Инфоурок Всеобщая история КонспектыСабақтың тақырыбы: 1989жылғы Жаңаөзен оқиғасы.

Сабақтың тақырыбы: 1989жылғы Жаңаөзен оқиғасы.

Скачать материал

 Күні: 20.02.2014ж.

Сыныбы: 9 «а»-сынып

Пәні: Қазақстан тарихы.

Сабақтың тақырыбы: 1989жылғы Жаңаөзен оқиғасы.

Мақсаты:

Қазақстан тарихы үшін 1989ж. Жаңаөзен оқиғасының алар орынын айқындау,

жаңа сабақ барысында ол оқиғаны оқушылардың ұғынуына ықпал ету.

Міндеттері:

Білімділік:1989 ж. Қазақ халқының қордаланған  проблемаларға деген

наразылық көзқарасынан туындаған көрінісі- Жаңаөзен оқиғасы туралы

мәлімет беру.

Дамытушылық: : Оқушыларды өз елінің, өз ұлтының өткенін білуге,

өз бетінше ізденуіне, шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыландыру,

ой-өрісін дамыту.

Тәрбиелік:Жас ұрпақты өз ұлтын,елін, жерін сүюге, адамгершілігі мол өрелі,

өз елінің болашағын ойлайтын елжанды ұрпақ тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Түрі: аралас

Әдісі: сұрақ-жауап, тірек-сызба, топтық жұмыс

Көрнекілігі: Қ.Р. картасы, дидактикалық материалдар, интерактивті тақта және т.б.

Пән аралық байланыс: География, әдебиет.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі, оқушыларды түгелдеу.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

ІІІ.Жаңа сабақ.

Сабақтың жоспары:

І.Ұйымдастыру кезеңі, оқушыларды түгелдеу. Сыныпты «І», «ІІ» тон деп, 2 топқа бөлеміз. Топ басшыларын тағайындау.Топ ұпайларын қарсы топ оқушысына бағалату. Жеңген топты үш жақты бағалау арқылы анықтап, марапаттау.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

1986ж. Желтоқсан оқиғасы.

1тапсырма.

Сәйкесін тап.                   

                                     1916 жылғы.

                                       Қырғыз манаптарымен болған шайқас.

                                        Студент, жастар, жұмысшылар.

 

                                           1837-1847 ж.ж.

                                           

                                                                           А.Иманов.

                                                  «Ұлтшыл».

                                                                             «Бұратана халықты тыл жұмысына алу»

                                                 ХІХ ғасыр.

 

                                             .                                            «Жас демокранттар».

 

 

 

 

 

2 - тапсырма. Тарихи сөзтізбек. Д.Қонаевтың  өсиет сөздері:

“Бүгінгі күн- кешегі күннің шәкірті. Жалада шындық болмайды.Тәуелсіздіктің жолы ауыр”

3 тапсырма. Топтастыру стратегиясы

 

 

 

1-сұрақ.Суреттегі ескерткішті таныстырыңыз? «Тәуелсіздік» монументі.

2-сұрақ. Жазаланған Қ.Рысқұлбековтың алғашқы жазасы? «Ату жазасы»

3-сұрақ.Желтоқсан оқиғасының тарихи маңызы? Ұлт-азаттық көтерлістің жаңа сатыға көтерілгені болды.

4-сұрақ.  1985-1991ж.ж. КОКП ОК І-Хатшысы кім? М.С.Горбачев.

5-сұрақ.1986ж.ж. КСРО ІІМ-і кім?  А.В.Власов

6-сұрақ.Қанша ЖОО-ның ректоры жұмыстан шығарылды? 12.

7-сұрақ.Оқиғаның ақиқатын ащуға қозғау салған кім? М.Шаханов.

 

6-тапсырма. «Сандар сөйлейді»

 

 

 

ІІІ. Жаңа сабақ. Жаңаөзен оқиғасы.

      1989жылдың жазында Маңғыстау облысы, Жаңаөзен қаласында  орын алған оқиғаның болу себептері?

      -Жастар арасындағы жұмыссыздық.

      -Жергілікті халықтан мұнай-газ кен орындарына басшылық кадрлар алынбады.

      -Республикадан тыс  жерлерден келген өзге ұлт өкілдерінің халқымызды жан-жақты дөрекілікпен кемсітуі.

Маңғыстау облысы мен Жаңаөзен қаласын картадан табу.

