Инфоурок Начальные классы КонспектыСабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім.

Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім.

Скачать материал

Сыныбы: 3б

Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім.

Сабақтың мақсаты:Негізгі және туынды зат есім  туралы алғашқы түсінік беру.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік:Оқушылардың зат есім туралы алған білімдерін пысықтай отырып,негізгі және туынды зат есім туралы түсіндіру,оларды бір-бірінен ажырата білуге үйрету.

Дамытушылық:Оқушылардың ой-өрісін кеңейтіп,ойын жинақтай білуге, өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік:Білімділікке,ұқыптылыққа,ізденімпаздыққа  тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта,электронды оқулық, «Сәйкестендіру» тесті.

Сабақтың типі:жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың түрі:аралас сабақ

Сабақтың әдісі:түсіндіру,көрнекілік,ойын,сұрақ-жауап,топтастыру,салыстыру,ой тастау.

Сабақтың барысы:                      I.Ұйымдастыру бөлімі.

                                                         II.Психологиялық дайындық.

Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік,жарық,мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

                                                        III.Үй тапсырмасын сұрау.

16-жаттығу.Көптік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.Ол сөздерге сұрақ қою.

Хайуанаттар,аңдар,маймылдар,аюлар,түлкілер,барыстар.

                                                        IY.Тірек білімді еске түсіру.

 Мұғалім: Бір күні бір жолаушы келе жатып жолдан бір нәрсені тауып алады.Жаңағы нәрсені әрі қарап,бері қарап не екенін таба алмайды.Сөйтіп,ол ақылгөй данаға келіп:-Мен жолдан бір нәрсе тауып алдым.Оның жартысы көрінбей тұр.Бұл не болды екен?Маған осыны табуға көмектессеңіз?-дейді.Сонда ақылгөй дана оны былай деп жұмбақтапты:

Ойжұмбақ:-Ол аспанда да,жерде де болады,шөлейт жерлерде де жүреді,...ата-әжелеріңнің қолында да болуы мүмкін,ол-партаның үстінде де жатуы мүмкін,оны жеуге де болады,ол-барлық адамда болады.

-Кәне,балалар,біз де ойланып көрелік.Мүмкін,сендер тез табарсыңдар.Бұл не болды екен?

-Көз алдымызға елестетіп ойлансақ,осы бейнені жалғастырып,көп нәрсе жасауға болатын сияқты.Кәне,ойланайық...не жасауға болады?

-Пайда болған заттардың атын жазайық:бұлт,құрт,түйе,көзілдірік,құс,алма,жүрек т.б.?

-Осы сөздерге қандай сұрақ қоямыз?-не?

-парталар,орындықтар,дәптерлер,кітаптар деген сөздерге қандай сұрақ қоямыз?-нелер?

-Ал осы заттарды пайдаланатын адамдарға қандай сұрақ қоямыз?-кім?-кімдер?

-олай болса кім?,кімдер?,не?,нелер? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді қандай сөз табы дейміз?-зат есім.

Ендеше,зат есім туралы ойымызды жинақтайық.

 «Топтастыру ассоциациясы»

                                 кім?                      жалқы                 жалпы

 


              кімдер?                                                                   нелер?

                                               

                                            не?                    жекеше         көпше    

                                                Y.Қызығушылықты ояту.

Суретпен жұмыс.                    

         

-Бұл ненің суреті?-қойдың (сұрақ қояйық)

-Не? –Қой. -Қай сөз табы?-Зат есім.Қой деген түбір сөз.

-Қойды бағатын адамды кім дейміз? –Қойшы(сұрақ қояйық)

-Кім?-Қойшы. -Қай сөз табы?-Зат есім.Қойшы  деген туынды сөз.

Балық,жылқы суреттерін осылай талдау.

                                                YI.Мағынаны тану.

   -Ендеше,бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім.

Дәптермен жұмыс.Көркем жазу.Оо Оспан орманға барды.

Электронды оқулықты тыңдау.

Оқулықпен жұмыс.

19-жаттығу.Сөздерді салыстырып оқы.Олардың әрқайсысына сұрақ қой,айырмашылығын байқа.

өнер-өнерпаз                                   балық-балықшы

күй-күйші                                        көл-көлшік

сый-сыйлық                                    орын-орындық

.Қосымшалы сөздерді көшіріп жаз.Сөз құрамына талда.

   Зат есім негізгі және туынды болып екіге бөлінеді.Негізгі түбірден болған зат есімді негізгі зат есім дейміз.Мысалы:ана,жер,көз.

  Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған зат есімді туынды зат есім дейміз.

Мысалы:іскер,байлық,кезекші.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
 


                                  

 

 

20-жаттығу.Өлеңді мәнерлеп оқы.Туынды зат есімдерді теріп жаз.

Кенші,достық,елші,аспаз,малшы.

 «Сәйкестендір»   (әр оқушыға жеке жұмыс ретінде беріледі)

көл                                   кер

өнер                                 ші

құрылыс                          шік

оқу                                   паз

іс                                      шы

егін                                  лық

21-жаттығу.Жаңылтпашты оқып,жатқа жаз.

Шын еңбекшіл-өрмекші,

Өрмекші-шын өрнекші.

.Туынды зат есімдерді тауып,сөз құрамына талда.

Сергіту сәті.

Суретті жұмбақ шешу.                                ,           ,

                          

-Кітапхана деген қандай сөз? Түбірі не?

.Кітапхана туралы сөйлемдер құра.

.Жақында біз қай кітапханаға бардық?

.Онда кімнің поэзия кешіне қатыстық?

22-жаттығу.Төмендегі негізгі зат есімдерге –шы,-ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жаса.

Мүсін,дойбы,сауын,егін,мал,би,жылқы,күй,сиқыр.

 

Овал:    -шіОвал:    -шы               

 


  

 

.Негізгі зат есімдерді бірінші бағанға,туынды зат есімдерді екінші бағанға жаз.  

.Әр бағандағы сөздерге сұрақ қой,олардың мағыналық айырмашылығын түсіндір.

*Көп нүктенің орнына негізгі зат есімді қой.    

...............-кезекші                                    .....................-достық

..............-сөздік                                        ....................-домбырашы

..............-әнші                                          ...................-мұнайшы

                                             YI.Ой толғаныс.   

 «Венн диаграммасы»   

Овал: Туынды  зат          
        есім
Овал: Негізгі  зат
    есім
                                                                                      

 

 

 

-Негізгі зат есім дегеніміз не?

-Туынды зат есім дегеніміз не?

-Зат есімнің қандай түрлері бар?

                                              YII.Үйге тапсырма.

23-жаттығу (ереже жаттау)     

                                              YIII.Бағалау.    

Оқушыларды бағалау,мадақтау.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Промышленный дизайнер

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
