пәні
|
Дүниетану
|
2 «б»
сыныбы
|
10.02.2015
жыл
|
|
Тақырыбы
|
Өсімдіктің
өсіп-өнуі үшін не қажет?
|
Мақсаты
|
1.Оқушылардың
өсімдіктердің өсіп-өнуі туралы түсініктерін кеңейту.
2. Өсімдіктер тіршілігімен танысу арқылы дүниетанымдары мен ой-өрістерін
кеңейту.
3. Өсімдіктерді қорғап, аялауға тәрбиелеу.
|
Күтілетін
нәтиже
|
1. Өсімдіктердің өсіп-өнуі туралы мәлімет бере
алады.
2. Өз ойын еркін жеткізіп, пікірін қорғай алады.
3.Жұппен,
топпенжұмысжасайбіледі.
|
Түйінді
идеялар
|
Күнделікті
өмірмен байланыстыру, өсімдіктің өсіп-өнуі туралы өз пікірлерін дәлелдеу.
|
Сабақтың
формасы
|
топтық жұмыс,жұппен жұмыс,жеке жұмыс
|
Сабақтың
әдісі
|
миға шабуыл
|
Ойлау
деңгейі (Б.Блум бойынша)
|
мақсаты
|
Түрткі
( тапсырма, сұрақ, ресурс)
|
нәтиже
|
бағалау
|
мұғалімнің іс-әрекеті
|
оқушының іс-әрекеті
|
Білу
|
Топқа тең бөлу. Өсімдік туралы білетіндерін еске
түсірту.
|
Гүл өсірсең терлеп,
Оның аты – еңбек.
Кесте тіксең зерлеп,
Оның аты –еңбек.
Қиындықтың бәрін
Еңбек қана жеңбек. Жуан,жіңішке
сұрақтар,
Интерактивті
тақта
1-топ:«Тамыр»
тобы
2-топ:
«Сабақ» тобы
3-топ:«Жапырақ»
тобы
4-топ:«Гүл»тобы
|
Жуан, жіңішке сұрақтарға жауап бере отырып өткен
сабақты алған білімдерін еске түсіреді
|
Жуан,жіңішке сұрақтарды фармативті бағалау
|
Топқа бөледі.
Өсімдіктер туралы не білетіндіктерін білу үшін
жуан,жіңішке сұрақтар қою
|
Оқушыларсуреттерді
суыру арқылы топқа бөлінеді
Ойланады, сұрақтарға жауап береді.
|
Түсіну
|
Бөлме
өсімдіктері тақырыбын түсінгендерін сұрау
|
«Миға шабуыл»
-Өсімдік деген не?
-Өсімдіктердің қандай топтарын білесің?
-Өсімдіктердің қандай пайдасы бар?
-Бөлме өсімдіктерінің қандай түрі бар?
|
Өткен сабақта алған білімдерін еске түсіреді.
|
Мәтінді түсінуі
Түсінбеді-0
Жартылай түсінді-1
Толық түсінді-2
|
Өз
беттерінше оқып, жұп адамдар бір-біріне түсіндіреді. талдау жұмысы беріледі
|
Әр
топтан бір оқушы шығып үй тапсырмасын
|
Қолдану
|
Мәтінді
өз беттерінше оқып түсініп, талдауын бақылау
|
Оқулық, дәптер. Бейнефильм көрсету арқылы өсімдікке
не қажет екенін айтады.
|
Мәтінді
іштей оқиды,түсінгендерін жұппен, топпен талдай алады.
|
Кескін картамен жұмыс істеуі:
Жұмыс істей алмады-1
Жартылай жұмыстанды-2
Толық жұмыс істей алды-3
|
Мәтінді іштей оқиды, түсінгендерін
жұппен, топпен талдай алады.
|
Мәтінді іштей оқып шығады,түсінгендерін
жұппен, топпен талдайды.
|
Талдау
|
Оқушыларға алдарында жатқан
материалдарды қолдана отырып, өздеріне берілген тапсырмалар туралы мәлімет
алады.Топпен жұмыс жасата отырып оқушылардың сөздік қорларын дамыту.
|
Флипчарт
Маркер
газет,журнал,
кітаптар,
фотосуреттер
Топпен жұмыс.
1-топқа-
Өсімдіктердің қандай пайдасы бар?
2-топқа –
Өсімдік өсіп-өнуі үшін не қажет?
3-топқа-
Өсімдік құрамындағы дәрумендердің адам өміріне пайдасы.
4-топқа-
Қазақстандағы дәрілік өсімдіктер.
Сергіту сәті
Отырайық
жүрелеп,
Гүлді
үзіп алайық.
Орнымыздан
түрегеп,
Басқа
гүлге барайық.
|
Постерді толтырту кезінде қосымша ізденген
матеиалдары арқылы қосымша мәлімет алады.
Есіңе сақта!
Өсімдіктердің жасыл түсі біздің көңіл-күйімізді
жақсартады, жалықтырмайды. Шаршаған кезде демалу үшін ағашқа бірнеше минут
қарау керек. Жасыл бөлме өсімдіктері ойды жинақтап, тыныш жұмыс істеуге
көмектеседі. Сондықтан өсімдіктерді көбейту керек.
|
Постермен жұмыс істеуі:
Жұмыс істей алмады-1
Жартылай жұмыстанды-2
Толық жұмыс істей алды-3
|
Постерменжұмыс жасау тапсырылды.
-Бүгінгі сабақтан не үйрендік?
1. Өсімдік деген не? (тірі ағза)
2. тамыр деген не? (өсімдіктің жер асты бөлігі)
3. Тамыр өсімдікке не береді? (қорек)
4. өсімдікке сабақ неге керек? (Көтеріп ұстап
тұрады)
5. Шіріндісі көп зат (топырақ)
6. Оттегі дегеніміз не?
( Тыныс алу, ауаның құрамындағы қоректік зат)
|
Оқушыларға
алдарында жатқан материалдарды қолдана отырып, өздеріне берілген тақырыпқа байланысты
постер толтырады. Қорғайды. Берілген сұрақтарға жауап береді.
|
Жинақтау
|
Жұмыстарын қорғату. Мәтін бойынша сұрақтар қою.Дәптермен
жұмыс жасай отырып жеке жұмыс жасату
Дарындылықты анықтау
|
Интерактивті
тақта
Әр топ оздерінің жұмыстарын ортаға шығып қорғайды.
|
Оқулықтан бөлек мәліметтер алады.
|
Жұмыстарын қорғауы:
Жұмыс істей алмады-1
Жартылай жұмыстанды-2
Толық жұмыс істей алды-3
|
Дәптерде толтырғандарын интерактивті тақтада
тексертеді
|
Жұмыстарын
қорғайды, талқылайды, басқа топты тыңдайды, сұрақ қояды.
Ойланады,ізденеді, жазады
|
Бағалау
|
Әрбір оқушының бүгінгі сабақты қалай
меңгергендіктерін анықтау барысында бөлінгенде алынған қағаздарына екі
жұлдыз, бір тілек жазады.
|
Бағалау парағы
|
Өсімдіктің өсіп-өнуі үшін не қажеттігі көбірек
біледі.
|
Әр топтың бағалаушыларын тыңдау
|
Бүгінгі
сабақты қалай түсінгендерін білу мақсатында интервью алу арқылы сұрақтар қою
тапсырады
|
Қорғаушы
қорғап болған соң сол топтың мүшесі басқа топ мүшелерінен интервию алады.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|