Инфоурок Литература Рабочие программыСызықша

Сызықша

Скачать материал

Турғынбаева Айман

  ОҚО, Мақтарал ауданы, Игілік ауылы

«Т. Аубакиров атындағы жалпы орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың  тақырыбы

Бастауыштан кейін қойылатын сызықша

 

Сілтеме

Қазақ тілі 9-сынып оқулығы, жаттығулар жинағы;

Мұғалімге арналған нұсқаулық;

 

Жалпы  мақсаты

Сөйлем ішіндегі қойылатын сызықшаның түрлі  сипатын ажыратуға үйрету, жасалу жолдарын және ерекшеліктерін меңгерту. Сабаұ барысында оқушыларды сауатты көркем жазуға дағдыландыру.

 

Күтілетін  нәтижелер

Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-біріне үлгі алады, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға  үйренеді, мысалдар келтіре алады, сызықшаның  қойылатын орнын ажырата алады.

 

Қолданылатын  әдістер

Білім беруде АКТ-ны пайдалану, «Жоба қорғау технологиясы», ойтолғаныс, РАФТ стратегиясы, БЛУМ таксономиясы, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймы.Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша бағалау, көшбасшы.

 

Керекті  жабдықтар

Итербелсенді  тақта , оқулық , сызба  кестелер,  плакат,  маркер,      стикер т.б.

 

Сабақ  барысы

Сабақ  кезеңдері

Мұғалімнің  іс-әрекеті

Оқушының  әрекеті

 

   Кіріспе

1.Ұйымдастыру  кезеңі:

Топқа  бөлу

Сыныптың оқушыларын «Бағдаршам» әдісі бойынша  топқа  бөлу.Сабаққа қатыспаған  оқушыларды белгілеу.

 

 

 

Психологиялық  ахуал  тығызу

«Шаттық  шеңбері»

Олай  болса  біз  бүгінгі  сабағымызда  көп  нәрсені  үйренеміз.

 

                                                                                 

2. Өткен  сабақты  қайталау.

«Алма  теру»  әдісі   бойынша  үй  тапсырмасын  қайталау.

 

 

«Кім жылдам»   стратегиясы

Тест  сүрақтары  арқылы  үй  тапсырмасын  пысықтаймын.

 

Бағдаршамның  жасыл,

сары, қызыл  түстері арқылы 3 топқа  бөлінеді.

 

 

 

Оқушылар  шеңберге  тұрып,  бір-біріне тілке-

терін  арнайды.

 

 

 

 

 

 

 

Берілген сұрақтарға әрбір оқушы жеке-жеке жауап береді. Топ басшылары үй тапсырмасы  бойынша сұрақтарға  дұрыс  жауап берген оқушыны бағалайды.

 

 

 

Әр топ тест парақшаларын алып, сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар жұппен бір-бірін жауап парағы арқылы тексеріп бағалайды.

Тұсаукесер

 

      «Кім  шапшаң» ойыны.

Сөзжұмбақ  шешу. Сызықша сөзі құралады.

 

Сөзжұмбақты шеше отырып, сызықша сөзін табады және бүгінгі  тақырыпты анықтайды.

  Негізгі  бөлім

            Білу

Интербелсенді тақтадағы сызба кестені пайдалана отырып , бастауыштан кейін қойылатын сызықшаның  ережесін мысалдар келтіре отырып түсіндіремін.

 

 

 

 

  Түсіну

Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.

 

«Сен  қалай  ойлайсың?»

Оқулықпен  жұмыс:

Жаңа тақырыпқа  қатысты 171-жаттығудағы  мәтінді бөліктерге бөліп үш топқа тарату. Ең алдымен оқушыларға бұл әдістің ережесін түсіндіру. Жаңа сыбақты игерту әрекеттерін тапсырма-лармен қамтиды.

Оқушылар171жаттығу.

Мәтіндегі сызықшаның қойылу себебін талдап түсіндіреді.

 Сергіту  сәті

«Мен  саған  сенемін»

Өйткені  сен...

Оқушылар берілген тапсырмадан  тыныс белгілерді  табады.

Қолдану

Мақсаты: Алған теориялық  білімдерін практикада қолдана білу.

 

ЭО-пен жұмыс: «Кім тапқыр"

Тапсырмадағы берілген  сөйлемдердің тыныс белгілерін тауып, талдау.

 

 

 

Оқушылар тапсырманы орындайды, сөйлемдерге талдау  жүргізеді.

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

Мақсаты:Оқушылардың  ой-өрісін, ойлау қабілетін жетілдіру.

 

Ойтолғаныс кезеңі.

«Ойлан, бірік, бөліс» тренигі.

Шығармашылық  тапсырманың  орындалу  бағытын  түсіндіріп, соған  сәйкес  флипчарттар  таратамын.

 

 

 

1 топ-Әңгіме  құрастыру.

2топ-Бес  жолды  өлең шығару.

3 топ-Постер  құрау.

 

 

 

 

 

 

 

Жинақтау

Мақсаты: Оқушылардың  салыстыру  және  ажырата   алуын  қадағалау.

«Ыстық  орындық.» тренигі.

Оқушылардың  алған білімдерін жинақтау мақсатында сұрақтар қойылады.

Әр топтан бір оқушыдан шығады.  Әр оқушы жеке-жеке шығып сұрақтар қояды.