«Маңғыстау» сөзінің мағынасына тоқталу./1973-20нау.құр/-1988ж. тарт/1990ж. Құрылды/

 

 

 

 

 

 

Оқиға барысы:

- Республикадан тыс  жерлерден келген ұлт өкілдерінің халқымызды жан-жақты дөрекілікпен кемсіту барысында- кавказ ұлттарының өкілдерімен қақтығысу.

- Қақтығыс жергілікті халық пен қалада тұратын кавказ ұлттарының өкілдері арасында болды.

Оқиға салдары:

-          Республикадан тыс  жерлерден келген вахтамен жұмыс істейтін өзге ұлт өкілдерін қаладан әкетілді.

-          - Көптеген мәселелер шешімін ұзақ уақыт шешімін таппады.

-          - Бұл оқиға еліміздің басқа қалалар мен жұмысшы қалашықтарында ереуілдер болуына әсер етті.

-          - 1989жыл,шілде.(Донбасс -Украина, Кузбасс-Ресей)Қазақстанда Қарағанды көмір алабы кеншілері де ереуілге шықты.

 

Қарағанды көмір алабы кеншілерінің ереуілі.

Кеншілерден құралған ереуіл комитетін  Д.Тегісов, П.Шлегель, М.Рамазанов,В.Перебейнос басқарды.

-Ереуілді тыныштандыру үшін келген КСРО Көмір өнеркәсібі министрі М.И.Щадовтың жауаптары мәселені шешпеді.

-Қарағандыға шұғыл түрде келген  Қазақстан Компартия ОК-нің І-хатшысы Н.Ә.Назарбаевтың бірнеше рет болған ереуілшілермен кездесуінен кейін ереуіл тынышталды.

ІV.Қорытынды.
Пысықтау сұрақтары:
1. Жаңаөзен қаласы қай облыс аумағында орналасқан?/Маңғыстау/

2.Кавказдық ұлт өкілдеріне қай ұлттар жатады?/Карачай,ингуш,шешен,даг/

3.10-15 мыңдай адам қатысқан ереуілді атаңыз?/ Қарағанды көмір алабы кеншілерінің ереуілі.

4. «Желтоқсан оқиғасы» мен «Жаңаөзен оқиғасы» негізінде Венн диаграммасын толтырыңыз!

 

 

V. БАҒАЛАУ.
VI.Үйге тапсырма: 1989ж. Жаңаөзен оқиғасы.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақтың тақырыбы: 1989жылғы Жаңаөзен оқиғасы."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Логист

