Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Мақсаты:1.білімділік Ақының өмірі мен шығармашылығы туралы білім беру.2. тәрбиелік Адамгершілікке,имандылыққа,ата-ананы құрметтеуге,елжандылыққа баулу.3. дамытушылық Оқушылардың сын тұлғасынан ойлау қабілеттерін арттыру,дүниетанымын кеңейту .Сабақтың түрі:Жаңа сабақСабақтың әдісі:Баяндау,сұрақ-жауап,тест,топтастыру,болжау.Сабақтың көрнекілігі:Интертақта.ақын еңбектері.Сабақтың барысы:Ұйымдастыру.2.Үй тапсырмасы Тест1.Міржақып Дулатұлы қай облыста дүниеге келген?А.Семей Б. Оңтүстік Қазақстан облысы Ә.Талдықорған В.Торғай облысы2.Міржақып қай оқу орнында оқыған?А.Орынбор рабфагінде Б.Петербург артеллерия училищесінде Ә.Торғай қаласындағы мектепте В.Ахмет Риза медресесінде3.Сол кезеңдегі қазақ оқығандарының бас қосатын орын қай жер болды?А.Алматы Ә.Торғай Б.Омбы В.Орынбор4.Омбыда ол кіммен танысты?А.Шәкәрім Б.Мағжан Жұмабаев Ә.Ахмет Байтұрсынұлы В.Жүсіпбек Аймауытов5.Міржақыптың «Жастарға»деп аталатын өлеңі қай газетте басылды?А.«Түркістан уалаяты» Ә. «Дала уалаяты» Б. «Серке» В. «Айқап» 6.1909 жылы қазақ даласын дүр сілкіндірген 3кітап А. «Терме», «Азамат», «Жұмбақ» Ә.«Қырық мысал», «Оян,қазақ»Б. «Домбыра», «Қорамсақ»,Көкпар» В. «Алтын құс», «Алмас қылыш», «Көшпенділер» 7.Міржақыптың қазақ әдебиеті тарихындағы ерекше орныА.Публицистикалық жанрдың негізін салдыӘ.Қазақ әдебиеті тарихында тұңғыш роман жаздыБ.Табиғат лирикасы тақырыбына тұңғыш қалам тарттыВ.Тұңғыш дәрігер-жазушы болды 2.Жаңа сабақМ.Дулатов Ыбырай дәстүрін жалғастырған .Оқулық мәселесінен қиындық көргендіктен ,осы салада еңбек еткен. «Қирағат» оқу құралына ,Абай,Ыбырай шығармаларын енгізген, сол жинаққа енген өлеңдерінің бірі-«Шешенің балаларын сүюі» өлеңі.«Сөз сырына саяхат» қызығушылықты ояту шеше ана ақ сүтімен асыраған түн ұйқысын төрт бөлгенӨлеңге әдеби талдауТақырыбы: ананың балаға деген махаббатыИдеясы: ананы сүю,ана қадірін ұғуӨлең құрылысы:шумақ 4, тармақ 16, ұйқас –қара өлең ұйқасыКөркемдік ерекшелігі:эпитет –сорлы ана, байғұс анаТұрақты тіркестер:түн ұйқысын төрт бөлу, төбесі көкке жетуӨлең сұрақ-жауап үлгісінде жазылған,сұраулы,хабарлы сөйлемдерден тұрады.Болжаңыз 1.Перзенттік борыш дегенді қалай түсінесіңдер?2.Болашақта анаға құрмет қандай болмақ?3.Біз аналарымызға қандай жақсылық жасап жүрміз?Ойтолғау «Анаға құрмет көрсету-парызың»Сергіту сәті «Эпитет» ойыныӘр оқушы өз аналарының есімінің бірінші әрпінен басталатын эпитет жазуОй жұмбақ1.Озат оқушы, Әзиза,Кім еді әнші Ғазиза?2.Айтшы сен ,Ахметова Әмина,Қай шығарманың кейіпкері Жәмила?3.Білімді оқушы,Нұржан,Қай ақынның анасы Ұлжан?4.Батырдың жары Құртқа,Білсең айтшы сыныпқа,Бекұлан белсенді бала сыныпта5.Тыңдаңдар,Аяжандар, қанекей,Кімнің жары асқан сұлу Кенжекей?6.Білесің бе,салмақты қыз Гүлмайрам,Дина апамыз өнерге қандай із қалдырған?7.Сорлы анасын сағынып ол сайраған,Қай ақын екен ,сұрайықшы Ғанидан?8.Сабырлы бала Нұрболат,«Алпамыс батыр» жырында Хас сұлу есімі қалай аталад?9.Көп шығарма аналарға арнаған,Қай қаламгер айта қойшы,Рақымжан?10.Айбек пен Заманбек ақылды бала тегі,Қалай басталады Зере әже ертегісі?11.Еркесі әрі кенжесі анасының Еркебұлан,Кімдерді сен білесің ана туралы ән шығарған?Сабақты бекіту.Өмірде ана-бақыт, ана-пана,Өмірді өркендетер ана ғана,Өсірген талай көсем, талай шешен,Талай ақын, талай ер,талай дана.Аналар әлдилеп отырған әлем әрқашан жақсы болмақ. Бала ата-анасын ардақ тұтып ,перзенттік парызын естен шығармауы керек.Үйге тапсырма: өлеңді жаттау
6 624 920 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем ГУБАНОВА Анжелика Юрьевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
72/108/144 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
4 ч.