Инфоурок Другое Другие методич. материалыСауат ашу пәнінен қмж Мен және табиғат. Й дыбысы мен әрпі.

Сауат ашу пәнінен қмж Мен және табиғат. Й дыбысы мен әрпі.

Скачать материал

Оқу ісінің меңгерушісі: ____________  Ш. Юсупова

                                                                      Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: сауат ашу                      Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:  Бізді қоршаған әлем                                              Күні: 21.12.2018 ж                   Сынып: 1 «А»

 МЕКТЕП: Ш.Уәлиханов атындағы жалпы орта мектебі

 Мұғалімнің аты жөні: Шуленова Жанар Альмуратовна

 Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

 Мен және табиғат.  Й дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.9.1  әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.2.5.1  мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе қойылған сұраққа жауап беру (мұғалімнің көмегімен)

1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану

1.3.11.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:  әріпті танып, ажыратады  және оны дыбыспен сәйкестендіре алады.

Көптеген оқушылар:  мәтіннің  иллюстрациясы бойынша сұрақтар қойып, қойылған сұраққа жауап бере алады. 

Кейбір оқушылар:  оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдана алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну, қолдану              

Бағалау критерийлері

·         Әріпті танып, ажыратады  және оны дыбыспен сәйкестендіреді.

·         Мәтіннің  иллюстрациясы бойынша сұрақтар қойып, қойылған сұраққа жауап береді. 

·         Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолданады.

·         Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды.

Құндылықтарды дарыту

Құрмет, ашықтық, ынтымақтастық, жауапкершілік, өмір бойы білім алу. Отбасынының, достарының алдындағы жауапкершілікке тәрбиелеу.                                           Ұжымда бірлесе жұмыс жасауға баулу. Адалдық қағидаларын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану. 1.1.2.2 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу.

АКТ қолдану дағдылары

Оқушылар ноутбуктен   дидактикалық  материалдар тыңдайды.

Осыған дейін меңгерілген білім

4 тарау бірінші және үшінші тарауларда қалыптасқан дағдыларға негізделеді. Оқушылар шағын танымдық мәтіндерден ақпарат алуға мүмкіндік беретінін түсінеді. Сонымен қатар, сөздер мен сөйлемдерді дұрыс оқуға дағдыланады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут

Психологиялық ахуал

Қыран құсым көк аспанда самғасын, 
Желбіресін көк байрағым сан ғасыр.
Жас ұландар берік ұста туыңды,
Жарқыратып туған елдің таңбасын.

 

МК; Ұ; Қ.  Ширату жаттығуы   

Й әрпі. 
Бұл Й-дың сөз басында, 
Болмайды көп керегі. 
Йог пен йодтың расында, 
Алдында тек келеді. 
Соңында ол айдың да, 
Соңында ол тайдың да. 
Тұрады ол ортада 
«Айбын» менен «Айдында». 
- Балалар, сонымен бүгін біз қандай дыбыспен танысады екенбіз? 
- Й қандай дыбыс? 
Тіл ұстарту: Й дыбысына сөз құрай отыра, буын ішінде бекіту. 
Мысалы: ой-на, ой-ла, Сай-ран, Ай-ман, ой-лан. 

Ойын: «Кім көп сөз ойлайды?» 
- Ал, балалар, қазір дәптерлеріңді ашып, үлгіге қарап сызықтарды қосып, «Й» әрпінің баспа түрін жазамыз. 
Қорытынды. 
- Балалар, бүгін біз қай дыбыспен таныстық? 
- Й дыбысы келетін сөздерді секіріп көрсету арқылы буынға бөлгізу: Ай-дын, ай-на, ай-ла, Ай-ша. 

Дескриптор:                                                                                                      Білім алушы           

·           Әріпті танып, ажыратады  және оны дыбыспен сәйкестендіреді.                                                                                                                                                

ҚБ. «Басбармақ» арқылы бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Похожее изображение

Сабақтың ортасы

20 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

Тыңдалым, айтылым

МК; Ұ; Қ. «Дәлел ұсынуға ынталандыру»  әдісі

«Й» дыбысы және  әрпімен таныстыру. «Й»  дыбысының дауыссыз екенін, оның сөз басында,  ортасында, соңында келу үлгілерін көрсетіп, таңбасын үйрету.