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Күні: 20.02.2014ж.Сыныбы: 9 «а»-сыныпПәні: Қазақстан тарихы.Сабақтың тақырыбы: 1989жылғы Жаңаөзен оқиғасы.Мақсаты:Қазақстан тарихы үшін 1989ж. Жаңаөзен оқиғасының алар орынын айқындау,жаңа сабақ барысында ол оқиғаны оқушылардың ұғынуына ықпал ету.Міндеттері: Білімділік:1989 ж. Қазақ халқының қордаланған проблемаларға деген наразылық көзқарасынан туындаған көрінісі- Жаңаөзен оқиғасы туралы мәлімет беру.Дамытушылық: : Оқушыларды өз елінің, өз ұлтының өткенін білуге, өз бетінше ізденуіне, шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыландыру, ой-өрісін дамыту.Тәрбиелік:Жас ұрпақты өз ұлтын,елін, жерін сүюге, адамгершілігі мол өрелі, өз елінің болашағын ойлайтын елжанды ұрпақ тәрбиелеу.Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгертуТүрі: араласӘдісі: сұрақ-жауап, тірек-сызба, топтық жұмысКөрнекілігі: Қ.Р. картасы, дидактикалық материалдар, интерактивті тақта және т.б.Пән аралық байланыс: География, әдебиет.Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі, оқушыларды түгелдеу. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. ІІІ.Жаңа сабақ. Сабақтың жоспары: І.Ұйымдастыру кезеңі, оқушыларды түгелдеу. Сыныпты «І», «ІІ» тон деп, 2 топқа бөлеміз. Топ басшыларын тағайындау.Топ ұпайларын қарсы топ оқушысына бағалату. Жеңген топты үш жақты бағалау арқылы анықтап, марапаттау.ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.1986ж. Желтоқсан оқиғасы.1тапсырма.Сәйкесін тап. 1916 жылғы. Қырғыз манаптарымен болған шайқас. Студент, жастар, жұмысшылар. 1837-1847 ж.ж. А.Иманов. «Ұлтшыл». «Бұратана халықты тыл жұмысына алу» ХІХ ғасыр. . «Жас демокранттар».2 - тапсырма. Тарихи сөзтізбек. Д.Қонаевтың өсиет сөздері:“Бүгінгі күн- кешегі күннің шәкірті. Жалада шындық болмайды.Тәуелсіздіктің жолы ауыр”3 тапсырма. Топтастыру стратегиясы 1-сұрақ.Суреттегі ескерткішті таныстырыңыз? «Тәуелсіздік» монументі.2-сұрақ. Жазаланған Қ.Рысқұлбековтың алғашқы жазасы? «Ату жазасы»3-сұрақ.Желтоқсан оқиғасының тарихи маңызы? Ұлт-азаттық көтерлістің жаңа сатыға көтерілгені болды.4-сұрақ. 1985-1991ж.ж. КОКП ОК І-Хатшысы кім? М.С.Горбачев.5-сұрақ.1986ж.ж. КСРО ІІМ-і кім? А.В.Власов6-сұрақ.Қанша ЖОО-ның ректоры жұмыстан шығарылды? 12.7-сұрақ.Оқиғаның ақиқатын ащуға қозғау салған кім? М.Шаханов.6-тапсырма. «Сандар сөйлейді» ІІІ. Жаңа сабақ. Жаңаөзен оқиғасы.• 1989жылдың жазында Маңғыстау облысы, Жаңаөзен қаласында орын алған оқиғаның болу себептері?• -Жастар арасындағы жұмыссыздық.• -Жергілікті халықтан мұнай-газ кен орындарына басшылық кадрлар алынбады.• -Республикадан тыс жерлерден келген өзге ұлт өкілдерінің халқымызды жан-жақты дөрекілікпен кемсітуі.Маңғыстау облысы мен Жаңаөзен қаласын картадан табу.«Маңғыстау» сөзінің мағынасына тоқталу./1973-20нау.құр/-1988ж. тарт/1990ж. Құрылды/ Оқиға барысы:- Республикадан тыс жерлерден келген ұлт өкілдерінің халқымызды жан-жақты дөрекілікпен кемсіту барысында- кавказ ұлттарының өкілдерімен қақтығысу.- Қақтығыс жергілікті халық пен қалада тұратын кавказ ұлттарының өкілдері арасында болды.Оқиға салдары:- Республикадан тыс жерлерден келген вахтамен жұмыс істейтін өзге ұлт өкілдерін қаладан әкетілді.- - Көптеген мәселелер шешімін ұзақ уақыт шешімін таппады.- - Бұл оқиға еліміздің басқа қалалар мен жұмысшы қалашықтарында ереуілдер болуына әсер етті. - - 1989жыл,шілде.(Донбасс -Украина, Кузбасс-Ресей)Қазақстанда Қарағанды көмір алабы кеншілері де ереуілге шықты.Қарағанды көмір алабы кеншілерінің ереуілі. Кеншілерден құралған ереуіл комитетін Д.Тегісов, П.Шлегель, М.Рамазанов,В.Перебейнос басқарды.-Ереуілді тыныштандыру үшін келген КСРО Көмір өнеркәсібі министрі М.И.Щадовтың жауаптары мәселені шешпеді.-Қарағандыға шұғыл түрде келген Қазақстан Компартия ОК-нің І-хатшысы Н.Ә.Назарбаевтың бірнеше рет болған ереуілшілермен кездесуінен кейін ереуіл тынышталды. ІV.Қорытынды.Пысықтау сұрақтары:1. Жаңаөзен қаласы қай облыс аумағында орналасқан?/Маңғыстау/2.Кавказдық ұлт өкілдеріне қай ұлттар жатады?/Карачай,ингуш,шешен,даг/3.10-15 мыңдай адам қатысқан ереуілді атаңыз?/ Қарағанды көмір алабы кеншілерінің ереуілі. 4. «Желтоқсан оқиғасы» мен «Жаңаөзен оқиғасы» негізінде Венн диаграммасын толтырыңыз!V. БАҒАЛАУ.VI.Үйге тапсырма: 1989ж. Жаңаөзен оқиғасы.

Скачать материал
