Пәні:
|
Сауат ашу
|
Уақыты:
|
|
Сыныбы:
|
1
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Фф дыбысы мен әрпі
|
Құзіреттілікке жеткізетін сабақтың
мақсат-міндеттері:
а) ақпараттық құзіреттілік:
ә) коммуникативтік
құзіреттілік:
б) проблеманы
шешу құзіреттілігі:
|
Ақпарат көздері арқылы Фф дыбысының
айтылуын, жазылуын меңгерту.
Фф дыбысының ерекшеліктерін, мәтіндерді
оқуда, жазуда дұрыс қолдана білуін қалыптастыру.
Тақырып бойынша қызықты тапсырмалар, тілдік
жаттығулар орындау арқылы оқушының өз бетімен орындауына дағдыландыру.
|
Сабақтың типі:
|
Аралас
|
Сабақта қолданылатын педагогикалық
технологиялар:
|
Ынтымақтастық, білім беруді ізгілендіру.
|
Сабақтың әдісі:
|
Сөздік, түсіндірмелі-иллюстративті.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Дүниетану, бейнелеу өнері.
|
Оқыту құралдары:
|
Оқулық, тіл жаттығулары, сөзжұмбақ.
|
Сабақтың барысы
|
Мұғалімнің
қызметі
|
Оқушының қызметі
|
Күтілетін нәтиже
|
І. Ұйымдастыру бөлімі.
|
Амандасу, түгендеу; оқу-құралдарының
дайындығын, кезекшінің жұмысын тексеру; сабақтың мақсат-міндеттерін
таныстыру; бүгінгі сабаққа оқушылардың қызығушылығын ояту, назарын сабаққа
аудару.
Психологиялық дайындық:
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз,
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпенен біз.
|
Амандасады; оқу-құралдарын дайындайды,
кезекшілік міндеттерін атқарады; сабақтың мақсат
міндеттерімен танысады; көңіл-күйі көтеріңкі
болады, мұғаліммен бірге өлең жолдарын қайталайды.
Үлкенге де сіз, ( Оң қолын алға созады )
Кішіге де сіз, ( Сол қолын алға созады )
Сәлем бердік сіздерге ( Екі қолын кеудеге
қояды )
Құрметпенен біз. ( Бас иеді )
|
Сынып сабақққа психологиялық тұрғыдан дайын,
мұғалім мен оқушылар арасында ынтымақтастық қарым-қатынас орнайды.
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
|
- Үйге қандай тапсырма берілді?
- Үй тапсырмасын барлығымыз орындап келдік
пе? Орындап келген оқушылардан сұраймын. («Вокзал» оқып, мазмұндау.)
|
- Оқушылар оқыған әңгімесін айтады.
|
Үй тапсырмасына дайындық деңгейлері
анықталады.
|
ІІІ. Өткен материалды қабылдау арқылы
жаңа материалды қабылдауға дайындық
|
1. Бір-бірімен қорап үйлер тіркесіп,
Қос сүрлеумен әрі-бері жүр көшіп.
2. Бір атым бар –құлын болып тумаған,
Құнан болып өспеген.
3. « Хош келдіңіз» -ұраны,
Бір сөнбейді шырағы.
Жұрттың бәрін қарсы алып,
Шығарып сап тұрады.
Сұрақ: - Вагон,
вокзал, витамин сөздері қандай дыбыстан басталады?
«Сөз ойла, тез ойла» ойыны.
Енді Ф,ф дыбысын айтып көрейік
- Қалай айтылады екен?
- Демек бұл қандай дыбыс?
- Оны қандай текшемен белгілейміз?
- Фф дыбысы сөздің басында, ортасында,
соңында кездеседі.
|
-
Вагон
-
Велосипед
-
Вокзал
Жауап: - В
дыбысынан
-
«Фабрика», «фото», «телефон», «телеграф», «факс».
- Созылмай айтылады
- Дауыссыз дыбыс
- Көк текшемен
|
Жұмбақ шешу арқылы ой-өрістері дамиды.
Сұрақтарға жауап береді, алдыңғы тақырыпты
еске түсіреді.
|
IV. Жаңа материалдарды меңгерту.
Оқулықпен жұмыс:
Дәптермен жұмыс:
Сергіту сәті
V. Жаңа материалды бекіту.
|
-
Балалар қане, мен сіздерге жұмбақ жасырайын.
-
Жасыл желек көгалда,
Бірде артқа,
Бірде алға,
Желаяқ көп бала,
Таласып жүр бір
допқа.
-
Иә, балақандар өте дұрыс. Жақсы енді
оқулығымыздан 120 бетті ашайық.
Мәтінмен жұмыс.
Телефон түрлері
Қазіргі
телефондар алғашқы телефондарға ұқсамайды. Қоңырау шалушы адамның нөмірін
көрсететін телефондар бар. Соңғы үлгідегі телефондар сымсыз жұмыс істемейді.
Оларға радиотеелефон, ұялы телефон жатады.
Сұрақ:
1. Телефонның қандай түрлерін білесің?
2. Телефон адамға не үшін қажет?
Қолға қалам аламыз,
Әдемі етіп жазамыз.
1. Ауада жазу.
2. Жазу жолындағы ф әрпін толтыру.
3. Телефон, факс сөздерін жаздыру.
Аспанға қарап ай көрдім,
Төменге қарап жер көрдім
Оңға, солға бұрылып,
Егеменді ел көрдім!
- «Адасқан әріптер» ойыны.
Т о ф о, б о ф у л т, ф о л е н е т
- Сызба бойынша буындардан сөз құрау.
фут ма
теле фон
фир бол
|
-
Иә.
-
Футболшылар
Оқушылар мұқият тыңдап отырады. Содан соң қатар
бойынша қайталап оқиды.
Жауап:
1.
Ұялы телефон, үй телефоны.
2.
Жақындарымен хабарласу үшін. Лезде хабар алу
үшін.
Ауада қолдарын жаттықтырады. Ф әрпін
толықтыру арқылы сауатты жазу үйренеді. Телефон, факс сөздердерін жазады
Аспанға қарап ай көрдім,
Төменге қарап жер көрдім
Оңға, солға бұрылып,
Егеменді ел көрдім!
- Фото
- Футбол
- Телефон
Футбол, фирма,
телефон.
|
Жаңа тақырып бойынша жұмыстанады, алған
білімдерін толықтырады, сөздік қорларын кеңейтеді, молайтады.
Телефон түрлерімен танысады. Түрлерін
ажырата біледі.
Жаңа тақырыпты дәптеріне түсіреді. Ауада
жазу арқылы жаттығады.
Сергіту сәтін қимылмен қайталайды. Және бір
серігіп қалады.
|
VI. Үйге тапсырма.
|
«Вокзал» әңгімесіндегі өлең шумағын жазып
келуге үйге беремін.
|
Күнделікке үй тапсырмасын жазып алады.
|
Мәлімет беруге дайындалады.
|
VI. Бағалау. Қорытынды.
|
Ойын «Кім тез» ойнату. Фф дыбысына сөздер
ойлату.
- Қандай дыбыспен таныс болдық?
- Фф дыбысы қандай дыбыс?
- Оны қандай текшемен белгілейміз?
Сабаққа белсене араласқан оқушыларды
бағалау, марапаттау.
|
- футбол,
футболшы, фабрика т.б.
- Фф дыбысымен.
- дауыссыз дыбыс.
- көк текшемен.
Күнделікке баға қойғызады, марапатталады.
|
Сабақ қорытындыланады. Фф дыбысына тез,
жылдам сөздер айтады
Оқушыларды бағалай олардың қызығушылығын
арттырады.
|