Инфоурок Начальные классы КонспектыСабақтың тақырыбы: Төлдер айтысы.

Сабақтың тақырыбы: Төлдер айтысы.

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Төлдер айтысы

Сабақтың мақсаты: Үй жануарлары туралы түсініктерін кеңейту, тереңдету.              

                                             адамзатқа

                                             тигізетін пайдасы туралы олардан алынатын өнімдер жайлы

                                             мағлұмат беру. Үй жануарларын қорғауға, оларға қамқорлық   

                                             жасауға, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Балалардың ойлау, қиялдау,

                                            сөйлеу, қабілеттерін арттыру.

Көрнекіліктері: Интерактивті тақта, төрт түлік төлдердің суреті, сандық, смаиликтер

Пән аралық байланыс: Математика қоршаған орта.

Сабақтың барысы: І.Сәлемдесу

                                 Біз ерекше баламыз.

                                 Айтқан тілді аламыз.

                                Достарымды көргенде

                                Қуана қарсы аламыз.

                                Сәлем, сәлем, сәлем.

   ІІ. Ұйымдастыру кезеңі.

 Бүгінгі ұйымдастырылған оқу ісі әрекетін бастамас бұрын төрт топқа бөлініп алайық. Олар: Батақан, қошоқан, құлыншақ, торпақ топтарын таныстыру. Бүгінгі сабаққа жақсы қатысқан балаларды , жеңімпаз топты смаиликтермен  марапаттаймыз.

 ІІІ. Жаңа сабақ.  1. Бүгінгі тақырыбымыз – «Төлдер айтысы», төлдер үй   

                                      жануарларына жатады. Жануарларды біз екі топқа бөлеміз. Үй және

                                      жабайы жануарлар

                                     Үй жануарларын атайық

                                     Түйе - бота

                                     Жылқы - құлын

                                     Сиыр - бұзау

                                     Қой - қозы

                                     Ешкі - лақ

   Оларды неге үй жануарлары дейміз.Өйткені үйде өсірілетінжануар болғандықтан.Үй жануарларының адамзатқа қандай пайдасы бар.

Жануарларынан: Түйеден – Жүнін, қымыран.

                              Жылқы – Мінсе көлік, ішсе сусын.

                              Сиырдан – Сүт,құрт, май, айран, ірімшік.

                              Қойдан -  Жүнін, етін пайдаланамыз.

   Оларды күтіп баптау үшін біз не істейміз? Оларға уақытылы жем шөбін беріп қорасын тазалап отыру қажет. Әрбір үй жануарларының өз пірлері болады.

                               Түйе – Ойсыл қара

                               Жылқы -  Қамбар ата

                               Сиыр – Зеңгі баба          

                               Қой – Шопан ата

                               Ешкі – Сексек ата.

  Үй жануарларының төлдері бар. Олар: Бота, құлын, бұзау, қазы, лақ.

        2. Төлдер жайлы көптеген ертегілері бар, соның ішінде төлдер айтысы ертегісін оқып берейін.

Ертегі жайлы сұрақ жауап

Ертегіні сахналау

        3. «Ол қалай дыбыстайды» ойыны.

Әр топ өз төлінің дыбысын танып қолындағы суреттерін көтеру арқылы дыбысын анықтау.

    

 

 

 

       4. «Ойлан тап ойыны» жасырылған жұмбақтардың шешімін табу.

- Кезекті бір жануар                           

  Үстінде екі тауы бар.                          (Түйе)

 

-Кішкене ғана бойы бар

 Айналдырып киген тоны бар               (Қозы)

 

-Секең-секең жүреді

 Қойларды ол сүзеді                                   (Лақ)

 

-Қанша құйып алсаңда

 Сарқылмайды сүт қаймақ                        (Сиыр)

 

      5.Сегіту сәті

Бір, екі, үш

Бойға жинап күш

Оңға бір иіліп

Солға бір иіліп

Бір отырып

Бір тұрып

Жинаймыз біз күш

 

       6. «Сиқырлы сандық ойыны»

Сиқырлы сандықта жасырылған үй жануарларын босату үшін олар туралы тақпақтар айту.

  1. Құлыншағым құндызым

Құлдырайды шабады

Жылтылдаған жұлдызым

Құстай қанат қағамыз

                       

  1. Ең зор түлік  - түйемін

Тікенді шөпті сүемін

Пайдалансаң, сүтім шұбатым

Дертке дауа жанға қуат

Қу тышқанға алдандым

Жыл басынан құр қалдым

 

  1. Қорасында маңыраған

Қозысымен жамыраған

Қозысынан айырылса

Қоймай ұзақ аңыраған

Аппақ қою сүті бар

Ақ шағала құрты бар

Ақтыл қой жануар.

 

  1. Мүйізі айдай иілген

Мұрнын көкке шүйірген

Керілген желін, сала емшек

Сауғанда жаның сүйінген

Ірімшік пенен құрт майы

Жегенде тілді үйірген

 

  1. Ақ бұзауым ұнайды

Мө мө деп сүт сұрайды

Ақ бұзауды бағамын

Апамнан алғыс аламын

 

  1. Кіп-кішкене момақан

Қошақанды ұнатам

Сүйеді апам қозым деп

Қошақаным өзің деп

 

  1.       7. «Құлдыр – құлдыр құлыншақ

Жібек жолды құлыншақ

Жүйріктігі құйындай

Құлыншақты мін де шап

 

  1. Айналайын ботам

Қандай күлте жотаң

Табандарың жалпақ

Теріп жейсің жантақ

 

Төлін тап»дидактикалық ойыны:

Берілген суреттерді пайдаланып үй жануарларымен төлдерін біріктіру.

