Пәні:
Қоршаған орта
Тақырабы:
Мамандақтар
Мақсаты:
- Балаларға мамандық түрлерін таныстыру, еңбек етудің қажеттілігі жайлы айтып
өту.
-
Болашақта
қандай маман иесі болатынына бағдар беру, мамандықтарға деген қызығушылықтарын
арттыру.
-
Өз
еңбегіне адал болуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі:
Мамандық
иелерінің суреттері , үлестірмелер, суреттер.
Сабақтың барысы:
I.
Ұйымдастыру
кезеңі.
Назарларын сабаққа аудару.
Жылулық шеңбері: Табиғатым тамаша, көз
тоймайды қараса.
Табиғатты аялап, жүрейікші жараса.
Сәлем саған жер ана, сәлем саған нұрлы күн.
Аман
есен болайық, бейбітшілік қалайық.
Армысыздар қонақтар!
II.
Жаңа
сабақ:
Жұмбақ жасыру .
·
Мектептің
жүрегі , білімнің тірегі. ( Мұғалім)
·
Сауықтырар
сырқатты , жылы үнмен тіл қатты. (Дәрігер)
·
Тікті
әсем киімді, дүкенге әкеп ілінді. ( Тігінші)
·
Зымыранды
ерттеген, ай жұлдызды зерттеген. (Ғарышкер)
·
Тәртіп
заңын сақтайды, ел сенімін ақтайды. (Маи қызметкері)
·
Тыныштықты
отанның, күзететін адам кім? (Шекарашы)
·
Өскен
шашты жаратпайтын, қайшысы бар жалақтайтын. (Шаштараз)
·
Дабылға
тез жететін, жалынға сүнгіп кететін. (Өрт сөндіруші)
·
Бал
татыған мәзір, ол бар жерде әзір.(Аспазшы)
·
Жалтылдап
қалағы, салатын кім қаланы? (Құрлысшы)
·
Тұрады
әркез сауда сатып, таразы, шотпен достасып.(Сатушы)
·
Ол
көлікті тізгіндейді,жол жөнекей қсасынан жолаушы бір үзілмейді. (Шофер)
Балалар
осы шешілген жауаптарды бір сөзбен қалай айтамыз?
-
Бір
сөзбен айтқанда мамандық иелерін айтамыз .
Осы аталған мамандықтардан басқа тағы қандай мамандық
иелерін білесіңдер?
-
Оқушылардың
жауабы.
Балалар біз Зайсан көлінің
жағалауында тұрғандықтан, біздің ауылдың ер азаматтарының көбісі қандай қызмет
атқарады? Жұмақ жасырамын сендер шешіп көріңдер:
Айдында ол жүзеді, тірі күміс сүзеді. (Балықшы)
Біздің ауылдың ер азаматтарының
көбісі балық шаруашылығымен айналысады екен.
Ал балалар сендер өскенде қандай
мамандық иесі болуды армандайсыңдар?
-Оқушылардың жауабы.
-Неліктен.
III. Сергіту сәті: Ұзын
құлақ сұр қоян , естіп қалып сыбдырды.
Ойлы,
қырлы жерлермен ытқып-ытқып секірді .
Қарап
еді артына, қиығын салып көзінің.
Келе
жатқан тоңпаңдап, көжегі екен өзінің.
IV. Суретпен жұмыс:
- Оқушылардың жартысына мамандық
иелерінің суретін таратып, олардың атқаратын қызметтері жайлы сұрау.
- Қалған оқушылар суреттегі
мамандық иелерінің құрал жабдықтарымен байланыстырып сызықтар арқылы қосып
көрсетеді.
Мысалы:
V. Ойын: Сыңарын тап.
Оқушыларға
микрафон, қазан, қайшы, тарақ, хат, қайық, уколдың суреттері көрсетіледі, олар
қай маманға қажет құрал екенін тауып айтады.
Балалар
сендер мамандықтарға байланысты қандай тақпақтар білесіңдер?
·
Жақсы
оқып сабақты,
Білім алып толамын.
Ауруларды емдейтін,
мен дәрігер боламын.
·
Сән үлгісін
қиятын,
шаштараз баолам жолында .
Түрлі-түрлі шаш қиып,
Қызмет етем халыққа.
·
Жақсы
оқып сабақты,
Кілең бестік аламын .
Үлкен болып өскенде,
Мен сатушы боламын.
·
Елге
қызмет етемін,
шаршамайтын мен бірақ.
Күні - түні маи болып,
Ұйқтамайтын мен бірақ.
·
Жақсы
оқып сабақты,
Білім алып толамын.
Бөбектерді оқытар,
Мен мұғалім боламын.
·
Қолда
темір қалағым,
Саздан сарай саламын.
Алматыдан аумайтын,
Әсем қала саламын.
VI. Қорытындылау.
-Мен сендерге әріптер көрсетемін,
сендер сол әріптен басталатын мамандық атауларын атайсыңдар.
А- Аспазшы
Ғ- Ғарышкер
Ш- Шахтер
М- Мұнайшы, маи қызметкері
Т-Тігінші
Қ-Құрлысшы
-Балалар біз нелермен таныстық ?
- Әртүрлі мамандықтармен.
Мадақтау, бағалау.
Ш. УАЛИХАНОВ АТЫНДАҒЫ ОРТА МЕКТЕБІ.
«Мамандықтар»
АШЫҚ САБАҚ МЕКТЕПАЛДЫ ДАЯРЛЫҚ
ОРЫНДАҒАН: СУЙЕСИНОВА Ж.Т
2014-2015 ОҚУ ЖЫЛЫ.