План
Теме: "Ушем
мутан кыдежан ойлончо-влак".
Тип:
у шинчымашым налме урок.
Цель:
ушем мутан кыдежан ойлончо-влак
нерген шинчымашым налмаш.
Задаче-влак:
·
кыдежан ойлончо нерген ушештараш;
·
правил почеш пуымо чыла ушем мутым
кучылт мошташ да ушем мутан кыдежан ойлончо-влакым чонаш туныкташ;
·
сурет дене паша ыштыме навыкым да
йоча-влакын мут поянлыкыштым вияндаш.
Кучылтшаш материал: схеме-картычке-влак,
марий йылме дене дидактический материал, сурет-влак.
Урок
эртарыме радам.
I.
Орг. момент.
-Поро кече!
Шичса.
II.
Пашалан кумыландымаш.
- Йоча-влак, таче ме тендан дене
ончылныда кийыше сурет почеш эн ондак тыглай ойлончым, вара кыдежан ойлончым
чонена.
Мутлан: 1. Мыйын ончылнем шошо нерген
сурет кия.
2. Мыланем туныктышо
суретым ямдылен, ынде мый кыдежан ойлончым чонышаш улам.
III.
У темым лукмаш, цель ден задачым шындымаш.
- Йоча-влак,
кузе те шонеда, кыдежан ойлончысо тыглай ойлончо-влак запятой дене веле ойыралт
кертыт мо?
- Айста чонымо кыдежан
ойлончыда-влакым ушем мут-влак полшымо дене ушен ончена.
Мутлан: 1. Туныктышо мыланем суретым
ямдылен, мый кыдежан ойлончым ыштышаш улам. ( да, а, но, гын, гынат, манын…)
- Тугеже таче ме мо нерген ойлаш
туналына? Ушем мут дене кылдалтше кыдежан ойлончо-влак нерген. Мом таче
урокышто ыштышаш туналына?
IV.
У темым тунеммаш.
1. Туныктышын
умылтарымыже.
- Йоча-влак, кодшо урокышто ме тендан
дене кыдежан ойлончо нерген пален нална, тыгак тыглай ден кыдежан ойлончым
ойырен мошташ тунемна. А таче урокышто кыдежан ойлончысо тыглай ойлончо-влакын
кылдалтме йоныштым ончал лектына да схеме почеш кыдежан ойлончым чонаш
тунемына.
Кыдежан ойлончо коргысо тыглай
ойлончо-влак а, но, да ,гын, гынат. манын
ушем мут-влак дене кылдалт кертыт. Тыгодым запятой а, но, да
ушем мут-влак ончылан, гын, гынат, манын ушем мут-влак
почеш шындалтеш.
А кажне кыдежан ойлончысо тыглай
ойлончым квадратыш налына да ончыктена: мынярымше тудо ойлончо.
2. Йоча-влакын
правилым лудмышт.
V.
Шинчымашым пенгыдемдымаш.
1) 180-ше паша (схемым ыштымаш);
2)181-ше паша (устно, тыглай ойлончо-влакым ушем мут-влак полшымо дене ушен,
кыдежаным чонымаш;
ФИЗКУЛЬТМИНУТКО
3) схеме почеш кыдежан ойлончым чонаш:
1. --------- ~~~~~~~~ _________ =======
, да _______ ======== .
2. _______ -.-.-.-.-. ===== , ---------
======.
3._______ ====== гынат, _________
-.-.-.-.-.-. ========.
VI. Рефлексий.
- Йоча-влак, таче урок келшыш?
- Мо утларак келшыш?
- А могай паша нелын чучо?
- Кузе те шонеда, тиде нелылык гыч
коранаш манын, ме монгышто мом ыштышаш улына?
- Чын, таче да кодшо уроклаште
тунемме материалым лудшаш, ушештарышаш улына.
VII.
Монгысо паша. 185-ше паша. Пуымо план почеш «Поро
эр, шочмо ялем!» луман сочиненийым возен толаш. Возымо пашаште тыглай да
кыдежан ойлончо-влакым кучылташ.