Инфоурок Информатика Рабочие программыСабақтың тақырыбы: Ақпараттың қасиеттері, ақпараттың алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері, ақпарат саны, ақпарат өлшем бірлігі.

Сабақтың тақырыбы: Ақпараттың қасиеттері, ақпараттың алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері, ақпарат саны, ақпарат өлшем бірлігі.

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Ақпараттың қасиеттері, ақпараттың алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері, ақпарат саны, ақпарат өлшем бірлігі.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Ақпарат қасиеттерін анықтау. Ақпаратты өңдеудің тәсілдерімен таныстыру, ақпараты санау туралы түсінік енгізу.

Дамытушылық: Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу қабілеттерін, логикалық ойлау  қабілетін жетілдіру, ақпараттық құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Өзін-өзі бағалауға, еңбек мәдениетін дұрыс ұйымдастыруға, уақытты тиімді пайдалануға, ақпараттық сауаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен сәлемдесіп, түгендеу.

2.Оқу-құралдарын қадағалау.

3.Оқушы назарын сабаққа аудару.

ІІ.Білімін тексеру

1.     “Ақпарат” сөзін қалай түсінесің?

2.     Ақпарат дегеніміз не?

3.     Ақпаратты қалай алмасуға болады?

4.     Ақпаратты алу деген не?

5.     Информатиканың пайда болу себебі.

6.     Информатика қандай ғылыми-техникалық пәндердің комплексінен тұрады?

ІІІ. Жаңа сабақ.

Ақпараттың түпкі заттық мазмұны оның негізгі қасиеттерін – дәлдігі мен толықтығын, бағалылығы мен қажеттілілігі, анықтылығы мен түсініктілігін ашуға көмектеседі. Ақпарат істің ақиқаттық жағдайын толық ашатын болса, оның дәл болғаны. Дәлдігі жоқ ақпарат оны түсінбеушілікке және соған байланысты теріс шешім қабылдауға әкеліп соқтыруы мүмкін дейді. Егер ақпарат оны түсінуге және белгілі бір шешім қабылдауға жеткілікті болса, онда оның толық болғаны. Ақпараттың толық болмауы ол жөнінде белгілі бір тұжырымға келуге кедергісін тигізіп, қателікке ұрындыруы мүмкін.

Ақпараттың бағалылығы, оны пайдалана отырып, қандай мәселелер шеше алатынымызға байланысты болады. Өзекті (дер кезінде берілген) ақпарат жұмыс шарттары өзгерген жағдайда өте керек болады. Егер бағалы әрі өзекті ақпарат түсініксіз сөздермен жазылса, оның пайдаға аспайтыны өзінен ақ белгілі. Егер ақпаратты пайдаланушылар пайдаланушылар тілінде жазса, ол түсінікті болады.                 

Ақпараттың өлшем бірліктері:

Ақпараттың санын (количество) анықтау үшін ақпараттың өлшем бірлігі бит қолданылады. Бит - ағылшын тіліндегі binarydigit (екілік таңба) деген қысқарған сөз. ЭЕМ-де қолданылатын символдық таңбаларды бейнелейтін сегіз разрядтя екілік санды “байт” деп атау келісілген. Сонымен, ақпараттың көлемін өлшеу үшін “байт” деген үлкенірек өлшем бірлік қолданылады. 1 байт – 8 биттен тұрады, яғни ақпаратты өлшеудің ең кіші өлшем бірлігі бит болғаны. Ал, үлкен көлемді ақпараттарды өлшеу үшін туынды өлшем бірлік қолданылады:

1 Кбайт=210байт=1024 байт

1 Мбайт=1024 Кбайт

1 Гбайт=1024Мбайт

Бүкіл қоғамды ақпараттандыруға ынталандырған есептеуіш техникасының дамуына байланысты ақпаратпен жұмыс атқарудың әр түрлі аспектілері туралы ғылымдар комплексі – информатика пайда болады.

Информатика – ЭЕМ арқылы ақпаратты жинау, сақтау, түрлендіру, жеткізу және оны пайдалану заңдылықтары мен тәсілдерін зерттейтін жаңа ғылыми пән. Информатиканы оқытудың маңыздылығы бұл ғылымның тек ЭЕМ-дерді пайдалану мүмкіндіктері мен олардың жұмыс істеу принциптерін түсіндіріп қана қоймай қоғамдық өмір де және адамдар арасында ақпаратты кеңінен тарату заңдары мен тәсілдері туралы түсініктер береді.

Информатика әрекеттің сегіз негізгі бағыттарын қамтитын ғылыми-техникалық пәндердің комплексінен тұрады:

Информатиканың негізгі мәселелері:

Кез-келген табиғаттағы ақпараттық процестерді зерттеу;

Ақпараттық техниканы жасау және ақпараттық процестерді зерттеу нәтижелерінің базасында ақпараттарды өңдеудің жаңаша технологиясын жасау;

Компьютерлік техника мен технологияны жасау мен ендіру және қоғамдық өмірдің барлық саласында тиімді пайдаланудың ғылыми және инженерлік проблемаларын шешу.

 

 

 

 

 

 

 


ІV. Бекіту.

Сұрақтар:

1.     Ақпараттың түрлері және типтерін атаңыз.

2.     Адам ақпаратты қандай сезім мүшелері арқылы қабылдайды?

3.     Елестету және қоғамдық түрі бойынша ақпарттың түрлерін және типтерін атаңыз.

4.     Ақпараттың қандай қасиеттерін білесіз?

