Инфоурок Математика Рабочие программыСан аралықтары

Сан аралықтары

Скачать материал

                                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қазақстан Республикасының жалпы білім беретін мектептері

педагогтерінің біліктілігін арттыру курстарының бағдарламасының

үшінші деңгей бойынша мектептегі тәжірбиесін іске асыру  барысында

М.Б.Ықсанов атындағы орта жалпы білім беретін мектеп – балабақша кешенінің

 математика пәнінің мұғалімі Зубайров Алмабек Жасталапұлының

қысқа мерзімді  сабақ жоспары

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Сабақ жоспары:  математика пәні        Сыныбы: 6   

Тақырыбы: Сан аралықтары

 Мақсаты-     Сан аралықтарын  және санды теңсіздіктердің шешімдерін сан аралықтарында белгілеуін білу  және есеп шығару дағдыларын қалыптастыру.

 а) Білімдік: Оқушыларды теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаза білуге, координаталық түзуде кескіндей білуге қалыптастыру.

ә) Тәрбиелік: тез ойлап, дәл таба білуге тәрбиелеу.

б) Дамытушылық: Оқушылардың ой өрісін кеңейту.

Міндеттері:       - Координаталық түзу бойындағы сан  аралықтарын  ажырата білу;

                        -  Координаталық түзу бойындағы сан  аралықтарын  іс-тәжірибеде дұрыс қолдану;

                        -  Координаталық түзу бойындағы сан аралықтарының  таба білу.

                        - Оқушыларды ізденіске, ойлауға баулу.

Қолданатын модульдер:

                           1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.

                           2.Сыни түрғыдан ойлау.

                           3. Оқытудағы  ақпараттық  -коммуникациялық технологияны пайдалану.

                           4. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

                           5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне  сәйкес оқыту  және оқу.

                           6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.

Сабақ түрі: топтық және жұптық жұмыс.

Сабақ типі: Практикалық сабақ .

 Стратегиялар, әдіс-тәсілдер: Сергіту сәті «Шаттық шеңбері» жылы лебіздер арқылы.

                                                      Топтастыру( математикалық фигуралардың түстерімен мозайка қиылған суреттер бойынша

                                                  «Кубизм»,  «Көршінді тексер», «Болжау» , «Ойлан-бөліс-талқыла», «Миға шабуыл» Рефлексия.

Күтілетін нәтиже:

                        -  Координаталық түзу бойындағы сан  аралықтарын  ажыратады;

                        -  Координаталық түзу бойындағы сан  аралықтарын  іс-тәжірибеде дұрыс қолданады;

                        -  Координаталық түзу бойындағы сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуын  табады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ жоспары:

 

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің     іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

Кіріспе бөлімі

Сабақтың басталуын ұйымдастыру

3 мин

 

 

 

 

 БІЛУ 

Қажетті өткен тақырыпты қайталау

 

12 мин

 Психологиялық көңіл-күйді реттеу.   Мақсаты:  жағымды эмоция орнату.

Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар және бүгінгі сабағымыздың көрермеңдері. Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.

Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді:

Күннін шуағындай жылу тілеймін.

Қажымас қайрат тілеймін.

Таудай талап тілеймін.     Сәттілік тілеймін.

 Топқа бөліну

«Мозайка» суреттер қиындыларымен

Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға  ыңғайлы орта құру.

Оқушылар топта тұрған балалармен  қолдарын  ұстап алақан жылуы арқылы   бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық.

 1топ,2 топ,3 топ,4 топ.

Топтасады

1топ-интервал, 2топ-кесінді , 3 топ-сәуле ,4 топ-ашық сәуле

Әр топтан топ басшысы топтарға жылы лебіздер айтады.

Сабақтың ұраны:

Білекті бірді жығады,

Білімді мыңды жығады.

«Көршіңді тексер» әдісі Мақсаты:  Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру. Слайдта  үй жұмысының шешімі тұрады.

Үй тапсырмасы  №  карточкалар 1007 (2)

Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне   баға қояды.

 «Кубизм» стратегиясы.

 «Кубизм» стратегиясының шарты:  әр топқа сұрақтар кубик арқылы лақтырылады, қойылған сұрақтарға  жауап беру керек.

