:

*    Оқиға кейіпкері мен әңгіме мазмұнының  байланысын ашу;

*    Әңгіме мазмұнының тарихилығын,өмірмен байланысын анықтау.

Сабақтың типі: Білім мен білік дағдыларын қалыптастыру

Сабақтың түрі: Шығармашылық сабақ

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап,проблема тудыру,іздестіру,оқулықпен жұмыс, топпен жұмыс

Сабақтың жабдықтары: Үлестірмелі қағаздар,слайд,үнтаспа,кесте

интерактивті тақта.

 

Пәнаралық байланыс: Биология, Өзін-өзі тану,Тарих,Ән,

 

Сабақтың  ой-түйіні:  “Жетім көрсең, жебей жүр”

 

Әдебие теориялық байланыс: Образ,типтік образ

Сабақтың барысы.

І.Ұйымдастыру кезеңі.

·        Оқушылармен амандасу, түгендеу, зейіндерін сабаққа аудару, топқа бөлу.

·        Сынып оқушыларын үш топқа бөлу

*     

Сабақ үш фазадан тұрады

    І.   Қызығушылықты ояту.

    ІІ.  Мағынаны ажырату

    ІІІ. Ой –толғаныс.

ІІ.    Үй тапсырмасын  тексеру

    І.  Қызығушылықты ояту.

1.Әңгіме сізге қандай ой салды?

2.Әңгімеде ауыл балалары қандай қырынан танылды?

3.Әңгіме қандай оқиға кезінде болған?

ІІІ.     Жаңа сабақ

ІІ       Мағынаны ажырату.

Ø Ой шақыру

Ø «Жаңа сабақ құпиясы»

Ø Әдеби теориялық байланыс

Ø Кім?Қашан?Қайда?

Ø Аян бейнесін құрастыру

Ø Көз сал,ой жүгірт

Ø Үш жақты сұхбат

Ø Болжау

Ø Сұрақ-рефлексия

Ø Ой -толғаныс

 

ІІІ.Ой –толғаныс.

 

ІV Үй тапсырмасы

         Аян ертегісін “Баяғыда бір жетім бала болыпты” деген тақырыпта жалғастырып көріңдер.

 

Бағалау

*    Жазушының сыйлығы

*    Жазушының бағасы

*    Ұстазыңның сыйлығы

 

 

 

 

 

Сабақтың кезеңдері

 

Оқушы мен мұғалім әрекеті

 

 

Ромб: 1-кезең
 

 

 


              Ой шақыру

 

 

Ромб: 2-кезең 

 

 

Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтау

 

 

 

 

Ромб: 3-кезең
 

 

 


 Әдеби-теориялық талдау

 

 

 

Ромб: 3-кезең
 

 

 


Кім?Қашан?Қайда?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ромб: 4-кезең
 

 

 

 


Аян бейнесін құрастыру

 

 

 

Ромб: 5-кезең
 

 

 


 

Көз сал,ой жүгірт

 

 

 

Ромб: 6-кезең
 

 

 

 


   Үш жақты сұхбат

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ромб: 7-кезең
 

 

 

 


            Менің ойымша....

 

 

Ромб: 8-кезең
 

 

 

 


  Сұрақ –рефлексия

 

 

Ромб: 8-кезең



 

 

 


          Ой –толғаныс

 

 

 

 

 

 

     Үйге тапсырма

 

 

 

 

    Бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Тарихи оқиға дегеніміз не?

         Қандай тарихи оқиғаларды білесіңдер?

         Биыл Жеңістің неше жылдығын тойламақпыз?

 

 

      

  «Жаңа сабақ құпиясы» парағы

Не түсіндің? Не білдің?

1.Әңгіменің тақырыбы:

 «Жусан иісі»

2.Идеясы: ауыл балаларының мінез-құлқын,көңіл күйін,тұрмыс-тіршілігін суреттеуге арналған.

 

 

Образ-көркем бейне,сөзбен сомдалған бейне.

Типтік образ-әдебиеттегі бір адам арқылы өмірдегі мың адамды тануға болады.

 

 

 

Шығармалардан үзінді оқимын. Оқушылар қай кейіпкерлердің қашан, қай жерде айтқанын табады.

Әй, анау кім ,ей?

(Садықтың Аянды  ең алғаш атыспақ ойнап жүргенде көрген кезі)

Барлық әріптерді неге тезірек үйретпейді екен?

(Аянның мектепке барып жүргендегі сөзі)

Үйбай, бетім –ай, бұ дүбірлеген не десем, мыналар екен ғой

 (Бапайдың кемпірінің  ертегі тыңдап отырған балаларға айтқан сөзі)

Тұра ғ ой. Мына  жарты күрешкідегі сүтті Аянға апарып берейін (Есікбайдың анасы, Аянды Тұражан сабап тастағанда сүт апарып беретін кезі)

Иә, неге келдіңдер , балалар?     

(Аян аяғын салдыруға барған дағы Асылдбек шалдың айтқан сөзі)

 Әй, жетпегірлер , тұрыңдар!

(Тұражанның жер жырту науқанындағы балаларға көрсеткен қорлығы)

 

 

 

         Портреті

         Мінездеме

         Аянның суретін салу

 

 

 

 

Бейнебаян

Интертактивті  тақтада  соғыс кезіндегі , қазіргі уақыттағы жетім балалардың суреттері мен бейнебаян көрсетіледі

 

 

 

 

Бейнебаян бойынша  ой –пікірлерін білдіру

                                          О

 

                           

 

                            М                     Х

Мұғалім сұрақ қояды.

Оқушы жауап береді

Хатшы-жазбаша жауабын оқиды.

 

         Аянның жетім қалу себебі неде?

         Қазіргі өмірдегі балалардың жетім қалуына кімдер кінәлі?

         Жетім балаларға  не жетіспейді?

         Оларды шетел азаматтарына асырап алуға беру дұрыс па?

         Осы оқиғаны,Аян бейнесін жеткізуші кім деп ойлайсыңдар?

-Әрине, автор.

 

 

 

 

 

     

Шындығында да бұл күнде Аян қайда екен? Тірі ме екен? Ондай бала тірі болуы тиіс. Мұндай бала лдына нендей мақсат қойса да жетеді. Ал тірі болса, Жусанды төбеге бір оралмауы қалай?!

       Жусанның ісін сағынбауы мүмкін емес қой.

Әңгімені өз ойыңша жалғастыр

Аян бұл күнде қайда болуы мүмкін? Шындығында не болды деп ойлайсың?

 

 

Әңгіменің «Жусан иісі» деп аталу себебі неде?              Жусан иісі аталу себебі  Жусан шөптің атауы.

 

Жеңіс Ысқақаованың орындауындағы әнді тыңдай отырып Жусан шөбінің иісін иіскеу  иісін сезіндіру Қандай көңіл –күйде отырсыздар ?Не сезіндіңіздер?                                                                   

                      Сағыныш-дән сарғайып сабағында.

                      Дауыл соқса, құмына жуынғым кеп,

Құйын болам, дауылдай соғамын деп.

                          Жусан көрсем жапырып жата кетем,

 

 

 

         Аян ертегісін “Баяғыда бір жетім бала болыпты”  жалғастырып көріңдер.

 

 

 

«Сенің бағаң...»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "С.Мұратбеков "Жусан иісі""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель ремонтной службы

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