5.     Информатиканың негізгі мәселелерін анықтаңдар.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақтың тақырыбы: Ақпараттың қасиеттері, ақпараттың алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері, ақпарат саны, ақпарат өлшем бірлігі."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Бренд-менеджер

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: Ақпараттың қасиеттері, ақпараттың алуан түрлілігі және оларды өңдеудің тәсілдері, ақпарат саны, ақпарат өлшем бірлігі.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Ақпарат қасиеттерін анықтау. Ақпаратты өңдеудің тәсілдерімен таныстыру, ақпараты санау туралы түсінік енгізу.

Дамытушылық: Оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу қабілеттерін, логикалық ойлау  қабілетін жетілдіру, ақпараттық құзыреттілігін қалыптастыру.

Тәрбиелік: Өзін-өзі бағалауға, еңбек мәдениетін дұрыс ұйымдастыруға, уақытты тиімді пайдалануға, ақпараттық сауаттылыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: аралас сабақ.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен сәлемдесіп, түгендеу.

2.Оқу-құралдарын қадағалау.

3.Оқушы назарын сабаққа аудару.

ІІ.Білімін тексеру

1.     “Ақпарат” сөзін қалай түсінесің?

2.     Ақпарат дегеніміз не?

3.     Ақпаратты қалай алмасуға болады?

4.     Ақпаратты алу деген не?

5.     Информатиканың пайда болу себебі.

6.     Информатика қандай ғылыми-техникалық пәндердің комплексінен тұрады?

ІІІ. Жаңа сабақ.

Ақпараттың түпкі заттық мазмұны оның негізгі қасиеттерін – дәлдігі мен толықтығын, бағалылығы мен қажеттілілігі, анықтылығы мен түсініктілігін ашуға көмектеседі. Ақпарат істің ақиқаттық жағдайын толық ашатын болса, оның дәл болғаны. Дәлдігі жоқ ақпарат оны түсінбеушілікке және соған байланысты теріс шешім қабылдауға әкеліп соқтыруы мүмкін дейді. Егер ақпарат оны түсінуге және белгілі бір шешім қабылдауға жеткілікті болса, онда оның толық болғаны. Ақпараттың толық болмауы ол жөнінде белгілі бір тұжырымға келуге кедергісін тигізіп, қателікке ұрындыруы мүмкін.

Ақпараттың бағалылығы, оны пайдалана отырып, қандай мәселелер шеше алатынымызға байланысты болады. Өзекті (дер кезінде берілген) ақпарат жұмыс шарттары өзгерген жағдайда өте керек болады. Егер бағалы әрі өзекті ақпарат түсініксіз сөздермен жазылса, оның пайдаға аспайтыны өзінен ақ белгілі. Егер ақпаратты пайдаланушылар пайдаланушылар тілінде жазса, ол түсінікті болады.                 

Ақпараттың өлшем бірліктері:

Ақпараттың санын (количество) анықтау үшін ақпараттың өлшем бірлігі бит қолданылады. Бит - ағылшын тіліндегі binarydigit (екілік таңба) деген қысқарған сөз. ЭЕМ-де қолданылатын символдық таңбаларды бейнелейтін сегіз разрядтя екілік санды “байт” деп атау келісілген. Сонымен, ақпараттың көлемін өлшеу үшін “байт” деген үлкенірек өлшем бірлік қолданылады. 1 байт – 8 биттен тұрады, яғни ақпаратты өлшеудің ең кіші өлшем бірлігі бит болғаны. Ал, үлкен көлемді ақпараттарды өлшеу үшін туынды өлшем бірлік қолданылады:

1 Кбайт=210байт=1024 байт

1 Мбайт=1024 Кбайт

1 Гбайт=1024Мбайт

Бүкіл қоғамды ақпараттандыруға ынталандырған есептеуіш техникасының дамуына байланысты ақпаратпен жұмыс атқарудың әр түрлі аспектілері туралы ғылымдар комплексі – информатика пайда болады.

Информатика – ЭЕМ арқылы ақпаратты жинау, сақтау, түрлендіру, жеткізу және оны пайдалану заңдылықтары мен тәсілдерін зерттейтін жаңа ғылыми пән. Информатиканы оқытудың маңыздылығы бұл ғылымның тек ЭЕМ-дерді пайдалану мүмкіндіктері мен олардың жұмыс істеу принциптерін түсіндіріп қана қоймай қоғамдық өмір де және адамдар арасында ақпаратты кеңінен тарату заңдары мен тәсілдері туралы түсініктер береді.

Информатика әрекеттің сегіз негізгі бағыттарын қамтитын ғылыми-техникалық пәндердің комплексінен тұрады:

Информатиканың негізгі мәселелері:

Кез-келген табиғаттағы ақпараттық процестерді зерттеу;

Ақпараттық техниканы жасау және ақпараттық процестерді зерттеу нәтижелерінің базасында ақпараттарды өңдеудің жаңаша технологиясын жасау;

Компьютерлік техника мен технологияны жасау мен ендіру және қоғамдық өмірдің барлық саласында тиімді пайдаланудың ғылыми және инженерлік проблемаларын шешу.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV. Бекіту.

Сұрақтар:

1.     Ақпараттың түрлері және типтерін атаңыз.

2.     Адам ақпаратты қандай сезім мүшелері арқылы қабылдайды?

3.     Елестету және қоғамдық түрі бойынша ақпарттың түрлерін және типтерін атаңыз.

4.     Ақпараттың қандай қасиеттерін білесіз?

5.     Информатиканың негізгі мәселелерін анықтаңдар.

 

 

Скачать материал
