Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының білім бөлімі
ММ «№19 жалпы орта білім беретін мектептің» КММ
бастауыш сынып мұғалімі
Мусина Гульдерай Кайргелдиновна
Түсінік хат
Мұғалім
сөзі
Өнер – әсемдіктің ең жоғарғы түрі, өйткені ол
табиғаттың әсемдігін де, адам еңбегімен жасалған заттардың әсемдігінде, сол
адамның ұлылығы мен сұлулығын да, оның ой-арманын да өз бойына жинақтап,
жан-жақты бейнелей алады.
Технология пәні бойынша білім сапасының
деңгейін жоғарылату мақсатында «Шебер қол» үйірмесі ұйымдастырылды.
Оқушының білімін тереңдетуде,
шығармашылық қабілетін дамытуда, еңбекке қызығушылығы мен ой-өрісін кеңейтуде
және эстетикалық талғам деңгейін жоғарылату мақсатында – «Шебер қол»
үйірмесінің орны ерекше. Бұл бағдарлама оқушының оқу процесінде алған білімін үйірмеде
қолданып, сәндік-қолданбалы өнердің қыр-сырымен сусындап, халық шеберлерінің
ғасырлар бойы жалғасып келе жатқан керемет шығармаларымен таныса отырып,
шеберлікке, еңбексүйгіштікке шыңдалуына мүмкіндік береді.3сыныптар арасында
сусымалы заттармен сурет салуда, ашық сабақтың бір көрінісін ұсынып отырмын.
Құммен сурет салу – өте
қызықты, сонымен қатар пайдалы өнер. Сурет салудың басқа да түрлері секілді,
аталмыш өнер адамның қиялын, кеңістікті қабылдауын, есте сақтау қабілетін
дамытып, әсіресе балалардың дұрыс жетілуіне, саусақтарының епті болуына
әсерін тигізеді.Құм терапиясы — ол адамның ойлау қабілетін дамытады, зейінін
арттырады. Сонымен қатар, адамның жүйке жүйесін тыныштандыруға пайдасы зор.
Жалпы әйнек бетіне сурет салуда құмнан өзге жарма, кофе, тұз сияқты басқа да
ұсақ заттарды қолдануға болады. Саусақпен өріліп, құмның көмегімен бейнеленген
бұл туындылар балаларды өте қызықтырады.
Балалардың
қиялын, көрнекі – бейнелік ойлауын, сөздік – логикалық ойлауын, көрнекі іс-әрекеттік
ойлауын, қолдарының ұсақ моторикасын дамыту, зейін қабілеттерін
қалыптастыру , шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауды
дамыту. Баланың ішкі сезім бағыттарының өздігімен жүзеге асуы. Өзіне деген
сенімін арттырып, өз құндылығын түсінуге әсерін тигізеді.
Пайдаланған әдебиеттер:Ғаламтор көздері
1. Түрлі-түсті
сусымалы затты дайындауға қажетті заттар:
•
мәни ұнтағы;
• «Гуашь»;
• медициналық спирт;
• су – гуашьты қоюын сұйылту үшін қажет ;
• шай қасық қажет гуашты араластыру үшін;
• ыдыс ;
• елеуіш;
• қатты қағаз ;
• Қажетті
гуашты алу шай қасықпен түсін таңдау . 1 шай
қасық гуашь+ 2 ш.қ. спирта + 2ш.қ. су.
Сұйықтық таусылғанша мәни ұнтағын салып араластыру.Елеуіштен боялған
мәниді өткізіп,кептіру .Жұмысқа кірісуге болады.
Күнделікті сабақты жоспарлау
3
сыныпқа арналған сабақ жоспары. Пәні:Шебер қол
Сабақты өткізу мерзімі:27.11.2013
Сабақтың тақырыбы: Ою өрнектер.Қызғалдақ.
Сабақтың
мақсаты мен міндеттері: Қазақтың ұлттық
ою-өрнектерінің бірі «қызғалдақпен»таныстыру,оның суретін салу жолдарын
меңгерту,әдемілікті, көркемдікті сезіну талғамын қалыптастыру. Ұлттық өнерге
деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Білімділік:
білімдерін қалыптастыру
Дамытушылық:
дағдыларын жетілдіру, жұмыс дағдыларын дамытуды жалғастыру; оқушылардың зияткерлік
және шығармашылық қабілеттерін дамыту, оқушылардың танымдық белсенділіктерін
ынталандыру, пәнге деген қызығушылықтарын, тапқырлықтарын, ой-өрістерін дамыту,
өз ойларын шапшаң әрі анық айтуларын қалыптастыру, логикалық тұрғыда талдай
білу, өз білімдерін практикада пайдалану.