Мақсаты: оқушылардың өткен сабақтан  алған білімдерін жинақтау, қорытындылау, бекіту, оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа үйрету.

№1.

1.Санды теңсіздіктер дегеніміз не?

2.Санды теңсіздіктердің неше қасиеті бар?

3. Санды теңсіздіктерді салыстырып, жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгісін қойыңдар: 1,5* 3.

№2.

1.Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің формуласын айтып бер?

2. Сан аралығы дегеніміз не?

3. Санды теңсіздіктерді салыстырып, жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгісін қойыңдар: -1,5* -1,3

№3.

1.Координаталық түзуде үлкен сан кіші санның қай жағында кескінделеді?

2. Сан аралықтарының неше түрі бар?

3. Санды теңсіздіктерді салыстырып, жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгісін қойыңдар: 5,6*-4,3

                                                                                        №4.

1.Сан аралықтарының түрлерін атап бер?

2. Санды теңсіздіктердің 4-қасиетін айтып бер. Мысалы келтір.

3. Санды теңсіздіктерді салыстырып, жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгісін қойыңдар: -0,1*0

 

«Болжау» стратегиясы.  Мақсаты: ой белсенділіктерінің дамуына ықпал ету.Мысалдар келтірілген: Слайд

3<x<5                        (3;5)

3<x≤5                    (3;5]

3≤x<5                       [3;5)

3≤x≤5                              [3;5]

x<5                             (-∞;5)

x≥-7                  [-7;+∞)

  Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Сан аралықтары». (оқушылар тақырыпты өздері айтады)

     Сабақтың мақсаты:    Оқушыларды теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаза білуге, координаталық түзуде кескіндей білуге қалыптастыру.

Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл күйімен бөліседі, жылы лебіздер айтады бір-біріне

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне   баға қояды.(алдарында критериялар тұрады)

Оқушылар өткен білімді еске түсіреді.

Әр топқа  кубик лақтырылады сұрақтарға  топ жылдам жауап беру тиіс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп сабақ тақырыбын, мақсатын ашады

 

 

Жақсы, жарайсын, смайликтер

Оқулық, қиындылар флипчарт

Тұсау кесер бөлімі

ТҮСІНУ

5 мин

Өзіндік жұмыс

1. ( — ∞;5] сан аралығының аты:

А) ашық сәуле Б) интервал В) кесінді Г) сәуле

2. Белгіленумен жаз: 1-ден 4-ке дейінгі кесінді

А) (1;4) Б) [1;4] В) (1;4] Г) [1;4)

3. Сан аралығындағы бүтін сандарды тап: (4; 7]

А) 4;5;6 Б) 4;5;6:7 В) 5;6 Г) 5;6;7

4. Белгіленуімен жаз: 1-ден 3-ке дейінгі 3 саны қоса алынған жартылай интервал

А) (1;3] Б) [1;3] В) (1;3) Г) [1;3)

5. Теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаз: 2х6

А) [2;6] Б) (2;6) В) [2;6) Г) (2;6]

6. [4;9] сан аралығының аты:

А) кесінді Б) сәуле В) ашық сәуле Г) интервал

7. Белгіленуімен жаз: 2-ден 7-ге дейінгі интервал

А) [2;7] Б) (2;7] В) [2;7) Г) (2;7)

8. [-4;5) аралығындағы ең кіші және ең үлкен бүтін санды тап.

А) -4 және 3 Б) -4 және 4 В) -4 және 5 Г) -3 және 5

9. Белгіленуімен жаз: -∞ -тен 6-ға дейінгі ашық сәуле

А) [6;+ ∞) Б) (6;+ ∞) В) (-∞;6) Г) (-∞;6]

 

Әр топ жауап берген сон тақтада дұрыс жауаптары шығып отырады

Смайликтар, жестпен, жақсы, бас бармақ, ұпай мен бағаланады

Оқулық, флипчарт,орындық.