 

            9. «Төлдер әні»           

8. Марапаттау                 (Смайликтер)

 

 

      Қорытынды.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақтың тақырыбы: Төлдер айтысы."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инструктор по футболу

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: Төлдер айтысыСабақтың мақсаты: Үй жануарлары туралы түсініктерін кеңейту, тереңдету. адамзатқа тигізетін пайдасы туралы олардан алынатын өнімдер жайлы мағлұмат беру. Үй жануарларын қорғауға, оларға қамқорлық жасауға, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Балалардың ойлау, қиялдау, сөйлеу, қабілеттерін арттыру.Көрнекіліктері: Интерактивті тақта, төрт түлік төлдердің суреті, сандық, смаиликтерПән аралық байланыс: Математика қоршаған орта.Сабақтың барысы: І.Сәлемдесу Біз ерекше баламыз. Айтқан тілді аламыз. Достарымды көргенде Қуана қарсы аламыз. Сәлем, сәлем, сәлем. ІІ. Ұйымдастыру кезеңі. Бүгінгі ұйымдастырылған оқу ісі әрекетін бастамас бұрын төрт топқа бөлініп алайық. Олар: Батақан, қошоқан, құлыншақ, торпақ топтарын таныстыру. Бүгінгі сабаққа жақсы қатысқан балаларды , жеңімпаз топты смаиликтермен марапаттаймыз. ІІІ. Жаңа сабақ. 1. Бүгінгі тақырыбымыз – «Төлдер айтысы», төлдер үй жануарларына жатады. Жануарларды біз екі топқа бөлеміз. Үй және жабайы жануарлар Үй жануарларын атайық Түйе - бота Жылқы - құлын Сиыр - бұзау Қой - қозы Ешкі - лақ Оларды неге үй жануарлары дейміз.Өйткені үйде өсірілетінжануар болғандықтан.Үй жануарларының адамзатқа қандай пайдасы бар.Жануарларынан: Түйеден – Жүнін, қымыран. Жылқы – Мінсе көлік, ішсе сусын. Сиырдан – Сүт,құрт, май, айран, ірімшік. Қойдан - Жүнін, етін пайдаланамыз. Оларды күтіп баптау үшін біз не істейміз? Оларға уақытылы жем шөбін беріп қорасын тазалап отыру қажет. Әрбір үй жануарларының өз пірлері болады. Түйе – Ойсыл қара Жылқы - Қамбар ата Сиыр – Зеңгі баба Қой – Шопан ата Ешкі – Сексек ата. Үй жануарларының төлдері бар. Олар: Бота, құлын, бұзау, қазы, лақ. 2. Төлдер жайлы көптеген ертегілері бар, соның ішінде төлдер айтысы ертегісін оқып берейін.Ертегі жайлы сұрақ жауапЕртегіні сахналау 3. «Ол қалай дыбыстайды» ойыны.Әр топ өз төлінің дыбысын танып қолындағы суреттерін көтеру арқылы дыбысын анықтау. 4. «Ойлан тап ойыны» жасырылған жұмбақтардың шешімін табу.- Кезекті бір жануар Үстінде екі тауы бар. (Түйе)-Кішкене ғана бойы бар Айналдырып киген тоны бар (Қозы)-Секең-секең жүреді Қойларды ол сүзеді (Лақ)-Қанша құйып алсаңда Сарқылмайды сүт қаймақ (Сиыр) 5.Сегіту сәтіБір, екі, үшБойға жинап күшОңға бір иіліп Солға бір иіліпБір отырыпБір тұрып Жинаймыз біз күш 6. «Сиқырлы сандық ойыны» Сиқырлы сандықта жасырылған үй жануарларын босату үшін олар туралы тақпақтар айту.1. Құлыншағым құндызымҚұлдырайды шабадыЖылтылдаған жұлдызымҚұстай қанат қағамыз 2. Ең зор түлік - түйемінТікенді шөпті сүемінПайдалансаң, сүтім шұбатымДертке дауа жанға қуат Қу тышқанға алдандымЖыл басынан құр қалдым3. Қорасында маңырағанҚозысымен жамырағанҚозысынан айырылсаҚоймай ұзақ аңырағанАппақ қою сүті барАқ шағала құрты барАқтыл қой жануар.4. Мүйізі айдай иілгенМұрнын көкке шүйіргенКерілген желін, сала емшекСауғанда жаның сүйінгенІрімшік пенен құрт майыЖегенде тілді үйірген5. Ақ бұзауым ұнайдыМө мө деп сүт сұрайдыАқ бұзауды бағамынАпамнан алғыс аламын6. Кіп-кішкене момақанҚошақанды ұнатамСүйеді апам қозым депҚошақаным өзің деп7. 7. «Құлдыр – құлдыр құлыншақ Жібек жолды құлыншақЖүйріктігі құйындайҚұлыншақты мін де шап8. Айналайын ботамҚандай күлте жотаң Табандарың жалпақТеріп жейсің жантақТөлін тап»дидактикалық ойыны:Берілген суреттерді пайдаланып үй жануарларымен төлдерін біріктіру. 9. «Төлдер әні» 8. Марапаттау (Смайликтер) Қорытынды.

Скачать материал