 

 Қорытынды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс:

Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?

 

Рефлексия

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

«Шын толқыған сәттерде» тақырыбында өздерің қуанышқа кенелген кезеңді еске тұсырып шағын әңгіме құрап келу.

Оқушылар  даптерлері  мен  күнделіктеріне  жазып алады.

     Бағалау

Мүғалім  қорытынды  бағаны  өзі  қояды.

Оқушылар  бағалау критерилер  арқылы  топтағы көршілестерін бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сызықша"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Страховой брокер

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Турғынбаева АйманОҚО, Мақтарал ауданы, Игілік ауылы«Т. Аубакиров атындағы жалпы орта мектебі» КММҚысқа мерзімді жоспар Сабақтың тақырыбы Бастауыштан кейін қойылатын сызықша Сілтеме Қазақ тілі 9-сынып оқулығы, жаттығулар жинағы;Мұғалімге арналған нұсқаулық; Жалпы мақсаты Сөйлем ішіндегі қойылатын сызықшаның түрлі сипатын ажыратуға үйрету, жасалу жолдарын және ерекшеліктерін меңгерту. Сабаұ барысында оқушыларды сауатты көркем жазуға дағдыландыру. Күтілетін нәтижелер Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-біріне үлгі алады, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді, мысалдар келтіре алады, сызықшаның қойылатын орнын ажырата алады. Қолданылатын әдістер Білім беруде АКТ-ны пайдалану, «Жоба қорғау технологиясы», ойтолғаныс, РАФТ стратегиясы, БЛУМ таксономиясы, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймы.Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша бағалау, көшбасшы. Керекті жабдықтар Итербелсенді тақта , оқулық , сызба кестелер, плакат, маркер, стикер т.б. Сабақ барысы Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының әрекеті Кіріспе 1.Ұйымдастыру кезеңі:Топқа бөлуСыныптың оқушыларын «Бағдаршам» әдісі бойынша топқа бөлу.Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу.Психологиялық ахуал тығызу«Шаттық шеңбері»Олай болса біз бүгінгі сабағымызда көп нәрсені үйренеміз. 2. Өткен сабақты қайталау.«Алма теру» әдісі бойынша үй тапсырмасын қайталау. «Кім жылдам» стратегиясыТест сүрақтары арқылы үй тапсырмасын пысықтаймын. Бағдаршамның жасыл,сары, қызыл түстері арқылы 3 топқа бөлінеді.Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне тілке-терін арнайды.Берілген сұрақтарға әрбір оқушы жеке-жеке жауап береді. Топ басшылары үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыны бағалайды.Әр топ тест парақшаларын алып, сұрақтарға жауап береді.Оқушылар жұппен бір-бірін жауап парағы арқылы тексеріп бағалайды. Тұсаукесер «Кім шапшаң» ойыны.Сөзжұмбақ шешу. Сызықша сөзі құралады. Сөзжұмбақты шеше отырып, сызықша сөзін табады және бүгінгі тақырыпты анықтайды. Негізгі бөлім Білу Интербелсенді тақтадағы сызба кестені пайдалана отырып , бастауыштан кейін қойылатын сызықшаның ережесін мысалдар келтіре отырып түсіндіремін. Түсіну Мақсаты:Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуін қадағалау.«Сен қалай ойлайсың?»Оқулықпен жұмыс:Жаңа тақырыпқа қатысты 171-жаттығудағы мәтінді бөліктерге бөліп үш топқа тарату. Ең алдымен оқушыларға бұл әдістің ережесін түсіндіру. Жаңа сыбақты игерту әрекеттерін тапсырма-лармен қамтиды. Оқушылар171жаттығу.Мәтіндегі сызықшаның қойылу себебін талдап түсіндіреді. Сергіту сәті «Мен саған сенемін»Өйткені сен... Оқушылар берілген тапсырмадан тыныс белгілерді табады. Қолдану Мақсаты: Алған теориялық білімдерін практикада қолдана білу.ЭО-пен жұмыс: «Кім тапқыр"Тапсырмадағы берілген сөйлемдердің тыныс белгілерін тауып, талдау. Оқушылар тапсырманы орындайды, сөйлемдерге талдау жүргізеді. Талдау Мақсаты:Оқушылардың ой-өрісін, ойлау қабілетін жетілдіру.Ойтолғаныс кезеңі.«Ойлан, бірік, бөліс» тренигі.Шығармашылық тапсырманың орындалу бағытын түсіндіріп, соған сәйкес флипчарттар таратамын. 1 топ-Әңгіме құрастыру.2топ-Бес жолды өлең шығару.3 топ-Постер құрау. Жинақтау Мақсаты: Оқушылардың салыстыру және ажырата алуын қадағалау.«Ыстық орындық.» тренигі.Оқушылардың алған білімдерін жинақтау мақсатында сұрақтар қойылады. Әр топтан бір оқушыдан шығады. Әр оқушы жеке-жеке шығып сұрақтар қояды. Қорытынды Кері байланыс: Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?Рефлексия Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі. Үйге тапсырма «Шын толқыған сәттерде» тақырыбында өздерің қуанышқа кенелген кезеңді еске тұсырып шағын әңгіме құрап келу. Оқушылар даптерлері мен күнделіктеріне жазып алады. Бағалау Мүғалім қорытынды бағаны өзі қояды. Оқушылар бағалау критерилер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды.

Скачать материал
