Инфоурок Технология Рабочие программыСабақ жоспары Пішу және алғашқы өңдеу жұмысы (10-сынып)

Сабақ жоспары Пішу және алғашқы өңдеу жұмысы (10-сынып)

Скачать материал

САБАҚ: Пішу.Алғашқы өңдеу жұмыстары (жекет)

Мектеп: Шомшақты жалпы орта мектебі

Күні:   

Оқытушының аты-жөні: Аязбаева Аида Куатбековна

СЫНЫП:  10  - сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Үлгі модельдегі үлгі бойынша пішіп үйрену матаны үнемдей 
білу.Технологиялық нұсқау карта бойынша жұмыс жасай 
білу. 

 

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Дайын эскиз бойынша жекетті піше алады.

Алғашқы өңдеу жұмыстарын мұғалім нұсқауымен орындай алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Пішу ережелерін ескере отырып, жұмыс атқарады.

Алғашқы өңдеу жұмыстарын мақсатты түрде орындай алады

Кейбір оқушылар;

    Пішу жұмыстарын ережеге сәйкес орындап,материалдардың сапасын ескеріп, шығармашылықпен жұмыс жасай алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар: жекетті піше отырып, пішу кезіндегі ережелерді түсіндіре алады және ережеге сәйкес жұмыс жасайды.Алғашқы өңдеу жұмысы қол тігісін орындайды.

 

Негізгі сөздер мен тіркестер: жекет,пішу, алғашқы өңдеу жұмысы

 

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған  сұрақтар:

 1.Декатирлеудегенімізне? 
2. Матаны қалай пішеді? 
3. Шақтап көру не үшін қажет? 

Осыған дейінгі меңгерген білім

Киімге қойылатын талаптар,тігін машинасында отыру тәртібі,тігін машинасының механизмдері

 

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

0-2 минут

 

3-10 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11-25минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25-37минут

 

38-43минут

 . Ұйымдастыру кезеңі:
• Оқушылармен сәлемдесемін;
• Оқушыларды түгендеймін;
• Оқушылардың құрал – жабдықтарын түгендеу;
• Оқушылардың зейіндерін сабаққа аударту.

II. Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен тақырыпты қайталай отырып, оқушыларға тақырып бойынша сұрақтар қою.

«Ақылды доп»әдісі арқылы оқушылар бір-біріне өткен тақырып бойынша сұрақтар береді.
III. Жаңа сабақ.
Пішудің алдында барлық матаны дерлік декатирлейді.
Декатирлеу (тігер алдында мата отырмас үшін) – мақта, мата, зығыр, штапель матаны суға салып сығып (бұрап сықпайды), бойлық жіп бойымен тегістеп жаяды. Содан кейін матаны шала кептіріп, бойлық жіп бойымен терістеме жағынан бастыра үтіктейді. Синтетикалық талшықтармен араластырылған жүн матаны ылғал жаймаға салып, дөңгелектеп орайды, содан кейін 2-3 сағат ауыр затпен бастырып қояды. Жайманы сулау үшін сірке суының ерітіндісін пайдаланады (2 л жылы суға 1 ас қасық сірке суын қосады). Шала кепкен матаның (бойлық жіп бағытымен) терістеме жағынан дәке немесе жұмсақ жұқа мата жайып, үстінен бастыра үтіктейді.
Матаның өң жағын, түгінің бағытын, ақауын анықтау.
Сәтен матаның өң жағы (көлденең жіптің ширатылуына байланысты) жылтыр болады. Егер матаның өң жағы мен терістеме жағы бірдей болса, онда салыстырмалы алғанда сапалы жағы өңі деп есептеледі.
Түкті маталарға терістеме жағынан әрбір 50-60см-ден бағдар сызық қойып, түгінің бағытын көрсетіп отырады. Түкті матадан тігілетін киім бөлшектерін пішкенде, мата түгі бір бағытта жатуы керек: барқыт және ши барқыттан киім тіккенде түгі жоғары қарайды; ұйпалақ матаның түгін төмен қарайтып пішіп қияды.
Қолданудың алдында матаның екі жағында мұқият қарап шығады. Ақауы бар жерлерін тігінші борымен немесе ине шаншымдармен белгілейді. Пішу кезінде ақаулы жерлерді айналып өтеді немесе онша көрінбейтін бөліктерге жібереді.
Лекалоларды жайып пішу.
Пішу алдында матаның жиектері келтіріп, өң жағын ішке қаратып, арқау жіптің негізгі жіпке көлденең келуін қадағалай отырып, ұзынынан екі бүктейді. Егер мата шеті қиғаштанып тұрса, ондай бөліктері пішімнен түсіп қалады.

Сарамандық жұмыс.

Қауіпсіздік ережесін еске түсіру.

Оқушылар берілген эскиз бойынша пішу жұмыстарын орындайды.

Қорытынды.  «Серпілген сауал» әдісі
1. Бөлшектерді әзірлеуді қалай жүргізеді?
2. Бөлшектерді дайындау қандай жүйелілікпен жүргізіледі?
3. Бұйымдарды құрастыру қалай жүргізіледі?
4. Бұйыиды тігу кезіндегі жүйеліліктің бұлжымайтын тәртібі бар ма? Неліктен?
5. Бұйымдардың ұсынылған нобайларын қара, бұйымның бөлшектерін әзірлеу мен құрастыру қалай жүргізілетінін айтыңдар?

Рефлекция :“Аяқталмаған сөйлемдер”

 

* Бүгін мен...................... білдім *................. қызықты болды. *.......................... қиын болды.

 *..................... тапсырманы мен орындадым. *......................... екенін түсіндім.

* Мен енді....................... білемін. * Мен............................... сезіндім

*Мен..................................... білім алдым. * Мен......................................... үйрендім.

*................................. менің қолымнан келді. * Мен...................................... жасай алдым

* Мен.................................... жасап көруге талпынамын. *.................. мені таң қалдырды. * Сабақ менің өміріме..... берді. * Менің............. жасағым келді


Үйге тапсырма: Киімді өлшеп, пішу жұмыстарын орындау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттер, эскиз үлгілері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аяқталуы

44-45 минут

Жұмыс орыны жинастырлады.

Үйге тапсырма: Киімді өлшеп, пішу жұмыстарын орындау.

 

 

 

Саралау – Көбірек қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Анағұрлым қабілетті

оқушыларға

жаттығуларды

күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКT байланыстары

Құндылықтардағы

байланыс

 

Өз бетінше шығармашылық жұмыс атқаруына қолдау көрсету

Жетістік критерийлеріне сәйкес тапсырманы орындап мақсатқа жетуіне байланысты жетті немесе талпынды деп бағаланады

Сызу,сурет пәндерімен пәнаралық байланыс бар. Таныстырылым қолданылады, Практикалық жұмыс барысында техникалық қауіпсіздік ережесі сақталады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне

неліктен?

 

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.

2.

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары Пішу және алғашқы өңдеу жұмысы (10-сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Педагог-организатор

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
