Сынып
|
Панорамалық сабақ 7 «а» сыныбы
|
Сабақтың тақырыбы
|
Векторлық
және растрлық графиктерді құру және өңдеу бойынша программалары
|
Сілтеме
|
Информатика
7-сынып, Н.Ермеков, Н.Стифутина, күнтізбелік жоспар.
|
Жалпы мақсаты
|
Оқушыларға
векторлық және растрлық графиктерді құру және өңдеу бойынша программаларды
көрсетіп, бағыт - бағдар беру. Өз бетімен қорытынды шығарып, ойларын ашық
айту және ойлау қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру,
есте сақтау, тапқырлық қабілеттерін дамыту.
|
Міндеттер
|
-
Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру ;
-
Жаңа тақырыпты оқушылардың білімдерін пайдалана отырып жеткізу ;
-
Векторлық және растрлық графиканың артықшылықтарымен кемшіліктерін білу.
|
Мұғалім үшін оқу нәтижелері
|
-
Оқушылардың бірін-бірі сынау арқылы толықтырып, тақырыпты пысықтау ;
-
Берілген тапсырмаларды , топта орындауға үйрету;
-Оқушылардың
өзін және бірін-бірі бағалауға дағдыландыру;
|
Сабақ түрі, әдіс-тәсілдері
|
Аралас
сабақ.Топпен жұмыс, Блум таксмономиясы, сұрақ-жауап, сыни тұрғыдан ойлау
технологиясының «БББ» кестесі, «Екі жұлдыз, бір тілек», талдау,
қорыту, формативті бағалау;
|
Сабақтың типі:
|
жаңа
сабақты меңгеру
|
Сабақта қолданыла
тын модульдер:
|
Оқыту
мен оқытудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлау, бағалау, АКТ, дарынды, жас
ерекшеліктері, көшбасшылық.
|
Сабақтың көрнекілігі
|
Электрондық
оқулық, интербелсенді тақтада флипчарт, топтарға арналған тапсырма
парақтары, бағалау парағы.
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар
компьютермен жұмыс жасау. Топпен жұмыс жасай отырып, бірлесіп білім алады.
|
|
Сабақтың барысы:
|
Ұйымдастыру кезеңі
1 минут
|
Сәлемдесу/ Жоқ
оқушыларды мұғалімге ескертеді/, коллаборативтік ортаны құру/ бір сөзден тұратын тілек айтады/ .Смайликтер
бойынша 3 топқа бөлу / Әр түрлі графикалық суреттер
бойынша топтастырады/, топ ережелерін сақтау, топта топ басшысын,
бақылаушыны, уақытты қадағалаушыны сайлап алу/
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Миға шабуыл 1 минут
1. Компьютерлік графика дегеніміз не?
2.Компьютерлік графиканың неше саласы бар?
3..Компьютерлік
графика қандай салаларға бөлінеді?
|
Жауап
береді
|
Білу - 3 минут
Жаңа
тақырыпты игеруге көмектесу. Интерактивті тақтамен флипчарт көрсету.
|
Анаграмманы
шешу. Сабақтың тақырыбын болжайды және мұғаліммен бірлесе отырып
сабақтың мақсатын анықтайды.
В
|
П
|
Л
|
Ь
|
А
|
Д
|
Ж
|
Е
|
И
|
Е
|
Ч
|
К
|
Н
|
Т
|
К
|
К
|
С
|
О
|
Р
|
Е
|
Ү
|
Т
|
А
|
П
|
Т
|
Е
|
Г
|
С
|
О
|
Й
|
Н
|
Н
|
Н
|
Т
|
А
|
Р
|
А
|
Т
|
Ы
|
О
|
Ф
|
Л
|
Р
|
С
|
О
|
Й
|
Т
|
О
|
У
|
Б
|
Т
|
Р
|
Ф
|
О
|
Р
|
М
|
|
ТҮСІНУ - 15 мин
ЭО-3 мин.
Джигсо әдісі -9 мин.
Қорғау-3 мин.
Тақырыпты
оқушылар өздері меңгеруіне мүмкіншілік беру, электрондық оқулықты
қолдана отырып.
Растрлық кескін дегеніміз – түрлі түсті нүктелердің
(пиксельдердің) жиынтығы. Олардың саны бейненің өлшемі мен шешімі арқылы
анықталады.
Өңдеу
редакторлары: AdobePhotoshop, CorelPhотоВекторлық
кескіндер, бұл - сызық, доға, шеңбер және тікбұрыш сияқты геометриялық
объектілер жинағынан тұратын кескіндер. Бұл жерде вектор дегеніміз - осы
объектілерді сипаттайтын мәліметтер жиынтығы. СorelDRAW, Adobeillustrator
секілді векторлық графикалық редакторларда жасалады.
Фракталды графиканың жасалу әдісі сурет салуғанемесе
безендіруге емес,програмалауға негізделеді. Егер растрлық графикада растр
(пиксель), ал векторлық графикада сызық базалық элемент болып табылса,
фракталдық графикада математикалық формуланың өзі базалық элемент болып
табылады, бұл компьютердің жадында ешқандай объект сақталмайды, кескін тек
қана теңдік бойынша салынады деген сөз .
|
Әр
оқушы өз бетінше тақырыпты дәптерге жазады, тыңдайды, оқып түсінеді,
жұпта талдайды, топта талдайды.Тапсырма топтарға/растрлық, векторлық және
фракталдық/ графиканы сипаттау.
Сыни
тұрғыдан ойлау арқылы берілген тапсырманы постерге түсіреді және қорғайды.
|
ҚОЛДАНУ – 15 мин
Дарындылық,
жас ерекшеліктеріне сай деңгейлік тапсырмалар
|
Тапсырмаларды
ДК орындау оқулықтан 151 бет:
А
деңгейі а,ә- «3»
В
деңгейі б,в – «4»
С
деңгейі г,д – «5»
|
ТАЛДАУ – 5 мин
Сыни
ойлауын дамыту.
|
Сұрақ: «Компьютерлік
графика» /талдау/
Графика
|
Растрлық
|
Векторлық
|
Фракталдық
|
|
|
+
|
|
|
|
|
+
|
|
|
+
|
|
|
+
|
|
|
|
|
|
+
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
ЖИНАҚТАУ- 2 мин
БББ
кестесін тарату
білемін
|
білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
|
Оқушылар
кестені толтырады
|
Бағалау 2 минут
Бағалау
критериялары
•
Өз бетімен білім алуы
•
Дербес компьютерде жұмыс жасауы
•
Топпен жұмыс жасауы
•
Информатикалық білімі
|
Топ бағалаушылары топ мүшелерін бағалайды.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Қорытынды
баға шығару
|
Бағалау
парағы бойынша бағалау.
|
Үйге тапсырма беру / 1минут/
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Үйге:
Синквейн жазып келу
|
Үй
тапсырмасын күнделікке жазып алу.
|
Рефлексия
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Стикерлер
тарату
|
Оқушылар
стикерлерге «Екі жұлдыз, бір тілек» жазып жапсырады.
|
|
|
|
|