Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса. ПОДАТЬ ЗАЯВКУ НА КОНКУРС.
Главная / Начальные классы / Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жіктелуі

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жіктелуі

Скачать материал

Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жіктелуі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: жіктік жалғаулы сөз бастауышпен байланысып, үнемі баяндауыш қызметінде жұмсалатыны жайлы білімдерін толықтырып бекіту.

Дамытушылық: зат есімнің жіктелуін мәнді белігілерін ажырата білу дағдыларын, зат есімнің жіктелу үлгісі көрсетілген кесте арқылы зат есімдерді жекеше, көпше түрде жіктеп жазу қабілеттерін дамытып үйрету.

Тәрбиелік: ұқыпты, таза жаза алуға баулу.

Көрнекілік: тест кестесі.


Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Үй жұмысын тексеру. Өткенді қайталау.

-Жіктік жалғауы дегеніміз не?

-Жіктік жалғауының неше жағы және қандай түрі бар?

-Мысал келтір.

Көркем жазу.

ІІ. Пысықтауға арналған жаттығулар.

Бүгін біз сендермен зат есімнің жіктелуіне байланысты жұмысымызды әрі қарай жалғастырамыз.

Оқулықпен жұмыс.

1жаттығу. Берілген сөздерді көшіріп, қай жақта тұрғанын айт. (Тақтаға бір оқушы шығып орындайды).

2 жаттығу. Метаграммаларды көшіріп жазып, шешуін табу. Жіктік жалғаулы зат есімнен болған баяндауышты тауып, астын сызу. (Өз бетінше орындалады).

Бойында өсем тоғанның,

Кіргізем дәмін тағамның.

(Жуа).

Соңыма қоссаң бір әріп,

Үндемей жүрер адаммын.

(Жуас).

Сән берер әркімге, көңілге,

Ұқсаймын көктемгі өңірге.

(Мата).

Әріпті бастапқы сызса егер,

Жөн сілтер ұстазбын өмірге.

(Ата).

3 жаттығу. Мына сөздерді жіктеп жаз. (Тақтада орындалады).

Жекеше.

І . Футболшымын, суретшімін, құрылысшымын.

ІІ.Футболшысың, суретшісің, құрылысшысың.

ІІІ. Футболшы, суретші, құрылысшы.

Көпше.

І .Футболшымыз, суретшіміз, құрылысшымыз.

ІІ.Футболшыларсыңдар, суретшілерсіңдер, құрылысшыларсыңдар.

ІІІ. Футболшылар, суретшілер, құрылысшылар.

4 жаттығуда оқушылар жұмбақты оқып, шешуін табады да, шешуі болған сөзді жіктейді.

Жекеше.

І. Альпинистпін, тоқымашымын.

ІІ. Альпинистсің, тоқымашысың.

ІІ. Альпинист,тоқымашы.

Көпше.

І. Альпинистпіз, тоқымашымыз.

ІІ. Альпинистсіңдер, тоқымашыларсыңдар.

ІІІ. Алпинисттер, тоқымашылар.

IV. Қорытынды. Сонымен балалар, жіктік жалғауын қалай түсінгенімізді білу үшін, қысқаша тесттік жұмыс орындайық.

V.Үй тапсырмасы. 5 жаттығу бет 109. Кестені жаттау.

VI.Бағалау. Мұғалім тест тапсырмаларын тексеріп бағалайды.



Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жіктелуі
Скачать материал
  • Начальные классы
Описание:

Сабақтың тақырыбы: Зат есімнің жіктелуі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: жіктік жалғаулы сөз бастауышпен байланысып, үнемі баяндауыш қызметінде жұмсалатыны жайлы білімдерін толықтырып бекіту.

Дамытушылық: зат есімнің жіктелуін мәнді белігілерін ажырата білу дағдыларын, зат есімнің жіктелу үлгісі көрсетілген кесте арқылы зат есімдерді жекеше, көпше түрде жіктеп жазу қабілеттерін дамытып  үйрету.

 

Тәрбиелік: ұқыпты, таза жаза алуға баулу.

ІІ. Пысықтауға арналған жаттығулар.

Бүгін біз сендермен зат есімнің жіктелуіне байланысты жұмысымызды  әрі қарай жалғастырамыз.

).

Жекеше.                                  

І . Футболшымын, суретшімін, құрылысшымын.                      

Оқулықпен жұмыс.

1жаттығу. Берілген сөздерді көшіріп, қай жақта тұрғанын айт. (Тақтаға бір оқушы шығып орындайды).

2 жаттығу. Метаграммаларды көшіріп жазып, шешуін табу. Жіктік жалғаулы зат есімнен болған баяндауышты тауып, астын сызу. (Өз бетінше орындалады).

Бойында өсем тоғанның,

Кіргізем дәмін тағамның.

(Жуа).

Соңыма қоссаң бір әріп,

Үндемей жүрер адаммын.

 (Жуас).

Сән берер әркімге, көңілге,

Ұқсаймын көктемгі өңірге.

(Мата).

Әріпті бастапқы сызса егер,

Жөн сілтер ұстазбын өмірге.

(Ата).

3 жаттығу. Мына сөздерді жіктеп жаз. (Тақтада орындаладыІІ.Футболшысың, суретшісің, құрылысшысың.                        

ІІІ. Футболшы, суретші, құрылысшы.     

Көпше.   

І .Футболшымыз, суретшіміз, құрылысшымыз.                      

ІІ.Футболшыларсыңдар, суретшілерсіңдер, құрылысшыларсыңдар.                        

ІІІ. Футболшылар, суретшілер, құрылысшылар.     

4 жаттығуда оқушылар жұмбақты оқып, шешуін табады да, шешуі болған сөзді жіктейді.

Жекеше.

І. Альпинистпін, тоқымашымын.

ІІ. Альпинистсің, тоқымашысың.

ІІ. Альпинист,тоқымашы.

Көпше.        

І. Альпинистпіз, тоқымашымыз.

ІІ. Альпинистсіңдер, тоқымашыларсыңдар.

 

ІІІ. Алпинисттер, тоқымашылар. 



Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 25 октября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru

Скачать материал
Автор Кожакенова Акжаркын Калымовна
Дата добавления 21.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Планирования
Просмотров 2486
Номер материала 54601
Скачать свидетельство о публикации
