Сыныбы:
10 "Ә"
|
пәні:
алгебра
|
Өтетілеу
Айдана - математика пәні мұғалімі
|
Күні: 07.12.2016ж
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
"Тригонометриялық
теңдеулер және теңдеулер жүйесін шешу" тарауына есептер шығару
|
|
Мақсаты
|
Тригонометриялық
теңдеулер мен оның формулаларын еске түсіру және тригонометриялық теңдеулер
жүйесін шешудің жолдарын білу;
Есептердің
берілу ерекшеліктеріне сай формулаларды орынды қолдана білуге, сабақ
барысында ұқыптылыққа, сауаттылыққа, дәлдікке үйрету;
Тарау
бойынша құзырлы тапсырмаларды орындай алу
|
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Барлық
оқушы тригонометриялық теңдеулер мен оның формулаларын еске түсіріп және
тригонометриялық теңдеулер жүйесін шешудің жолдарын біледі;
Көпшілігі
есептердің
берілу ерекшеліктеріне сай формулаларды орынды қолдануға үйренеді;
Кейбір
оқушы осы тақырып бойынша құзырлы тапсырмаларды орындай алады.
|
|
Керекті
жабдықтар
|
маркер,
стикер, смайликтер, түрлі-түсті қағаздар, бағалау парақшалары
|
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер:
|
«Жұптарда өзара
бағалау» (1-стратегия) , «Критериалды бағалау», «Ой қозғау», Топтық жұмыс,
«Жеке жұмыс», «Жұптық жұмыс», «Түзетулерді орындау» (8-стратегия)
|
|
С а б а қ б а р ы с ы :
|
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
|
Кіріспе
|
Қазақстан
Республикасының тәуелсіздігіне 25-жылдығымен құттықтаумен бастау.
Оқушылармен
сәлемдесу, тугелдеу, сынып тазалығына, оқушылардың құралдарына көңіл бөлу;
оқушыларға
критерийлері көрсетілген бағалау парағын тарату
Топқа
бөлу:
Формулалар
арқылы мамандықтарға байланысты топқа бөлу. Медицина саласында, экономика
және құрылыс саласына
Сұрақ:
“Три” – орыс тілінің үш саны, “гония” – грек тілінен
аударғанда “бұрыш”, “метрео” – “өлшеу”, яғни
үшбұрыштарды
өлшеу туралы ғылым қалай аталады?
Жауабы:
ТРИГОНОМЕТРИЯ
|
Мұғаліммен
амандасады.
Оқушылар
3 топқа бөлінеді.
|
|
Тұсаукесер
|
Жаңа материалға тұсаукесер рәсімінде «Ой
қозғау» әдісі арқылы сұрақ қою техникасы бойынша сұрақтар қойылады.
Түрткі сұрақтар
1. Балалар, қалай
ойлайсыңдар, неге "тригонометрия" сөзі жасырылды?
Ендеше
балалар бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: "Тригонометриялық
теңдеулер және теңдеулер жүйесін шешу" тарауына есептер шығару. Дәптерге
жазыңыздар. Енді бүгінгі сабағымыздың мақсатын, яғни "Табыс критерийін"
белгілейік.
|
Мүмкін
тригонометрия элементтерін пайдаланып, есептер шығаратын шығармыз. Ағылшын
тілінде анықтамалар үйренетін шығармыз.
Сынып
сабақтың мақсатын былай белгілейді:
1.
Синус,
косинус, тангенс және котенгенс теңдеулерінің формулаларын білу
2.
Тригонометриялық теңдеулер жүйесін шешудің жолдарын түсіну
3.
Осы формулаларды есептер шығаруда қолдану
|
|
Табыс критерийі
|
І
|
Синус, косинус, тангенс және котенгенс
теңдеулерінің формулаларын білемін.
|
|
|
|
ІІ
|
Тригонометриялық теңдеулер жүйесін шешудің
жолдарын үйрендім.
|
|
|
|
ІІІ
|
Осы
формулаларды есептер шығаруда қолдана алдым
|
|
|
|
|
Негізгі бөлім
|
1.
«Кубик Рубик» ойыны.
1. sin x
= a x=(-1)k arcsin a + ¶k
2. cos
x=a X= ± arccos a + 2¶n
3. tg x =
a X= arctg a + ¶n
4.ctg x =
a X = arcctg a + ¶n
2. Жеке тапсырма.
Деңгей бойынша тригономеғтриялық теңдеулерді
шешуге есептре беріледі.
І деңгей
Жауабы:
ІІ деңгей
1) cos 5x + cos 3x = 0
Жауабы: :
2) 2sin2
x – 3 sin x +1 = 0
Ж:
ІІІ деңгей
sin3x∙cos2x=sin5x
Ж:
3.Топтық жұмыс
Әр топқа есеп беріледі. Теңдеулер жүйесін
шешіңдер:
І топ
ІІ топ
ІІІ топ
|
Әр топқа кубик лақтырылады. Кубиктің әр жақтарында сұрақтар
орналасқан. Сол сұрақтар жауап беру арқылы өтілген тарауды қайталау
Оқушылар плакатқа
есептің шығару жолын жазады.
Оқушылар сол арқылы білімдерін бір жерге жинақтайды.
Жауаптары:
|
Қорытын
ды
|
1)Бекіту
сұрақтары: Тест тапсырмалары:
1.
Есептеңіз:
A)
0 B) – 4 C) – 2 D) 4 E) 2
2.
Есептеңіз: cos300°.
A) B) C) D) E)
3. функциясының периодын табыңыз.
A) B) C) 1 D) E) 2
4.Тақ
функцияны анықтаңыз.
A) B)
C)
D) E)
5.Теңдеуді
шешіңіз: .
A) B) C)
D)
E)
2) Табыс
критериіне талдау жасау
3)Үйге тапсырма:
№250, 251
есептер
4)Бағалау: Сабақ
барысындағы жұмыстануы бойынша, сабақ критерилеріне сәйкес оқушыларды
сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын
айтамын.
5)Рефлексия: Оқушы
аты-жөні:________
Сіз
үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:
«Не білдім?»
«Не үйрендім?»
«Не
қиын болды?»
(рефлексия
парақтарына түсіреді)
- Сабақ
аяқталды!
- Сау
болыңыздар!
|
Тарау бойынша
алған білімдерін қорытындылайды.
Тест жауаптары:
1. Е
2. А
3. Е
4. С
5. А
Табыс критериі
парақшасына мақсатқа жеткен,жетпегендіктерін күн, бұлттан шыққан күн, бұлт арқылы
белгілеп көрсетеді.
Үй
тапсырмасын түсіріп алады.
Оқушылар
бағаланады.
Сабақтан
алған әсерін баяндайды. Кей оқушы сыныпқа оқып береді.
|
Сабақтың өзіндік
талдауы
|
|
Сабақ бойынша
өзгертулер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|