Тәрбиелік:
бір-біріне өзара көмек, мейірімді қарым-қатынас қалыптастыру, сыныпта, топта
жұмыс жүргізуде өзгелердің пікірімен санаса білу; ортақ іске араласу
сезімдерін, ұжыммен жұмыс істей білуге тәрбиелеу; оқушыларды еңбексүйгіштікке,
ұқыптылыққа және жауапкершілікке, сүйіспеншілікке және пәнге деген
қызығушылықтарын тәрбиелеу.
Сабақтың
әр кезеңдерінде оқушылардың құзіреттіліктерін қалыптастыру:
Басты құзіреттіліктер: құндылықты-бағдарлы, мәдениеттанымдылық,
ақпараттық-технологиялық, когнитивтік, коммуникативтік, әлеуметтік еңбек,
тұлғалық өзін-өзі дамыту.
Негізгі
құзіреттіліктер: табиғаттанушылық, денсаулық сақтау, жан-жақты мәдениеттілік.
Көрнекілік:
оюлардың үлгі суреттері слайд, бейне көрініс,құм,түрлі-түсті боялған мәни
ұнтақтар,арнайы дайындалған шынылы жарықтандырылған стөлдер,күй
табақтар,қортындылауға арналған ұсақ суреттер,тосын сый.
Сабақ түрі: аралас.
Оқыту әдістері: Оқу-танымдық әрекеттерін ұйымдастыру әдістері:
көрнекілік – суреттер және тағы басқаларды көрсету).
Қолданылған жұмыс формалары (жекелеме жұмыс)
Сабақ құрылымы
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушылардың әрекеті
|
I.Ұйымдастыру кезеңі
II.Үй
тапсырмасын пысықтау
III Жаңа
сабақ.
VI.Оқулықпен
жұмыс
V. Сергіту
сәті
VI. Сабақты
бекіту
VII.Бағалау
VIII.Қорытындылау
IX.Үй
тапсырмасы
|
Оқушылардың
назарларын аудару.
Шеберханаға
хош келіпсіздер!
Психологиялық
дайындық
Қайырлы күн деп айтамыз
Мектептен білімді боп қайтамыз
Отбасының гүліміз,
Көңілді өтер күніміз.
Сәтті күн болсын!
Ережелерді қайталап алайық.
Жұмысты мұғалімнің рұқсатымен баста.
Әр құралсайманды өз қажетімен пайдалан.
Жұмыс кезінде құралды мұғалімнің көрсеткені бойынша ұста.
Жұмыс кезінде сөйлеме.
Басқа нәрсеге көңіл бөлме.
Сусымалы заттарды атау.
«Ойлан тап» өрнектерге байланысты құммен тапсырмалар орындау.
Оюларды салыңдар.
Ою мәнін табыңдар
Ою өрнек тоқыңдар
Ою жайлы оқыңдар.
Түстерді ажырату.
Суық түстер: көгілдір,көк,күлгін.
Жылы түстер: сары,қызғылт сары,қызыл,жасыл.
Жұмбақ.
Адамдардың бәрі қызығады,
Ұстай берсең сәні бұзылады.(Гүлдер)
Олай болса, «Ою-өрнектер.Қызғалдақ.»
Сергіту сәті.
Видео роликтен жұмыстың жасалу ретін тамашалау.
Балалар жұмысын талдау.
Ойын: «Не жоқ?»
Гүлдер жайлы мағлұматтар бере отырып,тосын сыйды көру.
Рефлексия.
Күніміз ашық болсын,
Түніміз тыныш болсын.
Ауамыз таза болсын,
Даламыз гүлге толсын!
Мадақтау.
|
Оқушылар
қажетті құрал-жабдықтарын алу.
Шеңберде тұрып
қайталайды.
Ережелерді
еске түсіреді.
Құммен сұраққа
жауап бере отырып бейнелеу.
Сергіту сәті
бойынша қимыл жасайды.
Балалардың өз
бетінше жұмыстары.
Оқушылар
салған суретін корсетеді.
Істеген жұмысы
жайында әңгімелейді.Суреттерді атын атай отырып,қай ою-өрнекті білетінін
айтып қорытынды жасайды.
Мысалы:құсқанаты,
қошқармүйіз,қызғалдақ,
ботагөз,ирек
су.
|