Негізгі бөлім

ҚОЛДАНУ

Есептер шығару

    21 мин

 

ТАЛДАУ

 Сергіту сәті.  Мақсаты: Ойды және дене мүшелерін сергіту

«Музыкалық әуен»

«Ойлан-жұптас-бөліс» стратегия. Мақсаты:

топтық  білімді жинақтау,ынтымақтаса жұмыс жасай отырып, өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету.Әр топ мүшелері берілген сан аралығының атын, сан аралығының координата-лық түзудегі кескінін, теңсіздікпен жазылуын жазады. Содан соң топтан бір оқушы шығып, тапсырманы қалай орындағандарын айтады.

1-топ-«Интервал»

Сан аралығының белгіленуі

 

[-3;2]

 

 

(-∞;4)

 

(1;6)

 

(-2; +∞)

 

 

(-1;3]

Сан аралығының аты

 

 

 

 

 

Сан аралығының координаталық түзудегі кескіні

 

 

 

 

 Теңсіздікпен жазылуы

 

 

 

 

 

2-топ-«Кесінді»

Сан аралығының белгіленуі

 

(-4;5)

 

 

(-∞;2]

 

[-1;3]

 

(-6;8]

 

(-2; +∞)

 

Сан аралығының аты

 

 

 

 

 

Сан аралығының координаталық түзудегі кескіні

 

 

 

 

 

 Теңсіздікпен жазылуы

 

 

 

 

 

 

3-топ «Сәуле»

Сан аралығының белгіленуі

 

(-∞;4]

 

(-2;7]

 

 

[-1;6]

 

(-4;3)

 

(-5; +∞)

 

Сан аралығының аты

 

 

 

 

 

Сан аралығының координаталық түзудегі кескіні

 

 

 

 

 

 

Теңсіздікпен жазылуы

 

 

 

 

 

4 топ-«Ашық сәуле»

 

Сан аралығының белгіленуі

 

(-5;5)

 

 

(-∞;3]

 

[-1;5]

 

(-4;8]

 

(-6; +∞)

 

Сан аралығының аты

 

 

 

 

 

Сан аралығының координаталық түзудегі кескіні

 

 

 

 

 

 Теңсіздікпен жазылуы

 

 

 

 

 

Толғаныс

«Сөзжұмбақ» шешуМақсаты: Оқушылардың   қызығушылықтарын ояту

Топтар сайысы кім көп ұпай жинайды

Слайд 1 «Миға шабуыл»

Мақсаты:  Ой қозғау

 

Әр топтан жауап береді

Топпен бірігіп жұмыс жасайды.топтар бір –бірін тексереді

 

Топтың спикерлері кім  қоргайтының айтады.

Оқушы тапсырманы орындайды.Бір-бірін  тыңдайды, талқылайды.

Тақтаға оқушы шығып жауаптарын жазады

Жарайсын

дар! Смайликтер,

жестермен

Ресурстар

флипчарт, оқулық, ресурстар

Қорытынды бөлім

БАҒАЛАУ

Рефлексия

2мин

Бағдаршам түстері арқылы, оқушылардың түсінгенін білу.

      Қызыл түс – түсінген жоқпын;

      Сары түс – әлі де практика қажет/сұрақтар бар;

      Жасыл түс – барлығы түсінікті.

Бағалау. Әр топтың топ басшылары бағалау парағы бойынша топ мүшелерінің бағаларын айтады. Содан кейін мұғалім жүйелеп оқушыларды нақты бағалайды.

 

Көңіл күйлерін көрсетеді(бағдаршам түстерімен)

 Бағалау парақтарына бағаларын шығарады орташа арифметика бойынша

Қортынды баға қойылады

Смайликтер,әр түсті бағдаршам

Үйге тапсырма

2 мин

Үйге тапсырма ір оқушы таңдап алған бағдаршам түстерінің артында үй жұмысы жазылған

Оқушылар мұқият тыңдайды.