Йогурт сөзіне дыбыстық талдау жасату.

«Сұрақ-жауап» әдісі

Өлеңдегі қай сұрақтарға жауап беретіндерін анықтату.

«Кітаппен дос бол. Кез келген сұрағыңа жауапты кітаптан таба аласың» деген қорытынды пікірге талдау жасату.

Дескриптор:                                                                                                      Білім алушы 

·             Мәтіннің  иллюстрациясы бойынша сұрақтар қойып, қойылған сұраққа жауап береді.                                                                                                                                                         

Қ.Б. «Басбармақ»  арқылы  бағалау.                                                        Оқылым                                                                                                                        МК; Ұ; Қ.  «Бірлескен оқу» әдісі.                                                                       Сөздер буындап, тұтастай оқытылып, сөздегі дыбыстың өзгеруіне және буынның қосылуына  байланысты жаңа сөз пайда болатындығына назар аудартылады:

Ата     ай     ой     май    сай      

Атай  сай   қой   шай   сайман, т.б.

 

Кестедегі сөздерден адамның аттарын құрастыру жұмысын ұйымдастыру.

Дыбыстарды ажыратқызып, буын санын анықтату. Сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрату.

«Адасқан буындар» ойыны.

Оқушылар «Ай» сөзіне түрлі қосымшаларды жалғау арқылы адам есімдерін шығарады: Айдос, Айдар, Айжан, Айнұр, т.б.

Сөйлемде кездескен й әрпінің орнын анықтату.

Дескриптор:                                                                                                      Білім алушы                                                                                                                                                              

·         Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолданады.

 

Қ.Б. «Смайликтер»  арқылы  бағалау.

 

Сергіту сәті

Бір, екі, үш                                                                                                                  Жинап алдық күш                                                                                            Төрт, бес, алты                                                                                                               Біз жазамыз мықты                                                                           Дәптерімізді ашайық                                                                           Көрсетілген үлгіге,                                                                                                      Әдемі етіп жазайық.

Жазылым                                                                                                                           Дәптермен жұмыс                                                                                                     МК; Ө; Қ.   «Бағытталған  жазу»  әдісі  

Оқушылардың Йй әрпі мен ол кездесетін сөздерді қатесіз, әрі көркем жазуын қадағалау. Оқушылардың әріптерді жазу дағдыларын қалыптастыруда бастырып жазу әдісі мен  генетикалық әдісті тиімді қолдану.                                                            

Генетикалық әдіс – жеңілден ауырға қарай біртіндеп күрделендіріп үйрету.                                                                                                Дескриптор:                                                                                                      Білім алушы                                                                                                     - Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды.                                                                                                                                                              

Қ.Б. «Жұлдызшалар» арқылы бағалау.                                                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

Похожее изображение

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Описание: E:\смайлики\images (3).jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.sharberi.ru/image/cache/files/image/88616031431850736-228x228.png

Сабақтың соңы

2 минут

Кері байланыс

Жаңа сабақтан игерген білімдерін «Басбармақ» әдісі арқылы кері байланыс жасату.                                                  

 

Похожее изображение

Саралау- оқушыларға қалай көбірек  қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?              Қабілеті жоғары  оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

 

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

«Ай» сөзіне түрлі қосымшаларды жалғау арқылы адам есімдерін шығар.

          Қ.Б. «Басбармақ»  әдісі арқылы бағалау.

          Қ.Б. «Смайликтер» арқылы бағалау.

          Қ.Б. «Жұлдызшалар» арқылы бағалау.

Оқушыларға  сабақ барысында  қауіпсіздік ережелерін ескерту.

Сабақ бойынша рефлексия                                          Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?                                                                                      Бүгін оқушылар не үйренді?                                                      Сабақ қалай өтті? Қандай кедергілер болды?                                    Не сәтті өтті?                                                                     Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)                                                                        Уақытты қалай пайдаландым?                                    Жоспарыма қандай  өзгерістер енгіздім және неге?

 

 

 

 

 

 

 Қорытынды бағамдау:

 Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

   1.

 

   2.

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

   1.

 

   2.

 

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім?   Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

   1.

 

   2.

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сауат ашу пәнінен қмж Мен және табиғат. Й дыбысы мен әрпі."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Логопед

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
