Ақмола облысы,Аршалы
ауданы
Тургенев орта мектебі
қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі
Оспанова Кулбаршин Камзеқызы
Сынып :1
Сабақтың тақырыбы: Жемістер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды жеміс түрлерімен таныстыра отырып, фонетикалық тұрғыдан
білімдерін толықтыру, мысалдармен бекіту.
Дамытушылық: 1) ойлау, есте сақтау, есту мен көру қабілеттерін
дамыту
2) сөздік және ауызекі сөйлеу дағдыларын
байыту
3) пәнге деген қызығушылықтарын арттыру
Тәрбиелік: Салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу
Коррекциялық: ауызекі сөйлеу кезінде тіл кемістігін түзету
қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс
айтылуын қадағалау
Сабақтың типі: жаңа тақырыпты меңгерту
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: Табиғаттану
Сабақтың амал-тәсілдері: 1) баяндау
2) сұрақ-жауап
3) қайталау
4) түсіндірме
5) аударма
6) пысықтау
Сабақтың көрнекі құралдары: 1) жемістердің муляжі
2) себеттер
макеті
3)
сусындардың суреті
4)
тапсырмалар тізбегі
Сабақтың оқу құралдары: 1)Дыбыс күшейткіш аппараттары
2)Экран
3)Тірек кестелері
4)«Ө» дыбысына
фонетикалық жаттығу сызбасы Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Сыныппен сәлемдесу
- Сыныпты кезекші арқылы түгендеу (экран арқылы)
- Дыбыс күшейткіш аппараттары тексеріледі (сұрақ-жауап арқылы)
- Андрей, қазір жылдың қай мезгілі?
- Мөлдір, жыл мезгілдерін ата
- Ира, ай аттарын ата
- Вадим, апта күндерін ата
ІІ. Фонетикалық жаттығу: Кезекші дыбыс «Ө» дыбысы
Мақсаты:
ауызекі сөйлеу кезінде қазақ тіліне тән «ө» дыбысын дұрыс, таза айтылуын
қадағалау
Пысықтау сұрақтары: (тірек кестелері)
-
Біз не істейміз ?
-
Біз оқимыз
БӨ-МӨ-КӨ-КӨЗ (глаза)
ӨК-ӨТ-ӨР-ӨРТ (огонь)
Оқыту түрі: топпен
жұппен
тізбектеп
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау: «Сусындар»
Сусындардың суретін пайдалана отырып, сусындардың қазақша атауларын
сұрау. Сусындар атауларын қолданып, ауызша сөйлемдер құру.
ІV. Жалаңаш құлаққа жаттығу:
Қолданатын сөздер : айран, сүт, қатық, шұбат, қымыз, шай, шырын
Мақсаты: нашар еститін оқушының есту дәрежесін анықтау, есту қабілетін
қалыптастыру мақсатында құлақты жаттықтыру.
V. Жаңа тақырыпты меңгерту: «Жемістер»
Меңгерілетін сөздер: Алма-яблоко
Алмұрт-груша
Шие-вишня
Жүзім-виноград
Өрік-слива
Дәмді-вкусный
Тәтті-сладкий
Қызыл-красный
Сары- желтый
Меңгерілетін сөздермен жүргізілетін жұмыс түрлері:
Оқыту түрі:
1) Мұғалім дауыстап оқиды
2) Оқушылар топпен оқиды
3) Оқушылар жұппен оқиды
4) Оқушылар тізбектеп оқиды
5) Жемістердің суретімен танысып, қазақша атауларын қайталайды
Пысықтау сұрақтары: (тірек кестелері)
-
Біз не істедік ?
-
Біз жаңа сөздермен
таныстық
Фонетикалық тапсырмалар:
1)
Жаңа сөздерді жуан және
жіңішке сөздерге бөлу
2)
Аталған сөздерді буынға
бөліп айту, неше буыннан тұратынын анықтау
Меңгерген сөздерді пысықтау үшін «Не артық ?» ойынын жүргіземін.
Мақсаты: нашар еститін оқушылардың есте сақтау, ойлау, есту мен көру
қабілеттерін дамыту.
Алмұрт
Дәптер Қызыл
Шие
Өрік Дәмді
Қалам
Алма Тақта
Жүзім
Алмұрт Тәтті
Тақтамен жұмыс:
№1 тапсырма: Сөйлемді жалғастыр, орыс тіліне аудар.
-
Мынау не ?
-
Мынау алмұрт
-
Алмұрт қандай ?
-
Алмұрт ............
Пысықтау сұрақтары: (тірек кестелері)
-
Біз не істедік ?
-
Біз тақтаға сөйлемдер
жаздық. аудардық.
№2 тапсырма: Көп нүктенің орнына тиісті дыбысты қойып жаз.
Алм...рт, өр...к, ж.....зім, ш...е, а...ма, қ....зыл, д...мді, т...тті,
сар..
Тақырыпты бекіту: «Базарда» атты ойынын жүргізу
Мақсаты:
Меңгерген сөздермен сөйлемдер құрай білу, ауызекі сөйлеу мен тілдік қорларын
байыту.
Сатып алушы: Мынау не ?
Сатушы:
Мынау-алма
Сатып алушы: Мынау қандай алма?
Сатушы:
Мынау- дәмді алма
Сатып алушы: Мынау қандай шие?
Сатушы:
Мынау- тәтті шие
Сабақты бекіту:
1)
Біз қандай жеміс атауларын
білдік?
2)
Жемістерді атап, орыс
тілііне аударып, себетке салыңдар
VІ.Үй тапсырмасын беру: Сөздіктерді жаттау, жемістерге байланысты екі сөйлем
құру, жемістерге қатысты жұмбақ жаттау
VІ І. Білімдерін бағалау