 

 

 

 

 

Аты-жөні

Үй жұмысын бағалау

 

 

Сан аралықтарының кестесі

Оқулықпен жұмыс

Сәйкестендіру тесті

«Естігенді мен ұмытпаймын»

ойыны

Ашық тест

Қорытынды баға

1

Бериков Бекзат

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аты-жөні

Үй жұмысын бағалау

 

 

Сан аралықтарының кестесі

Оқулықпен жұмыс

Сәйкестендіру тесті

«Естігенді мен ұмытпаймын»

ойыны

Ашық тест

Қорытынды баға

1

Маратов Жалғасхан

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аты-жөні

Үй жұмысын бағалау

 

 

Сан аралықтарының кестесі

Оқулықпен жұмыс

Сәйкестендіру тесті

«Естігенді мен ұмытпаймын»

ойыны

Ашық тест

Қорытынды баға

1

Сагит Арсен

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аты-жөні

Үй жұмысын бағалау

 

 

Сан аралықтарының кестесі

Оқулықпен жұмыс

Сәйкестендіру тесті

«Естігенді мен ұмытпаймын»

ойыны

Ашық тест

Қорытынды баға

1

Рамазанов Батырхан

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аты-жөні

Үй жұмысын бағалау

 

 

Сан аралықтарының кестесі

Оқулықпен жұмыс

Сәйкестендіру тесті

«Естігенді мен ұмытпаймын»

ойыны

Ашық тест

Қорытынды баға

1

Рахметова Дильназ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аты-жөні

Үй жұмысын бағалау

 

 

Сан аралықтарының кестесі

Оқулықпен жұмыс

Сәйкестендіру тесті

«Естігенді мен ұмытпаймын»

ойыны

Ашық тест

Қорытынды баға

1

Жапалақова Дильназ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аты-жөні

Үй жұмысын бағалау

 

 

Сан аралықтарының кестесі

Оқулықпен жұмыс

Сәйкестендіру тесті

«Естігенді мен ұмытпаймын»

ойыны

Ашық тест

Қорытынды баға

1

Елеугалиева Гүлдария

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аты-жөні

Үй жұмысын бағалау

 

 

Сан аралықтарының кестесі

Оқулықпен жұмыс

Сәйкестендіру тесті

«Естігенді мен ұмытпаймын»

ойыны

Ашық тест

Қорытынды баға

1

Гайсина Ақтоты

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аты-жөні

Үй жұмысын бағалау

 

 

Сан аралықтарының кестесі

Оқулықпен жұмыс

Сәйкестендіру тесті

«Естігенді мен ұмытпаймын»

ойыны

Ашық тест

Қорытынды баға

1

Есенғалиева Жанзила

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аты-жөні

Үй жұмысын бағалау

 

 

Сан аралықтарының кестесі

Оқулықпен жұмыс

Сәйкестендіру тесті

«Естігенді мен ұмытпаймын»

ойыны

Ашық тест

Қорытынды баға

1

Закарина Аяулым

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ақылдымын 

өжетпін 

тәртіптімін

қайраттымын

Жауаптымын

 

ұқыптымын 

 

әдемімін

 

шыдамдымын

 

қайырымдымын

 

үлгілімін   

 

 

әлі де практика қажет/сұрақтар бар

 

түсінген жоқпын

 

 

барлығы түсінікті.

 

 

 

әлі де практика қажет/сұрақтар бар

 

түсінген жоқпын

 

 

барлығы түсінікті.

 

 

 

әлі де практика қажет/сұрақтар бар

 

түсінген жоқпын

 

 

барлығы түсінікті.

 

 

 

әлі де практика қажет/сұрақтар бар

 

түсінген жоқпын

 

 

барлығы түсінікті.

 

 

 

әлі де практика қажет/сұрақтар бар

 

түсінген жоқпын

 

 

барлығы түсінікті.

 

 

 

әлі де практика қажет/сұрақтар бар

 

түсінген жоқпын

 

 

барлығы түсінікті.

 

 

 

әлі де практика қажет/сұрақтар бар

 

түсінген жоқпын

 

 

барлығы түсінікті.

 

 

 

әлі де практика қажет/сұрақтар бар

 

түсінген жоқпын

 

 

барлығы түсінікті.

 

 

 

әлі де практика қажет/сұрақтар бар

 

түсінген жоқпын

 

 

барлығы түсінікті.

 

 

 
 

түсінген жоқпын

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


      Қызыл түс – түсінген жоқпын;

      Сары түс – әлі де практика қажет/сұрақтар бар;

      Жасыл түс – барлығы түсінікті.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сан аралықтары"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист контроля качества

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
